W środę, 30 października, odbyła się X Sesja Rady Powiatu Koneckiego. W trakcie posiedzenia radni podjęli ważne dla lokalnej społeczności tematy. Najciekawszym punktem była informacja dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Końskich na temat ostatnich problemów jednostki.
REKLAMA
Obrady otworzył przewodniczący rady Grzegorz Jóźwik. W spotkaniu początkowo uczestniczyło 18 radnych. Na początku za współpracę podziękowano Michałowi Cichockiemu, który zdał mandat radnego na rzecz stanowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
REKLAMAJednym z pierwszych punktów obrad było sprawozdanie starosty z działalności między sesjami. Wtedy rozgorzały dyskusje dotyczące zamiany dróg należących do powiatu koneckiego oraz gminy Końskie, czy nie pozyskiwania środków z KPO na remonty szkół powiatowych. Aktywnie w tych tematach wypowiadali się radni: Beata Zbróg, Kamil Kubicki, Dariusz Banasik, Grzegorz Piec, Dorota Duda, Paweł Pękala, Jarosław Staciwa oraz naczelniczka Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu Barbara Mariańczyk.
W tej części spotkania wybrzmiał temat problemów koneckiego szpitala. Radny Adrian Pękacz zapytał o kwestię akredytacji oddziałów oraz stan zatrudnienia pracowników oddziałów onkologii i dermatologii.
– „Umowy i z panem doktorem Madejem, jeśli chodzi o poradnię onkologiczną, i z panią doktor Madej są podpisane. Od 1 listopada pani doktor wraca z urlopu i podejmuje pracę, więc na dzień dzisiejszy w okrojonym składzie pracujemy, natomiast od 1 listopada pracujemy tak, jak było to powiedziane na ostatniej sesji, w całym wymiarze i z całym zespołem. Natomiast w każdy piątek przyjmuje drugi lekarz, chirurg onkolog, i chcę powiedzieć, że w te dwa piątki przyjął już 100 osób. Natomiast jeśli chodzi o akredytację, wszystkie wnioski na wszystkie oddziały, te które jeszcze jej nie otrzymały, są złożone i są w trakcie procedowania przez CMKP” – odpowiadała dyrektor koneckiego ZOZ-u Anna Gil.
Dyrektorka szpitala zabrała też głos w sprawie pogłosek, które sugerowały, że zarząd jednostki ma w planach zamknąć niektóre oddziały lub nawet prywatyzować zakład:
– „Chcę powiedzieć, że nie ma planu zamykania ginekologii, nie ma planu zamykania położnictwa i neonatologii, nie ma planu prywatyzacji tego szpitala. Chcemy się rozwijać, chcemy robić wszystko to, na ile nam pozwoli płatnik i wdrażana od przyszłego roku reforma. Chcemy być tym szpitalem, który będzie dumą tego powiatu. Naprawdę chciałabym powiedzieć, że to jest nieodwracalne, nie za mojej kadencji”
Pełny zapis transmisji z sesji znajdziecie w portalu E-sesja (TUTAJ).
Następnie starosta przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych pracowników samorządowych i kierowników jednostek.
W piątym punkcie programu przedstawiono informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych powiatowych.
Później naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska przedstawiła informację o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu koneckiego w roku szkolnym 2023/2024. W tym punkcie poruszono głównie temat inwestycji dotyczących drobnych remontów w placówkach, zakupu sprzętu i książek służących do nauki. Naczelniczka poinformowała też o zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych.
W tej części głos zabierali radni: Beata Zbróg, Aleksandra Śmietana, Anna Wajnberger, Grzegorz Piec, a także skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz.
Następnie zarządzono 15 minut przerwy, po której radni przystąpili do rozpatrzenia projektów uchwał w bieżących sprawach. W tej części obecnych było 15 radnych. Podjęto między innymi uchwały dotyczące:
– zmiany uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koneckiego – 15 głosów za,
– zmiany w Budżecie Powiatu Koneckiego na 2024 r. – ponownie 15 głosów za,
– wyboru radnej Aleksandry Śmietany do roli opiekuna Młodzieżowej Rady Powiatu w Końskich – w tym przypadku radni ponownie byli zgodni.
Głosowano jeszcze w kilku sprawach, a między innymi w temacie skarg pielęgniarek na przedstawicieli Zarządu Powiatu i na działalność dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich.
Po głosowaniach naczelniczka Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Lucyna Ziętek przedstawiła raport z Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Koneckiego za lata 2022 i 2023.
Podczas przedostatniego punktu sesji, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Dorota Duda omówiła protokoły kontroli przeprowadzonych przez jednostkę. Radni przyjęli je do informacji 13 głosami za (tyle osób uczestniczyło w tej części).
W sprawach różnych głos zabrali radni: Aleksandra Śmietana, Dorota Duda, Beata Zbróg, Jarosław Staciwa, Mateusz Zając, Kamil Kubicki oraz dyrektorka koneckiego szpitala Anna Gil.
Dyskusja rozgorzała w temacie protokołu komisji rewizyjnej dotyczącego kontroli przeprowadzonej w ZOZ, a dokładnie długiego czasu przygotowywania go. Więcej czasu zajęła jednak dyskusja o stanie dróg powiatowych na Konecczyźnie, a także bezpieczeństwie na skrzyżowaniu przy markecie Kaufland. Pełny zapis transmisji z sesji znajdziecie w portalu E-sesja (TUTAJ).
Zdjęcia:
„…..chcę powiedzieć, że w te dwa piątki przyjął już 100 osób”. I co się stało z tymi pacjentami? Żaden pacjent nie znalazł się na oddziale do hospitalizacji? Czyżby przyszli tylko z przeziębieniem? A tak na marginesie 100 osób w dwa dni? To znaczy, że onkologia jest niezbędna a Pani dyrektor chciała likwidacji a teraz mówi, że nic takiego nie miało miejsca. Gdzie jest prawda. Chyba taka sama jak odpowiedź Pana Starosty, że onkologia funkcjonuje bez zakłóceń.
Niech Pani dyrektor odejdzie będzie lepiej dla ludzi już dość złego zrobiła…..
No proszę bardzo…nie bedzie prywatyzacji !!! to chyba były takie plany skoro już ich niema.Jak to powoli się dowiadujemy co nam starostwo szykowało.A onkologia w Końskich z Madejem była najlepsza w województwie po szpitalu onkologicznym w Kielcach.Coś wiem, leczyłem członka rodziny.