W sobotę od rana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich przy ulicy Staszica trwały zmagania w ramach regionalnych eliminacji VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych.
REKLAMATo impreza, w której uczniowie koneckiego „Mechanika” brali już udział z sukcesami – przed rokiem wygrali eliminacje, a potem także ogólnopolski finał! Stąd też tegoroczny występ w roli gospodarza kwalifikacji. –„Gościmy w naszej szkole około 80 gimnazjalistów i ponad 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tematem jest przygotowanie turbiny wiatrowej. W tej chwili za nami każda turbina jest badana i mam nadzieję, że znajdziemy się wśród najlepszych. Bardzo się cieszę, że ten turniej wygląda inaczej niż wszystkie poprzednie olimpiady, konkursy. To jest typowo praktyczny turniej. My jesteśmy szkołą techniczną i myślę, że to pierwszy krok do tego by pokazywać to co tworzą uczniowie. Bardzo ważne jest to kształcenie praktycznie, nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka.” – mówiła nam Beata Jakubowska, dyrektor ZSP nr 1 w Końskich.
Tym razem nasi dowodzeni przez nauczyciela Sławomira Kołodziejczyka wystawili aż dwa zespoły. –„W tym roku wystawiamy dwie maszyny. Jedna drużyna, która już w zeszłym roku wygrała finały: Luiza Karbownik, Kinga Szymczyk i Piotr Ociepa. Oni zbudowali Turbinę TM1. Dostaliśmy w tym roku nowy nabytek: Michała Piłata i Kacpra Łyczka, oni są w pierwszej klasie energetyki odnawialnej, czyli TUiSEO. Startowali w konkursie w gimnazjum, a w tym roku pod auspicjami naszego technikum zbudowali swój model i też będą startować. Modele są dyfuzorowe, czyli obydwa pracują z dyfuzorami ze zmniejszonym przekrojem tak by uzyskać większe prędkości obrotowe. Są to eliminacje i zobaczymy czy zobaczymy się w finale.” – opowiedział nam opiekun koneckich zespołów.
REKLAMADo Końskich przyjechało 18 drużyn gimnazjalnych i aż 33 ponadgimnazjalne z kilku województw: Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego, Małopolskiego i Podkarpackiego. –„Jestem z Kazimierzy z Gimnazjum, jestem pierwszy raz w turnieju. Przed sobą mam wiatrak, efekt pracy. Konstruowałem go z lekką pomocą, ale starałem się działać samemu. Około tygodnia trwały prace i chyba nie wypadłem najgorzej.” – powiedział nam Bartłomiej Kądziela z Kazimierzy.
Podczas turnieju specjalna maszyna podpięta do tunelu aerodynamicznego sprawdzała zgłaszane turbiny pod kątem trzech wskaźników. –„Rywalizacja jest w dwóch kategoriach wiekowych: Gimnazjum i Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie podstawówek biorą udział razem z gimnazjalistami w jednej kategorii. Każda maszyna jest badana w trzech konkurencjach: największych obrotów podczas pracy turbiny, konkurencji największego momentu obrotowego i największej mocy. Te trzy parametry są mierzone jednocześnie na stanowisku, który widać za nami. W czasie rzeczywistym są mierzone wartości momentu i prędkości obrotowej. Na podstawie tych danych układ pomiarowy podaje wyniki. Potem każda drużyna otrzymuje punkty w każdej z konkurencji, a one są sumowane do klasyfikacji generalnej.” – tłumaczy Piotr Jarek z Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej, która organizuje Ogólnopolskie Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych.
Do finałów, które odbędą się 9 grudnia w Piasecznie w kategorii „Gimnazjum” zakwalifikowane zostały drużyny: Wunderwaffe z 1 miejsca, Parietale OS z 2 miejsca i MSK Team V2 z trzeciego miejsca. Wszystkie one szkolone są przez nauczyciela Wojciecha Słowika i wszystkie pochodzą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie w województwie Lubelskim.
W kategorii ponadgimnazjalnej zakwalifikowały się: drużyna Tornado Krebs 22 z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie z 1 miejsca, TM 1 z naszego „Mechanika” z 2 miejsca oraz Face the Wind z Liceum Ogólnokształcącego w Busku Zdroju z 3 miejsca.
Wiadomo też, że drużyna TM 2 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich, która zajęła 4 miejsce w swojej kategorii także weźmie udział w ogólnopolskim finale. To dlatego, że po przeprowadzeniu wszystkich kwalifikacji okazało się, że ekipy z czwartych lokat także powalczą w finale.
Zdjęcia: