W sobotę na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu świętowano z kilku okazji. Po pierwsze obchodzono jubileusz 25-lecia Kuźnic Koneckich, a po drugie już 240 lat pracy miejscowej Starej Fabryki Żelaza. Za nami Kuźnice Koneckie, czyli doroczne święto powiatu koneckiego.
REKLAMARelacja wideo już wkrótce.
To miał być dzień pełen radości i takim też był. Kuźnice otworzono około godziny 15:00, a chwilę później rozpoczęło się widowisko historyczno-artystyczne pn. Wesele Frysierza. Na tej uroczystości królowało pyszne jadło, wspaniała muzyka ludowa grana przez Kapelę Stąporkowską i oczywiście wyśmienita zabawa. Frysierz niegdyś był kluczową postacią, obsługującą najważniejsze elementy Fabryki Żelaza – nic więc dziwnego, że jego wesele cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
REKLAMAO tej koncepcji Kuźnic opowiedział nam naczelnik promocji w powiecie Marian Wikiera –„Wesele Frysierza jako fachowca zawsze przyciągało tłumy i zawsze było huczne, co tutaj na miejscu widać. Maleniec bawi się na całego, bo żeni się Frysierz. Fabryka w Maleńcu to najstarsza fabryka na świecie, bo ona jeszcze działa. Tutaj ciągle można wyprodukować gwoździa, czy podkowę wykłuć. Frysierz doglądał fryszerek, czyli pieców w których przerabiano surówkę na żelazo kute, a z niego wytapiano różne narzędzia i urządzenia. Jego pozycja zawodowa, materialna i społeczna była bardzo wysoka w środowisku, a więc i wesele było pokaźne i huczne” – tłumaczy Wikiera.
Na teren malenieckiego zakładu w sobotę przybyło wielu gości z całego powiatu koneckiego, co cieszy starostę koneckiego Grzegorza Pieca -„
Oprócz starosty w wydarzeniu udział wzięli inni członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego: Dariusz Banasik, Danuta Leśniewicz i Wojciech Owczarek. Na miejscu był też Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Grzegorz Jóźwik oraz wielu wójtów i burmistrzów z gmin z terenu powiatu. Na Kuźnicach pojawił się także poseł Mariusz Gosek.
W międzyczasie na placu przy muzeum zaprezentowano Dymarkę, czyli starożytny sposób wytopu żelaza, a na scenie dominowały młode zespoły z naszego regionu, między innymi „Królewiaczki”. Wiele atrakcji przewidziano także dla najmłodszych uczestników tego święta – to choćby eurobungee, piana party, dmuchańce i zjeżdżalnie.
Bardzo ważnym elementem dnia było wręczenie nagród powiatu koneckiego, a są to Diamenty Marki, Marki Koneckie, Alchemik Konecki, Kowal Losu oraz Gwóźdź Sezonu.
Najważniejszy „Diament Marki” przypadł Wojciechowi Paskowi, a listę wszystkich laureatów znajdziecie na końcu artykułu. Nam kilkoro z nich opowiedziało o swoich odczuciach po odebraniu nagrody. Wypowiedzi Sebastiana Moczarskiego z Kapeli Stąporkowskiej, działacza lekkoatletycznego Wiesława Rożeja (ojca trenera Marka Rożeja, który za chwilę wylatuje na Igrzyska Olimpijskie do Paryża) oraz króla szparagów Antoniego Czabatora znajdziecie w materiale wideo.
Kuźnice Koneckie to zawsze dobre koncerty. Nie inaczej było i tym razem, bo całe wydarzenie zamknął występ grupy Prefect, która coveruje legendarny Perfect. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewody Świętokrzyskiego.
Powiatowe nagrody 2024:
1. Marka Konecka:
– Rodzinna Wytwórnia Wędlin u Płytów
– Sycyliana Ristorante
– Marian Gołos – Budopar Centrum Materiałów Budowlanych i Usług
– Józef Kołaczek
– Sebastian Moczarski z Kapelą Stąporkowską
– Wiesław Rożej
– Marek Rożej
2. Diament Marki Koneckiej:
– Wojciech Pasek
3. Alchemik Konecki:
– Antoni Czabator
4. Kowal Losu:
– Justyna Maciejczyk
– Grupa „Pomoc dla Bruna”
– P.H.U Aspolmax Przetwórstwo Mięsa – Andrzej Stępień
– Dziecięca Drużyna Pożarnicza „Mali Strażacy Stąporków”
– KGiGW „Nasze Podlesie”
– Konecki Batalion im. mjr. Hubala Polskich Drużyn Strzeleckich
– Stowarzyszenie Przyjaciół Mechanika
– UTW Senioriada Stąporków
5. Gwóźdź Sezonu:
– Scenariusz do spektaklu „Niewidzialni”
– Mural „Hubal: Narodziny Legendy”
– Wystawa makiety modułowej „Miniaturowy świat kolei”
– Festiwal Zup w Niekłaniu
– Wiesław Mietliński „Fundacja Inicjatyw Młodzieży” za współpracę z młodzieżą z Ukrainy i Litwy
– Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie z Marianną Szustak
– Zespół Królewiaczki za artystyczną aktywność
6. Przyjaciel Powiatu Koneckiego:
– ks. Stanisław Piekielnik – dyrektor Radio Plus
– Stanisław Wróbel – redaktor naczelny „Echo Dnia”
Zdjęcia:
Wreszcie władza powiatu odkryła, że na jej terenie działa,gra świetna Kapela Staporkowska, występuje wszędzie byle nie końskich i powiecie,oby tutaj takich występów było jak najwięcej
[…] TKN24: https://tkn24.pl/weselne-jubileuszowe-kuznice-koneckie-zobaczcie-relacje-wideo/ […]
[…] osi wydarzenia nie może dziwić. Relację wideo z tego święta powiatu koneckiego znajdziecie TUTAJ. Ważnym elementem Kuźnic było wręczenie najważniejszych nagród powiatu koneckiego. Zapraszamy […]