Regularne narażanie organizmu na ciężki wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie jego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Problem ten dotyczy głównie sportowców, którzy systematycznie uczęszczają na siłownię, poddając swoje ciało różnego rodzaju ćwiczeniom – w szczególności siłowym. By osiągnąć wymarzoną sylwetkę, niezbędne jest ułożenie prawidłowej diety, bogatej w wartościowe składniki odżywcze. Nie zawsze jednak możliwe jest dostarczenie wszystkich potrzebnych witamin i minerałów dzięki pożywieniu – właśnie wtedy z pomocą przychodzą suplementy diety.
REKLAMAJakie witaminy dla sportowców?
To, jakie witaminy powinno się dodatkowo suplementować, uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj i kaloryczność naszego codziennego jadłospisu, który, jeśli jest źle ułożony, skutkuje niedoborami pewnych składników odżywczych. Restrykcyjna dieta może powodować pogorszenie samopoczucia, a nawet przyczynić się do obniżenia wyników sportowych. W takich momentach warto sięgnąć po witaminy dla sportowców, które pomogą nam utrzymać organizm w dobrej kondycji i zdrowiu.
REKLAMAChoć wszyscy jesteśmy różni i mamy inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, istnieje pewna grupa witamin, których suplementację powinna rozważyć każda osoba trenująca sport. Są to, między innymi:
- witaminy grupy B – odpowiedzialne za regulację wielu procesów w organizmie, w tym za prawidłowe działanie układu nerwowego.
- witamina C – zwiększa produkcję kolagenu, głównego składnika tkanki łącznej, dzięki czemu wpływa pozytywnie na stan stawów. Poprawia także odporność.
- witamina E – stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapobiega zmęczeniu. Poprawia zdolność do koncentracji, a także zmniejsza poziom rozdrażnienia i bolesności mięśni.
- witamina A – bierze udział w syntezie hormonów nadnerczy, dzięki czemu umożliwia mięśniom prawidłowe funkcjonowanie.
Które minerały powinni suplementować sportowcy?
Witaminy to nie jedyne składniki, które są potrzebne do prawidłowej pracy organizmu. Każda osoba aktywna fizycznie powinna zadbać także o dostarczenie odpowiednich minerałów, które w okresach wzmożonego wysiłku zostają wypłukiwane w błyskawicznym tempie. Są to:
- wapń – bierze udział w budowie kości i zębów, zmniejsza ryzyko złamań. Chroni także przed skurczami.
- żelazo – jest składnikiem hemoglobiny i bierze udział w transporcie tlenu do komórek, zwiększając poziom energii.
- magnez – bierze udział w przewodnictwie nerwowym i regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej.
- cynk – dzięki zdolności do tworzenia nowych tkanek, przyspiesza gojenie się ran.
- selen – bierze udział w metabolizmie tłuszczów i białek oraz w ochronie komórek przed uszkodzeniami.
Pamiętaj, że suplementacja minerałów i witamin powinna być uzależniona od Twojego stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz diety. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
artykuł sponsorowany