REKLAMA

Wielkie pieniądze zebrane podczas kwest w Święto Zmarłych! [wideo, zdjęcia]

W niedzielę 30 października i we Wszystkich Świętych 1 listopada na wielu cmentarzach powiatu koneckiego wolontariusze prowadzili kwesty w imieniu Komisji Opieki nad Zabytkami przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich oraz Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego z Rudy Białaczowskiej.  Wiemy już, że na renowację zabytków zebrano 15 601 złotych i 25 groszy, a na pracę Hospicjum 51 461 złotych 51 groszy oraz 20 euro i 66 centów.

REKLAMA

PTTK w Końskich jak co roku wraz ze swoimi przyjaciółmi prowadziło zbiórkę pieniężną na cmentarzu w Końskich (Tutaj nasz materiał). Celem był remont zaniedbanych nagrobków w najstarszej części nekropolii, skupionych wokół kaplicy cmentarnej. Tam też stanęli  z puszkami wolontariusze i w dwa dni uzbierali oni kwotę 15 601 zł 25 gr. Jak deklarowali darczyńcy, darzą oni organizację zaufaniem i datki składają z pełną świadomością tego, że odnowa mogił to ważna praca. Przekazywali nawet informacje na temat innych grobów, które warto otoczyć opieką. Wojciech Pasek, społeczny opiekun zabytków szacuje, że zebrana kwota powinna pozwolić na remont kwatery złożonej z 6 grobów przy kaplicy cmentarnej. Czy się uda, zależeć będzie też od kosztów, bo pamiętajmy, że one mogą się zmienić.

REKLAMA

Liczenie datków do puszek dla Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej

Pasek wyraża przy tym wdzięczność wszystkim, którzy złożyli darowiznę. Rozumie sytuację gospodarczą, że życie codzienne jest coraz bardziej kosztowne, a renowacja zabytków w takiej sytuacji nie jest najważniejsza –  tym bardziej dziękuje za hojność. Na rzecz odnowy nagrobków kwestowało 34 wolontariuszy.

Poniżej list osób kwestujących na rzecz odnowy nagrobków na koneckim cmentarzu:
Ireneusz Biskupski, Bolesław Borowiecki, Elżbieta Brodzińska, Ada Dębowska, Dorota Doniecka, Robert Elster, Bogdan Faworski, Danuta Filiks, Sebastian Florczyński, Mirosław Gryglicki, Katarzyna Janiszewska, Damain Jurek, Iwona Koczaj, Gabriela Łaska, Anna Męcina, Radosław Nowek, Katarzyna Pasek, Monika Pasek, Wojciech Pasek, Jolanta Pera, Grzegorz Raczkowski, Lech Stachura, Rajmund Stańczyk, Katarzyna Stępień, Tadeusz Śliwak, Hubert Węgrecki, Grzegorz Węgrecki, Krzysztof Wiatr, Włodzimierz Wojciechowski, Wojciech Wojciechowski, Teresa Wołodkiewicz, Agnieszka Zatora, Arkadiusz Zatora, Julia Zatora.

Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej także prowadziło zbiórkę w Końskich i uzyskało tam podobną kwotę jak PTTK, 15 370 zł 50 groszy. Ponadto wolontariusze działali między innymi w Radoszycach, Lipie, Stąporkowie, Gowarczowie, Opocznie, Białaczowie, Rudzie Malenieckiej, Nowym Kazanowie, Fałkowie, Niekłaniu, Krasnej oraz Czarnej. Najwięcej udało się zebrać oczywiście w stolicy powiatu. Dla hospicjum kwestowało wielu wolontariuszy, w większości to uczniowie szkół z regionu.

W niedzielę 30 października ze wszystkich prowadzonych zbiórek na rzecz hospicjum udało się uzyskać kwotę 11 238 zł 10 gr, natomiast w samym dniu Wszystkich Świętych  40 223 zł 41 groszy, co daje wynik 51 461 zł 51 groszy! Do puszki trafiło też 20 euro 66 centów. To doskonały wynik, znacznie lepszy niż w zeszłym roku. Zaznaczyć trzeba, że w sumaryczną kwotę wliczone są także zbiórki spoza powiatu, bowiem w tym roku po raz pierwszy wolontariusze stanęli na kilku cmentarzach powiatu opoczyńskiego.

W tym przypadku zebrane pieniądze przeznaczone zostaną w pierwszej kolejności na zakup środków pielęgnacyjnych bieżącej potrzeby dla podopiecznych Hospicjum. Jednostka od początku deklarowała, że ma pewne ich niedobory. Ponadto planowane jest uruchomienie oddziału rehabilitacji w placówce, więc pozostała kwota zostanie dołożona do zakupów specjalistycznego sprzętu do gabinetu fizjoterapeuty. Wszystkim darczyńcom podziękowania składa Edyta Więckowska, prezes Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej.

Zdjęcia (Hospicjum Sykulski):

REKLAMA

2 thoughts on “Wielkie pieniądze zebrane podczas kwest w Święto Zmarłych! [wideo, zdjęcia]

  1. Michał pisze:

    „…w tym roku po raz pierwszy wolontariusze stanęli na kilku cmentarzach powiatu opoczyńskiego.”
    Sprawdźcie swoje artykuły z poprzednich lat. Już od kilku lat zbiórki na rzecz Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej są prowadzone również na terenie powiatu opoczyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *