„Kreatywni technicy w nowoczesnej Europie” ERASMUS + – taki tytuł nosi projekt realizowany przez grupę uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Stanisława Staszica w Stąporkowie. W ramach projektu uczniowie odbyli miesięczne praktyki we Włoszech.
REKLAMAUczniowie z popularnej „Górki” swoje staże wspominają z radością:
–„Byliśmy we Włoszech, a dokładniej w Parmie. Tam odbywały się całe praktyki, tam mieliśmy również przeprowadzone wycieczki do Wenecji, Mediolanu. Zwiedzaliśmy też Parmę. Mieliśmy dużo czasu, który świetnie spędzaliśmy, to był bardzo fajny projekt. Dojeżdżałem do Fidenzy, to taka mniejsza miejscowość, bardzo pięknie położona i naprawiałem tam komputery. Stacjonowaliśmy w samej Parmie, to dosyć spore miasto. Mieliśmy wcześniej zajęcia przygotowawcze odnośnie języka włoskiego. Te zajęcia dużo wniosły do tego by porozumieć się ze zwykłymi ludźmi we Włoszech. Trzeba podkreślić, że Włosi za bardzo angielskiego nie umieją, więc na pewno te zajęcia się przydały i do dzisiaj pamiętamy bardzo wiele.” – mówi Wiktor Szafrański, klasa technik informatyk.
REKLAMA–„Na pewno dużo się nauczyliśmy jeśli chodzi o zawód, nauczyliśmy się też dużo jeśli chodzi o kontakty interpersonalne. Szczególnie posługiwanie się językiem angielskim, angielskim zawodowym, dużo też dały nam – wycieczki.” – opowiada Piotr Okła, klasa technik handlowiec.
– „Miałam okazję pracować we Włoszech w korporacji. Pomagałam tam w programowaniu programów i sieci komputerowych. Nauczyłam się dużo języka angielskiego, wszyscy pracownicy w firmie byli bardzo otwarci i pomagali nam rozwijać nasze zdolności komunikacyjne, współpracę między stałymi pracownikami, a nami stażystami. Najbardziej zapadła mi w pamięć wycieczka do Wenecji. Pogoda nam na początku sprzyjała, potem się pogorszyła, a i tak było bardzo fajnie i dużo cudownych rzeczy zwiedziliśmy.” – wspomina Anna Karkusiewicz, z klasy technik informatyk.
– „Ja pracowałem w małej firmie Alba Computer. Miałem bardzo blisko, bo firma znajdowała się w Parmie. Naprawiałem komputery, zajmowałem się głównie sprzętami klientów, którzy przychodzili z różnymi usterkami. Czasem instalowałem różne oprogramowania. Myślę, że projekt bardzo mi się przydał, podszkoliłem się w języku angielskim, poznałem kulturę Włoch, zwiedziłem bardzo piękne miejsca: Wenecję, Mediolan. Bardzo zapadły mi w pamięci te wycieczki.” – mówi nam Bartosz Wierzbowski, klasa technik informatyk.
W projekcie w sumie wzięło udział 20 uczniów ze stąporkowskiego zespołu szkół – 10 techników informatyków i 10 techników handlowców oraz 6 opiekunów. Cała grupa przed wyjazdem wzięła udział w cyklu zajęć przygotowawczych w zakresie języków obcych: włoskiego i angielskiego, zajęciach psychologiczno-pedagogicznych oraz z zakresu kulturowego. Następnie wyjechali oni do Parmy we Włoszech by tam odbyć miesięczne praktyki. –„Dla nas jest bardzo ważne kształcenie dualne, czyli łączenie wiedzy z praktyką. Uważamy, że najlepszym sposobem są praktyki zawodowe, staże, które dają taką bardzo praktyczną wiedzę uczniom. Dlatego od dwóch lat realizujemy projekt Erasmus. W poprzednim roku był to projekt „Mobilni Technicy” i uczniowie byli na projekcie w Niemczech – 40 uczniów technikum. W tym roku realizujemy projekt <<Kreatywni technicy w nowoczesnej Europie>>.” – tłumaczy Hanna Rzepka, dyrektor ZSP w Stąporkowie.
