We wtorek w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie odbyło się specjalne spotkanie mieszkańców z urzędnikami i przedstawicielami firmy przygotowującej Program Rewitalizacji Gminy. Rozmawiano o tym co w mieście powinno się zmienić.
REKLAMAProgram Rewitalizacji Gminy Końskie to podstawowy dokument pozwalający ubiegać się o wszelkie dofinansowania, w tym te unijne. Wiadomo, że w mieście mają być objęte rewitalizacją dwa główne obszary – to rynek z ulicą Piłsudskiego oraz Park Miejski.
Na spotkaniu, które zorganizowano w celu zebrania różnych pomysłów dotyczących zmian w Końskich pojawiła się grupa kilkudziesięciu osób. Wśród nich wypatrzyliśmy przedstawicieli stowarzyszenia „Tak dla Końskich”, wicedyrektora PUP-u Wojciecha Owczarka, dyrektora Domu Kultury Piotra Salatę oraz Biblioteki Publicznej Dariusza Kowalczyka. Warsztaty zainaugurował burmistrz Krzysztof Obratański. –„Bardzo dziękuję, że Państwo odpowiedzieliście na nasze zaproszenie i że przekazaliście swoje dane na listę obecności. To jest warunek uznania, że program, który przygotowujemy nie jest wymysłem kilku nawiedzonych urzędników albo wizjonerów, którzy przedstawiają swoje pomysły na to jak ma wyglądać przestrzeń publiczna.” – powiedział we wstępie Obratański.
REKLAMANastępnie przygotowujący program przedstawili jego założenia, a później zbierano już zapytania, uwagi i prośby mieszkańców dotyczące tego co powinno się w nim znaleźć. Pytań było wiele, ale kilka kwestii powracało niczym bumerang.
Pytano między innymi o temat nawierzchni chodników, którą konecczan uraczono podczas poprzedniego etapu rewitalizacji. – „Mamy zrewitalizowaną ulicę Łazienną i Pocztową oraz centrum parku i nie spotkałam się jeszcze z nikim kto byłby zadowolony z tej nawierzchni, którą zostaliśmy uszczęśliwieni. Uważam, ze jeśli ma coś być zrobione to społeczeństwo powinno być zadowolone.” – mówiła jedna z mieszkanek miasta.
Przedstawiciele władzy samorządowej odpowiadali, że chcieliby te niedogodności zlikwidować podczas kolejnych prac w centrum oraz w parku. Podczas spotkania mieszkańcy, ale i policjanci pytali o miejsca parkingowe i planowaną zmianę ruchu w okolicach przyszłego rynku, a także miejski montoring. – „Z roku na rok około 1 tysiąca, 1 500 samochodów przybywa. Jestem też za tym by w centrum miasta powstał ładny rynek, ale jeśli wytniemy tę drogę poprzeczną to ruch się przesunie w drugą część miasta. Chodzi mi o pozostałych mieszkańców. O to by nie było później pretensji, że ruch się zwiększył, hałas się zwiększył, dlatego zapytałem czy projektując takie centrum miasta myślimy o alternatywnych drogach. Nie zapominajmy o tym, że każdy chce dojechać do sklepu samochodem. Jeżeli ograniczymy to też pomyślmy o alternatywnych wyjściach z tej sytuacji.” – niepokoił się nadkomisarz Grzegorz Michorek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w koneckiej komendzie.
Burmistrz Obratański wraz ze swoimi pracownikami taką alternatywną możliwość skierowania ruchu już zaprojektował. – „W ostatniej fazie przygotowania do budowy jest ulica Mostowa, która pod wiaduktami będzie prowadziła do ulicy Zielonej, ona będzie komunikować z drogą na Przysuchę, ulicą Młyńską. Ta droga przejmie już część ruchu osobowego i dostawczego. W ostatniej fazie projektowania jest obwodnica północna miasta Końskie. Od miejscowości Kornicy do Drogi Krajowej 42 w miejscowości Piła.” – tłumaczył włodarz.
W trakcie dyskusji powrócił także temat zagospodarowania budynku po Gimnazjum nr 2 przy ulicy Partyzantów, a zarazem temat kina, które miałoby powstać w Końskich przy udziale samorządu gminnego. O to dopytywał Piotr Matyjaśkiewicz ze stowarzyszenia „Tak dla Końskich”. –„Na poprzednim spotkaniu byłem obecny i zgłosiłem taki postulat, żeby do Programu Rewitalizacji włączyć adaptację budynku po gimnazjum na Partyzantów na Regionalne Centrum Kultury z miejskim kinem, bo o to lobbujemy jako stowarzyszenie i chciałem zapytać czy ten wniosek został uwzględniony” – mówił działacz stowarzyszenia.
Burmistrz informował zaś, że w planach obecnej władzy jest zagospodarowanie tej przestrzeni właśnie na Centrum Kultury. – „Mamy w obrębie Parku Miejskiego budynek Gimnazjum nr 2. Budynek, który zmieni funkcję, bo gimnazja ulegną wygaszeniu. Przewidujemy, że może tam powstać Centrum Kultury z MGDK i zaprosiliśmy do współpracy też Państwową Szkołę Muzyczną. Myślimy o tym by przy budynku gimnazjum powstała hala widowiskowa i myślimy o tym by przy budynku gimnazjum można było zainstalować kino, którego w Końskich w sposób ewidentny brakuje, a które ma wielu fanów i w przyszłości korzystających.” – zapewniał burmistrz Obratański.
Natomiast pracownicy firmy przygotowującej program rewitalizacji wszystkie te uwagi skrzętnie zapisywali. O szczegóły Programu Rewitalizacji Końskich można dopytywać w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.