REKLAMA

Właściwe oświetlenie miejsca pracy to wygoda i bezpieczeństwo

Efektywność wykonywanej pracy, a co za tym idzie, jej rezultat ekonomiczny zależy od szeregu czynników, wśród których wielką rolę odgrywają warunki,w jakich się ona odbywa. Redukowanie zagrożenia wypadkiem, a także czynników obniżających ergonomię stanowiska pracy należy do elementarnych i opłacalnych zadań, jakie należy wykonać. Wielka rolę w tym kontekście odgrywa należyte oświetlenie wszystkich wykorzystywanych przez załogę danego przedsiębiorstwa przestrzeni.

REKLAMA

Eliminuj zagrożenie
Skala zagrożenia związanego z niedostatecznym oświetleniem często bywa jeszcze niedoceniania. Tymczasem, zapewnienie odpowiedniej widoczności – nie tylko bezpośrednio na stanowisku pracy, gdzie w oczywisty sposób wpływa ona na jej wygodę i efektywność – jest najprostszym i skutecznym sposobem na eliminowanie wszelkiego rodzaju ryzyka. Może ono wynikać z szeregu czynników – architektury obiektu (stopni, podestów, uskoków itp.), wystających elementów wykorzystywanych w nim konstrukcji, urządzeń w ruchu, ale także różnego rodzaju błędów i uchybień w postaci rozlanych cieczy, porzuconych narzędzi i innych przedmiotów. Przy największej nawet dbałości o prawidłowe zorganizowanie przestrzeni, a także zachowywanie porządku, wyeliminowanie ich wszystkich nie zawsze jest możliwe.

REKLAMA

Niekiedy do mniej lub bardziej poważnych wypadków – w tym wybuchów i pożarów dochodzi ponadto wówczas, gdy w odpowiedzi na niedostatki wyposażenia obiektu w tym zakresie stosowane jest dodatkowe oświetlenie tymczasowe – nie zawsze w sposób prawidłowy.

Samo odpowiednie natężenie światła nie zawsze jednak wystarcza do tego, by warunki pracy można było uznać w danym miejscu za bezpieczne. Należy przestrzegać odnośnych norm nakazujących dobór sprzętu oświetleniowego zapewniającego uniknięcie bardzo niebezpiecznego efektu stroboskowego, czyli zjawiska pozornego bezruchu ruchomych elementów urządzeń. Niestety, problem ten dotyczył najbardziej efektywnych do niedawna źródeł wyładowczych w postaci świetlówek, lamp sodowych i rtęciowych. Na szczęście dziś już ekonomia nie stanie nam na przeszkodzie.

Nie ma ograniczeń

Udoskonalenie technologii LED, jakie nastąpiło w ostatnich latach, przyniosło rewolucję w technice oświetleniowej, pozwalając na wytwarzanie źródeł światła o niespotykanej dotąd efektywności. Dzięki temu w każdym obiekcie można dziś znacznie poprawić warunki oświetlenia, jednocześnie radykalnie obniżając koszty jego eksploatacji. Związane jest to nie tylko z faktem dużo niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także ze znacznie wyższą niezawodnością, jaką charakteryzuje się ta technologia, co pozwala unikać kłopotliwych, a nierzadko kosztownych (z powodu potrzeby wykonywania prac na wysokości, czy zatrzymania pracy) częstych prac serwisowych.

Modernizując oświetlenie trzeba jednak mieć na uwadze, że najlepszy efekt uzyskać można tylko stosując nowe lampy przemysłowe LED  w ramach podporządkowanego wymogom konkretnego obiektu projektu, co umożliwia oferta takich firm jak np. NowaLed. Instalacja nowych źródeł światła w starych oprawach dostosowanych do innych parametrów pracy to droga na skróty, która nie zawsze dla pożądany rezultat.

/Materiał partnera/

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *