REKLAMA

Wielopiły – kupować nowe czy używane?

Wielopiła stanowi podstawowe wyposażenie większych firm zajmujących się obróbką drewna, tartaków oraz dynamicznie rozwijających się zakładów stolarskich. Stosowane jest do przecinania pryzm drewna na mniejsze deski, listwy i inne elementy. Jej działanie opiera się na zastosowaniu wielu tarcz piłowych, które umieszczone są na jednym wałku. Grubość otrzymanego materiału zależy od tulei dystansowych, które są założone między poszczególnymi piłami. Dzięki temu można precyzyjnie dostosować szerokość przecinanych elementów do potrzeb produkcji. Zakup wielopiły to spory wydatek, postrzegać go należy jednak jako inwestycję. Jednak jaką wielopiłę kupić najlepiej, nową czy używaną?

REKLAMA

Rodzaje wielopiły

Najlepsze sklepy z maszynami stolarskimi posiadają szeroką ofertę wielopił, dzięki czemu można dobrać narzędzie idealne do specyfiki i wielkości zakładu. Najpopularniejsze typy to wielopiła wałowa i gąsienicowa. 

REKLAMA

Wielopiła gąsienicowa charakteryzuje się obecnością gąsienicy, po której przesuwa się cięty materiał. Gąsienica składa się z pojedynczych ogniw, które można łatwo wymieniać po ich zużyciu. Jej szerokość wynosi zazwyczaj od 35 do 40 cm. Prędkość posuwu może być regulowana bezstopniowo za pomocą falownika, wariatora lub może być kilka nadanych biegów bez możliwości regulacji. Na górze zamontowany jest wał z piłami, a towarzyszą mu wały dociskowe zarówno przed, jak i za wrzecionem. Wielopiła gąsienicowa znajduje zastosowanie głównie w obróbce mniejszych, węższych i krótszych elementów.

Natomiast wielopiła wałowa charakteryzuje się tym, że materiał przemieszcza się za pomocą wałów ciągnących z góry i z dołu. Istnieją warianty jedno- i dwuwałowe. W porównaniu do wielopiły gąsienicowej, można ciąć elementy o większej szerokości, a minimalny zakres długości materiału jest zazwyczaj większy. Podobnie jak w przypadku maszyny gąsienicowej, prędkość posuwu może być ustalana lub być bezstopniowa.

Oba typy mogą być wyposażone dodatkowo w stoły podawcze i odbiorcze, lasery wyznaczające linię cięcia itp. Są również stosowane w linii produkcyjnej.

Wielopiły nowe czy używane – jaką kupić do swojego warsztatu?

Wielopiła to inwestycja. Maszyny te są drogie, ale tak znacząco przyspieszają pracę i poprawiają wydajność, że po krótkim czasie się zwracają. Gdy już wiemy, jaki rodzaj sprzętu będzie idealny do profilu i wielkości firmy, warto zatrzymać się nad kwestią zakupu nowej lub używanej wielopiły. 

Maszyna wprost od producenta daje pewność i wieloletnią gwarancję. Używana wielopiła powinna być nabyta z zaufanego źródła. Jest dużo tańsza niż nowe urządzenia, a jednocześnie, jeśli ma wiarygodną historię serwisowania, posłuży nabywcy przez wiele lat. 

Gdzie kupić dobrą używaną wielopiłę?

Używaną wielopiłę najlepiej nabyć od doświadczonych sprzedawców, przykładowo firmy: Maszyny Stolarskie. Ważne jest, aby używana maszyna miała udokumentowaną historię serwisu i napraw. Idealny sprzedawca oferuje także możliwość obejrzenia i przetestowania sprzętu oraz, najczęściej, gwarancję na kilka pierwszych miesięcy po sprzedaży. Dobry zakup wielopiły wpłynie bardzo pozytywnie na produkcję w Twoim zakładzie stolarskim.

 Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *