REKLAMA

Uczniowie ze Stąporkowa wyjechali do Rumunii. Kolejni ruszą do Grecji! [zdjęcia]

Planowo, czyli 18 września grupa 20 uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie dotarła do Liceul Tehnologic Sebes w Rumunii w południowej Transylwanii (Siedmiogród) w dolinie rzeki Maruszy. Podopieczni odbywają tam bezpłatną, siedmiodniową edukację w ramach wymiany uczniowskiej między szkołami.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem młodzież aktywnie brała udział w zajęciach językowych, pedagogicznych i kulturowych poprzez prezentowanie historii szkoły, polskich pisarzy i poetów, historii Polski, z pomocą prezentacji multimedialnych, żeby móc dobrze zaprezentować się za granicą.

W poniedziałek już w szkole partnerskiej – Liceul Tehnologic Sebes, odbyła się uroczysta inauguracja wymiany. Uczniów powitała Adina Mixandra Stanciu – dyrektorka szkoły, nauczyciele i uczniowie, a także wicemer miasta Serbes – Dorin Albu. Swoistego zapoznania się pomiędzy obiema szkołami dokonano właśnie za pomocą wystąpień i prezentacji multimedialnych. Uczniowie między sobą mieli okazję zawrzeć znajomości później. Pierwsze zajęcia jakie przyszło im tego dnia wspólnie odbyć dotyczyły geografii. Lekcję poprowadzono w języku angielskim, a temat brzmiał  „Elementy środowiska geograficznego”. Zajęciom przewodniczyła Cristina Campean – nauczyciel geografii i koordynator projektu w szkole rumuńskiej. Wieczorem dla uczniów zorganizowano dyskotekę szkolną.

Na wtorek przygotowano warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie ze Stąporkowa gotowali tradycyjną polską zalewajkę i przyrządzali jajka z majonezem. Opiekunowie i koordynatorzy tego dnia podpisywali wszelkie dokumenty związane z mobilnością. Środa zaś była poświęcona literaturze, poetom, pisarzom rumuńskim i polskim. Lekcje odbywały się w szkolnej bibliotece. Kontynuując wątek epok literackich, pociągnięto temat do ważnych wydarzeń w historii obu narodów.

Wyjazd potrwa do 24 września 2022r. Jest sfinansowany z projektu „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii” w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów POWER, a organizatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji FRSE.

W sobotę z tej samej szkoły, tym razem do Grecji na cztery tygodnie praktyki zawodowej, wyruszy kolejna grupa uczniów ZSP im St. Staszica. W miejscowości Rethymno na Krecie w Grecji w tamtejszej firmie ECTE, z którą szkoła współpracuje od 2019 roku, popracuje przez cały okres praktyki 17. techników informatyków oraz 6. techników logistyków.

Dotychczas młodzież z ZSP im. St. Staszica w Stąporkowie odbyła praktyki dwa razy w Grecji (Kreta/Rethymno), ale też w Niemczech (Lipsk) i we Włoszech (Bolonia i Parma). Każde kończą się otrzymaniem przez uczniów certyfikatów potwierdzających zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas mobilności – Europass. Praktyki realizowane są ze środków unijnych w ramach projektu Akredytacji Erasmus +.

Wymiana i praktyki za granicą dają uczniom nowe doświadczenia zawodowe, towarzyskie, jak i mobilność, znajomość języka obcego, innej kultury i obyczajów. Są także przygodą życia.

Zdjęcia (ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *