To zdecydowanie największa inicjatywa dotycząca szeroko rozumianej profilaktyki w naszym regionie. Koneckie Dni Profilaktyki są tak naprawdę tygodniami związanymi z tą dziedziną.
REKLAMAA tak naprawdę liczy się całoroczna praca każdej instytucji zaangażowanej w profilaktykę.- „Co roku obchodzimy działania pod nazwą Koneckie Dni Profilaktyki. Obserwując to i biorąc udział jako uczestnik dużej liczby działań na terenie powiatu uważam, że te instytucje, które są zaangażowane w działalność profilaktyczną nie robią tego tylko przez miesiąc. Koneckie Dni Profilaktyki moim zdaniem trwają cały rok.” – tłumaczy Mariusz Świeca z koneckiej policji.
Podczas konferencji inaugurującej działania zaplanowane od ostatnich dni kwietnia do około połowy czerwca wystąpili: Marcin Szyposzyński z koneckiego Sanepidu, Anna Wojtasińska – dyrektor Sanepidu w Końskich, Urszula Przygodzka reprezentująca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, Danuta Cholewa – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Andrzej Lenart – wicestarosta konecki, Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Końskich, Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich i Mariusz Świeca – Naczelnik Wydziału Prewencji w koneckiej policji.
REKLAMACo więc będzie się działo w najbliższym czasie? Wszystkie zaangażowane jednostki i ludzie stworzą aż ponad 80 różnych działań o charakterze profilaktycznym. 21 z nich będzie otwartych dla wszystkich mieszkańców, pozostałe rozgrywać będą się głównie w szkołach. Najwięcej działań organizują jednostki związane z gminą Końskie. – „Ilość działań przewidzianych w tegorocznych Koneckich Dniach Profilaktyki jest ogromna. Z czysto statystycznego punktu widzenia chciałbym zaznaczyć, że Gmina Końskie jest jednym z najbardziej zaangażowanych ośrodków. Nasze jednostki: MGOPS, a także szkoły są mocno zaangażowane. 24 wydarzenia są organizowane przez jednostki gminne, w 9 innych współuczestniczymy.” – opowiada burmistrz Krzysztof Obratański.
Pod egidą Koneckich Dni Profilaktyki znalazły się też tak ciekawe eventy jak: włączenie się naszych mieszkańców do ogólnopolskiej akcji Polska Biega, Festyn podsumowujący Dni Profilaktyki na początku czerwca, słynne „Motoserce”, a także Przegląd Artystyczny OHP. –„Nasze dni profilaktyki wpisują się w Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, które co roku są organizowane. Nasz powiat powoli, małymi kroczkami zaczął się organizować w ten sposób by podejmować te działa wspólnie z różnymi organizacjami, również z Kielcami. Tam zapada szereg pomysłów, haseł, które tworzą co roku poszczególne Dni Profilaktyki” – tłumaczy nam Urszula Przygodzka, jedna z organizatorek dni profilaktyki.
Jednak zdaniem Urszuli Przygodzkiej to nie branie przykładu z góry, od tych którzy jeszcze dłużej organizują tego typu przedsięwzięcia jest najważniejsze, a dobór odpowiednich osób do poszczególnych działań. – „Mamy taką super fajną grupę, osób pozytywnie nakręconych, które chcą coś robić, organizować, które mają wiedzę, a jeżeli nie to też staramy się współpracować i angażować inne instytucje. Z województwa, krajowe i je zapraszamy na różnego rodzaju szkolenia, konferencje i myślę, że to jest właśnie dobre, bo to troszeczkę coś innego.” – opowiada nam Przygodzka.
To co odróżnia Koneckie Dni Profilaktyki od działań tego typu w innych regionach to dobór bardzo szerokiej grupy docelowej. „Ta oferta jest skierowana od tych, którzy są najmniejsi, czyli od przedszkolaków aż do seniora. W niektórych powiatach to często jest celowane gdzieś w obręb grup szkolnych i to często na poziomie gimnazjalnym, czy szkół średnich. Myślę, że to szerokie spektrum daje większą szansę oddziaływania.” – zauważa Andrzej Lenart, wicestarosta konecki.
O tym, że nie wolno się zamykać tylko na jedną grupę społeczną mówiła nam także Urszula Przygodzka. – „Złem byłoby gdybyśmy ograniczali nasze propozycje spotkań, szkoleń, warsztatów do jednej grupy wiekowej. W różnym wieku może nas spotkać jakiś problem.” – opowiadała wicedyrektor PCPR-u w Końskich.
Jednak nie każdy od początku chce się zaangażować w działania związane z profilaktyką. Wiceburmistrz Jasiński zwrócił uwagę na problem z niektórymi nauczycielami, którzy po prostu do wielu nowych działań stają okoniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o zaangażowanie w imprezy sportowe mające bronić i wyciągać dzieci i młodzież z nałogów.- „Kierujemy znaczące środki finansowe na zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży i dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. Te zadania kierujemy do stowarzyszeń, klubów sportowych organizacji pozarządowych, które tą tematyką chcą i mogą się zająć. Pojawia się kilka problemów, na które chciałbym zwrócić uwagę. Te znaczące środki to ponad 105 tysięcy złotych w tym roku. I tu dochodzi do pewnego rodzaju konfliktów, problemów. Polegają one na tym, że co poniektórzy nauczyciele nie torpedowali niektórych inicjatyw. Te inicjatywy są naprawdę niezwykle ważne i potrzebne, ale dochodzi do takich sytuacji, że niektóre zajęcia nie mogą się odbyć z różnych względów.” – skarżył się wiceburmistrz Jasiński.
Więcej informacji o XI Koneckich Dniach Profilaktyki znajdą Państwo klikając TUTAJ.
Część informacji można wyczytać z poniższego plakatu: