Miejsko-Gminnym Domem Kultury w Końskich oraz Kolegiata św. Mikołaja zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne starając się wykorzystać materiały naturalne: żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, wydmuszki, wstążki i bibułę.
REKLAMAW Kościele wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W tradycji ludowej powszechne było przekonanie, że palma wielkanocna chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami i wszelkim złem przez kolejny rok. Nie wolno jej było wyrzucać, aż do następnych Świąt Wielkanocnych. Trzymano ją zatkniętą za świętym obrazem, aby w razie potrzeby można było jej użyć np. w czasie burzy (stawiano ją koło komina, aby broniła domostwo przed piorunami). Palma to jeden z symboli Świąt Wielkanocnych. W Polsce palemkę wielkanocną robiło się najczęściej z gałęzi wierzby, czasem łączonych z bukszpanem, barwinkiem czy cisem.
REKLAMARegulamin Konkursu na tradycyjną Palmę Wielkanocną
Organizatorem Konkursu jest Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz parafia św. Mikołaja w Końskich w ramach Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się w dniach od 1 do 4 kwietnia 2023 r na Placu Kościuszki-Rynek.
Celem Konkursu jest:
– popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą,
– pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.
2. Warunki udziału:
Konkurs ma charakter otwarty. Adresowany jest do rodzin, sołectw, Kół Gospodyń Wiejskich, szkół, świetlic, rad osiedlowych z terenu Miasta i Gminy Końskie.
3. Każda palma zgłoszona na Konkurs będzie oceniana na podstawie kryteriów:
– zastosowanie elementów tradycyjnych,
– oryginalność,
– wkład pracy,
– staranność,
– wykorzystanie darów natury.
4. Uczestnicy Konkursu mają za zadanie wykonać indywidualnie lub grupowo tradycyjną palmę wielkanocną. Wysokość palmy to max. 2 metry.
5. Palmy powinny być wykonane z materiałów naturalnych, np.: bukszpanu, bazi, żarnowca, suchych kwiatów, bibuły, wstążek itp.;
6. Każdy podmiot może zgłosić do Konkursu tylko jedną palmę.
7. Zgłoszone do Konkursu prace powinny być oznaczone metryczką przytwierdzoną do palmy, zawierającą informacje o autorze (autorach): imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu.
8. Palmy należy dostarczyć w dniach 27-30 marca 2023 r. do Domu Kultury przy ul. Partyzantów 9, 26-200 Końskie.
9. Ocena prac:
Do Konkursu nie zostaną dopuszczone gotowe palmy wielkanocne oraz wykonane ze sztucznych materiałów.
Palmy oceniać będzie Jury powołane przez Organizatora. Przy ocenie będą brane pod uwagę:
– estetyka,
– dobór i bogactwo materiałów,
– pomysłowość i inwencja twórcza.
10. Nagrody: Ogłoszenie wyników konkursu oraz prezentacja palm nastąpi 2 kwietnia w Niedzielę Palmową o godz. 12.00 na Pl. Kościuszki – Rynek.
Dla najlepszych prac Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe.
11. Przekazanie prac na Konkurs jest równoważne z wyrażeniem zgody na ekspozycję prac wraz z podaniem imion i nazwisk twórców.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć oraz informacji o zwycięzcach i uczestnikach Konkursu.
13. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do zamieszczania informacji o palmach konkursowych w swoich materiałach i kampaniach promocyjnych.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. : 41 372 24 78, 695 18 52 62 Anna Wiaderna.