Jak dowiedzieliśmy się już z opowieści uczniów podczas projektu nie tylko się uczono i nie tylko pracowano. Technicy ze Stąporkowa zdążyli zwiedzić europejską stolicę mody – Mediolan, słynną Wenecję oraz Parmę, w której mieszkali. Po powrocie do Polski klimat tych pięknych miast mogą wciąż odczuwać. To dzięki wystawie fotograficznej przygotowanej przez jednego z uczestników projektu Wiktora Szafrańskiego. –„Miałem przyjemność fotografować cały wyjazd z racji tego, że fotografia jest moją pasją. Fotografowałem życie codzienne naszego projektu i miejsca, w których byliśmy: Parmę, Wenecję, Mediolan. Osobiście najbardziej podobają mi się zdjęcia z Wenecji, które mają specyficzny klimat. Po powrocie Pani dyrektor umożliwiła mi wystawienie tych zdjęć w szkole, one teraz wiszą na naszych korytarzach. Jestem z tego zadowolony, bo to fajne doświadczenie i wyróżnienie, że to moje fotografie wiszą tutaj na murach szkoły.” – mówił nam Wiktor Szafrański, twórca wystawy zdjęć pokazującej wyjazd młodzieży do Włoch.
Koordynatorem projektu był nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie Karol Banasik. Pedagog ten przygotowywał nie tylko obecny projekt, w którym uczniowie praktykowali w Parmie i okolicach, ale i poprzedni kiedy to wyjechali do Niemiec, do miejscowości Schkeuditz.
„Po poprzednim projekcie dużym, 40-osobowym, gdzie wysłaliśmy 40 uczniów na miesiąc postanowiliśmy w obecnym roku zmienić klimat i wysłać uczniów do Włoch. Nawiązaliśmy współpracę z włoską firmą, która zorganizowała nam praktyki w okolicach Parmy, a sama firma jest z Bolonii. Nauczyciele także mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowawczych – choćby z języka włoskiego, które nam opiekunom także się przydały przy koordynowaniu i kontakcie z pracodawcami na miejscu. Głównym celem było zrealizowanie praktyk, ale także podniesienie jakości językowej: języka angielskiego, języka włoskiego, nabycie nowych umiejętności personalnych, pracy w grupie. A także jednak zdobycie pewnej dozy samodzielności, sprawdzenie się w pracy, bo jak myślę dla większości to była jednak pierwsza praca w życiu w wymiarze jednego miesiąca bez przerwy.” – opowiada Karol Banasik, nauczyciel przedmiotów zawodowych i koordynator projektu.
Po powrocie w szkole zorganizowano specjalną konferencję, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i przede wszystkim rodzice. Podczas niej opowiedziano o wyjeździe, a także oficjalnie zakończono poprzedni projekt Erasmusa pt. „Mobilni Technicy”. – „17 stycznia miała miejsce ta konferencja i to było połączenie jakby realizacji dwóch projektów. Uczniowie z projektu <<Mobilni Technicy>> otrzymali Europasy. To są takie dokumenty, certyfikaty praktyk zagranicznych i są one wystawione przez Centrum Certyfikacji Europejskiej. Natomiast uczniowie, którzy realizują projekt <<Kreatywni technicy w nowoczesnej Europie>> prezentowali prezentacje multimedialne na podstawie, których mogliśmy zaobserwować co robili na projekcie, jak realizacja projektu przebiegała oraz były tam wypowiedzi uczniów na temat projektu. Na tę konferencję zaprosiliśmy wszystkich nauczycieli, ale przede wszystkim wszystkich rodziców. Chcieliśmy pokazać rodzicom co ich dzieci zrobiły w trakcie tych dwóch projektów, jakie ważne certyfikaty, dokumenty otrzymały oraz jak przebiegały praktyki.” – informuje Hanna Rzepka, dyrektor ZSP w Stąporkowie.
Już teraz przedstawiciele społeczności szkolnej zapowiadają, że wyjazdy na kolejne praktyki także się odbędą. W szkole już pisany jest kolejny wniosek.
Zdjęcia: