REKLAMA

W Liceum ważny jest rozwój. II LO stawia także na kulturę [wideo, zdjęcia]

Rozwój kulturalny młodego człowieka jest tak samo ważny jak w każdej innej dziedzinie życia społecznego. Wiedzą o tym doskonale w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich. Ofertę tej szkoły znajdziecie klikając TUTAJ. A o tym co pod kątem kulturalnym dzieje się w tej szkole przeczytacie poniżej. Zobaczcie także fragmenty wydarzeń związanych z Teatrem Lustro naszym w materiale wideo. 

REKLAMA

Kultura to świat wartości, które ukierunkowują ludzkie pragnienia i działania oraz są podstawą oceny wszystkiego, co człowiek myśli, czego pragnie i co czyni”.
II LO to teatr… Teatr Lustro! 
Idąc tropem postawionej tezy, należy skupić uwagę na tym, w jaki sposób pielęgnować świat wartości. Wiedzę i istotne dla człowieka treści można zgłębiać poprzez literaturę, wykłady, ciekawe lekcje, doświadczenia. Można też uczyć się poprzez zabawę, często w dość niekonwencjonalny sposób. Liczne spotkania z młodzieżą pozwalają na tworzenie niezwykłych rzeczy, które mają wielką wartość. Nie chodzi tu tylko o to, czego doświadcza widz, ale przede wszystkim o to, jaką przemianę przechodzi młody artysta, który po wielogodzinnych zmaganiach z samym sobą pokonuje lęki, nieśmiałość a zyskuje relacje, które przypominają o tym, że warto w siebie wierzyć i bronić wartości, które każdego dnia wystawiane są na próbę. Każdy (choć niewielu się do tego przyznaje) ma potrzebę bycia docenionym. Liczne brawa, uśmiech, wiadomość o treści – byłaś super – to wszystko sprawia, że działania mają nie tylko sens, ale i moc, która przemienia ludzkie serca. Bogata oferta Teatru Lustro umożliwiała udział w bardzo wielu inicjatywach np.

  • Ogólnopolskie projekty Teatr Polska
  • Warsztaty teatralne na terenie kraju
  • Ogólnopolskie konkury o charakterze profilaktycznym
  • Konkursy recytatorskie na terenie powiatu i województwa
  • Przeglądy teatralne
  • Udział w edycjach programu „Bezpieczne Świętokrzyskie” 
  • Internetowe Przeglądy Uczniowskich Zespołów Teatralnych w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół
  • konkursy na szczeblu wojewódzkim pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach i Urzędu Marszałkowskiego. 
  • Wojewódzkie Spotkania Teatrów Amatorskich „Teatr zamiast…“
  • Spektakl w formie audycji radiowej
  • Udział w ogólnopolskim programie profilaktyki HIV/AIDS i uzależnień z wykorzystaniem form teatralnych.
  • Turniej Jednego Wiersza o Laur Plateranki
  • Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych Dopalacze- ryzykujesz życiem
  • Spektakle wystawiane podczas różnych okolicznościowych uroczystości

(wojewódzkie zakończenia roku szkolnego, konferencje, sztuki z okazji nadania stopnia awansu zawodowego, z okazji przyjazdu Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy,)

REKLAMA

Młodzież z zespołem HOOK, który w szkole kręcił swój teledysk

Zespół teatru nie boi się trudnych wyzwań i tematów. Wystawiał sztuki z okazji np.

  • konferencji organizowanej w ramach Projektu Osłonowego Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie pt.: Pójdźmy z pomocą rodzinie z przemocą”
  • Światowego Dnia Walki z Aids 
  • Działalności uczestników walki podziemnej z okupantem oraz uczestników tajnego nauczania (KSWP)
  • Współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Jóźwikowie

Wszystkie scenariusze i teksty piosenek są autorskie. W ostatnim czasie Teatr współpracował z zespołem HOOK i tak powstał teledysk do piosenki „WychOFFanie”, który obecnie ma już 20 tysięcy wyświetleń.

W roku 2019 teatr wystawił w Leliwie musical pt. „Coś zmalujemy”, afisze teatralne, które powstały dzięki współpracy z Marzeną Kądzielą, piękna sala i deski – prawie teatralne – zwabiły ogrom widzów. Sztuka okazała się być godną, było dostojnie, ale i zabawnie, refleksyjnie i banalnie – jak w życiu, bo

Życie to jest teatr…

Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach.
To jest gra.

My je teraz otwieramy i serdecznie zapraszamy…

Teatr Lustro to ogrom artystycznych wrażeń, ale i wspaniała przygoda

Kultura i historia to związek doskonały 

Historycy także stoją na straży kultury. Uczniowie szkoły prezentują swoje talenty wokalne, muzyczne i recytatorskie podczas organizowanych corocznie akademii z okazji Święta Niepodległości i Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dla lokalnej społeczności przygotowywane są także wieczory pieśni patriotycznej lub kolęd.

Realizowany jest projektu „Szkoła Dialogu”, organizowany przez warszawską Fundację Forum Dialogu. Jest on przeznaczony dla szkół w miejscowościach, w których niegdyś duży odsetek mieszkańców stanowili Żydzi. Jego głównym założeniem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz samodzielne odkrywanie i upamiętnianie historii własnej miejscowości. W roku szkolnym 2014/2015 projekt ten był realizowany szkole już drugi raz. Rezultatem działań było samodzielne przygotowanie i zrealizowanie przez uczniów wycieczki śladami koneckich Żydów oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej. Festiwal odbył się w Miejskim Domu Kultury i obejmował występy wokalne oraz sztukę teatralną – napisaną, wyreżyserowaną i zaprezentowaną przez uczniów.

Zwieńczeniem projektu było przyznanie szkole tytułu Szkoły Dialogu. Sukces w realizacji projektu zaowocował dodatkową propozycją współpracy ze strony Fundacji. Była to wizyta w naszej szkole siedmiu przedstawicieli żydowskich instytucji społecznych z Londynu i Manchesteru.

Plastyka w II LO jest niezwykle twórcza! 

Uczniowie na plastyce uczą się o twórczości i o życiorysach najwybitniejszych artystów. Realizują również swoje pasje. Biorą udział w konkursach plastycznych i fotograficznych: szkolnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Tegoroczni zdobywcy nagród to: Patrycja Bartyzel kl. 1C, Kacper Podpora kl. 1A, Wioletta Milcarz kl. 1D, Zuzanna Nowak kl. 1A, Oliwia Walczuk kl.1 D, Anna Cieciorowska kl. 2A1, Paweł Wiśniewski kl. 1A, Nikodem Śliwak kl. 1A i Jeremiasz Kozubski kl. 2A.

Młodzież bierze udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Końskich. Uczniowie w szkole malują obrazy, wykonują ozdoby, często wykorzystywane w celach charytatywnych. Uczniom w pracy twórczej nie przeszkadza trwająca epidemia. Marcelina Owczarek z klasy II CP, aby pomóc potrzebującym, obrazy na płótnie maluje w domu, a następnie przeznacza je na cele charytatywne. Angażują się również muzycznie. Tworzą i nagrywają piosenki w czasie pandemii, biorą udział w akademiach i prezentują szkołę w środowisku lokalnym.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *