REKLAMA

WIDEO: Ruszyła komunikacja publiczna w Końskich!

W piątek punktualnie o godzinie 10:00 po ośmiu latach do Końskich powróciła publiczna komunikacja autobusowa. Zaprezentowano nowe autobusy i odbyły one pierwszy kurs. Przypomnijmy, że od poniedziałku po gminie Końskie będzie można jeździć siedmioma regularnymi liniami. A pasażerów wozić będzie siedem zupełnie nowych autobusów marki Mercedes. 

REKLAMA

Utworzenie komunikacji w Końskich to część wielkiego, wartego 8,5 miliona złotych projektu „Mobilności Miejskiej”. 85% kwoty, czyli ponad 7 milionów złotych pochodzi z funduszów Unii Europejskiej. Gmina musiała zainwestować własne środki, ale wspomniane 85% odzyska po zakończeniu programu. W ramach projektu między innymi przebudowano ulicę Mostową, powstało Centrum Przesiadkowe, zakupiono 7 mini autobusów, a dziś uruchomiono komunikację publiczną –„Temu służyło wszystko co do tej pory zrobiliśmy, czyli przygotowaliśmy projekt do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, uzyskaliśmy tam dobrą ocenę, podpisaliśmy preumowę. Zbudowaliśmy ulicę Mostową, zbudowaliśmy to Centrum Przesiadkowe. Mamy teraz autobusy i już komunikacja ruszy. Natomiast jeszcze czeka nas parę drobnych rzeczy. Przetarg poszedł bardzo dobrze, więc zamówiliśmy jeszcze dwa dodatkowe – tym razem pełnowymiarowe autobusy by uzupełnić naszą ofertę. Jest już po rozstrzygnięciu na przełomie września i października powinniśmy mieć te dwa dodatkowe autobusy. Wygrała oferta z autobusami firmy Iveco powyżej 50 miejsc siedzących, a więc będzie to coś co uzupełni tę skromną flotę” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Również kobiety będą obsługiwać komunikację publiczną w gminie Końskie.

Natomiast już we wtorek na ulicach miasta i wsi gminy Końskie pojawi się siedem niskoemisyjnych, ekologicznych autobusów klasy MINI, marki MB Sprinter. Gmina zakupiła je za nieco ponad 3 miliony 250 tys złotych. Busy pomieszczą 26 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Są one bogato wyposażone w klimatyzację, elektroniczną informację pasażerską czy nagłośnienie z zapowiedziami przystanków oraz monitoring. Wszystkie pojazdy są niskopodłogowe, przystosowane do osób niepełnosprawnych. Komunikacja w gminie Końskie przede wszystkim ma spełniać misję dotarcia do miejsc wykluczonych transportowo –„Miejscowości wykluczone, fragmenty miasta, które były odcięte od komunikacji publicznej zostały tą komunikacją objęte. One w tym sensie spełniają taką funkcję przywracania obecności władzy publicznej. Razem z misją, że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze, bo są takie obowiązki, które władza publiczna wobec swoich mieszkańców ma” – tłumaczy burmistrz Obratański.

REKLAMA

O walce z wykluczeniem komunikacyjnym burmistrz Obratański mówił więcej odnosząc się także do ostatniej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich związanej z programem Kolej + –„Cieszę się, że wpisujemy się w to wielkie przedsięwzięcie jakim jest powrót Państwa w zakresie tego rodzaju usług. Poza wszystkim to się staje już – to nie są tylko słowa, to są już czyny”  – mówił nam burmistrz Obratański.

Burmistrz Obratański przekazuje klucze do autobusów właścicielowi firmy Darjan.

Podczas uroczystości inauguracji komunikacji głos zabierał także dr Michał Woalański z firmy, która przygotowywała cały projekt dotyczący Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w gminie Końskie, a następnie opracowywała rozkłady jazdy. Przemawiali także: przedstawiciel Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz firmy Truck Export-Import Wynajem, która dostarczyła do Końskich autobusy.

Ważnym elementem komunikacji jest natomiast firma Darjan. To ona będzie obsługiwać to przedsięwzięcie. To także w Darjanie należy kupować wszystkie bilety –„Będziemy realizować całą komunikację gminną jako operator. Jest 7 linii gminnych i będziemy je obsługiwać. Cały czas rozkłady i rzeczy związane z obsługą pasażerów są uzgadniane z gminą. Będziemy się starać by pasażerowie z gminy Końskie byli obsłużeni i mieli te połączenia, które faktycznie im są potrzebne” – mówi Maciej Michaluk z firmy Darjan.

Pojazdy odbyły już pierwszą, uroczystą paradę.

Wiadomo, że bilety kosztować będą w zależności od ilości stref przez jakie się poruszamy 2, 3 lub 4 złote. Funkcjonować będą też bilety miesięczne w kwocie 60, 90 lub 120 złotych. Uruchomionych zostaje 7 linii z 7 rozkładami. Są jednak także rozkłady wspólne – komunikacji publicznej oraz firmy Darjan. Tam pasażerowie także mogą jeździć na biletach komunikacji publicznej. Organizatorzy komunikacji publicznej apelują o wyrozumiałość w pierwszych tygodniach funkcjonowania przedsięwzięcia. Możliwe są różne obsunięcia czasowe, gmina liczy także ciągle na współpracę mieszkańców i zgłaszanie uwag co do funkcjonowania komunikacji –„Dzisiaj istniejące rozkłady jazdy powstały po długich konsultacjach, zarówno w odniesieniu do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, jak i możliwości ich zaspokojenia. Przez jakiś czas będziemy po prostu zbierać uwagi, wnioski o zmiany czy uzupełnienia, ale na pewno przez najbliższe miesiące, przynajmniej do wakacji ta komunikacja będzie się poruszała po trasach teraz ustalonych. Natomiast wnioski należy składać do Wydziału Dróg Gminnych” – mówi burmistrz Krzysztof Obratański.

Uroczyste piątkowe zainaugurowanie komunikacji publicznej zakończyło się wspólną paradą autobusów ulicami Końskich. A już od poniedziałku będą one regularnie jeździć po ulicach naszego miasta i okolicznych wiosek. Info o rozkładach jazdy znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “WIDEO: Ruszyła komunikacja publiczna w Końskich!

  1. Na stronie internetowej UMiG Końskie nie widać e-mail do Wydziału Dróg Gminnych jest tylko oświadczenie majątkowe Kierownika Wydziału, więc jak można zgłaszać uwagi do rozkładu.

  2. Pingback: Końskie: Jak funkcjonuje komunikacja miejska po starcie? | TKN24

  3. Pingback: Będą autobusy na linii Sielpia - Końśkie. Autobus do Sielpi | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *