W cyklu „Las wielu funkcji, szlakiem przyrody, historii, kultury przez lasy regionu” tym razem o… zbiorniku wodnym w Sielpi i turystyce, którą można uprawiać w lesie. Zbiornik znajduje się bowiem na terenie Nadleśnictwa Barycz.
REKLAMAZbiornik wodny Sielpia znajduje się na południowej granicy Nadleśnictwa Barycz. To miejsce, które w letnie weekendy odwiedza nawet 35 tysięcy wczasowiczów. Leśnicy są dumni z Sielpi i zachęcają do korzystania także z atrakcji turystycznych w lesie. Sielpia to jednak także atrakcje historyczne –„Zalew niegdyś służył jako rezerwuar siły napędowej zakładu metalurgicznej z czasów staszicowskich. Dziś znajduje się tam Muzeum Zagłębia Staropolskiego z największym w Europie sprawnym, metalowym kołem wodnym” – opowiada Kamil Kubicki z Nadleśnictwa Barycz.
W Sielpi można odpoczywać na złocistej plaży, czy spędzać czas na łowieniu ryb. Znajduje się tam też rozległa baza noclegowa: pole biwakowe i kamperowe, domki wypoczynkowe i duże, wielopiętrowe hotele. Wielkim atutem miejsca jest mikroklimat –„Jej położenie wśród lasów sosnowych daje ten specyficzny, prozdrowotny mikroklimat. Olejki eteryczne w okresie letnim wydobywają się z sosen, które są tu bardzo licznie obecne” – tłumaczy Kubicki.
REKLAMALeśnicy zachęcają też do tego by Sielpię potraktować jako bazę wypadową i odwiedzić ciekawe miejsca znajdujące się w pobliżu niej:
- Obszar programu „Zanocuj w lesie” na terenie leśnictwa Gatniki oraz Izabelów – legalnie w jednym miejscu może nocować 9 osób przez dwie noce z rzędu, nigdzie nie trzeba tego zgłaszać.
- Krystalicznie czysta rzeka Czarna Konecka, a wzdłuż niej obszar Natura 2000. To liczne czyste plaże i chłodna, ale niebywale czysta woda!
- Pomnik przyrody nieożywionej „Skałki Piekło” pomiędzy miejscowościami Niebo i Piekło. Pomnik to wielkie skały, wokół których krąży wiele czarcich legend!
- Szlaki piesze i rowerowe, w tym bardzo długi 250 kilometrowy „Piekielny Szlak”
- Na terenie leśnictwa Wąsosz znajdują się liczne mokradła, w tym wielkie bagno „Trzciany Smug”, na którym goszczą żurawie i inne gatunki zwierząt wodno-lądowych.
Zapraszamy do Sielpi i zwiedzania atrakcji wokół niej!
Plaża w Sielpi nie jest złocista, ale rdzawa.