Do zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu sytuacji doszło w niedzielne popołudnie przy ulicy Polnej w Końskich. W jednym z mieszkań zostało wykryte duże stężenie tlenku węgla potocznie zwanego czadem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
REKLAMA

zdjęcie poglądowe
O szczegółach opowiada młodszy brygadier Mariusz Czapelski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Końskich – „W lokalu uruchomiła się czujka tlenku węgla. Po przyjeździe strażaków, lokatorka znajdowała się poza mieszkaniem i zgłosiła złe samopoczucie. W jej mieszkaniu nasz detektor wykrył obecność tlenku węgla o wartości 62 ppm. Sprawdzone zostały też inne mieszkania. Wynik na obecność niebezpiecznego gazu był negatywny. Kobieta po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego odmówiła transportu na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kierujący działaniem zakazał używania piecyka do czasu sprawdzenia go przez wykwalifikowaną osobę oraz powiadomił zarządcę obiektu.”
Tym razem nikomu nic się nie stało. Warto dodać, że utrzymanie w czystości kominów jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zarządca budynku jest zobowiązany do przeprowadzenia przynajmniej raz w roku przeglądu kanałów kominowych. Wynika to art. 62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawa budowlanego. Brak działań konserwatorskich przewodów wentylacyjnych i kominowych w dużym stopniu zagraża naszemu bezpieczeństwu.
REKLAMA

Miejmy nadzieję, że zarządzający nieruchomościami, którzy przyczynili się do możliwych zaniedbań w tym zakresie wyciągną z tego zdarzenia wnioski.
Biedny redaktor nie wie co i jak w tym przypadku, najlepiej zrzucić winę na zarządcę budynku. A może lepiej przyjrzeć się lokatorom co robią, powietrza do mieszkania nie dopuszczą bo zimno . To jest podstawa funkcjonowania przewodów kominowych.
NDS czyli Najwyższe Dopuszczalne Stężenie
dla tlenku węgla wynosi 23mg/m3 w
przybliżeniu 20ppm. Jest to wartość, w której
osoba może przebywać W ciągu 8h na dobe
Natomiast NDSCh to Najwyższe
Dopuszczalne Stężenie Chwilowe, które jest
równe 117mg/m3 okoto 100ppm, w tym mieszkaniu stężenie wynosiło 62 ppm. A tam od razu dramat.
Zasada działania czujników czadu:
Załączenie alarmu:
• Po 60-90 minutach, jeśli stężenie CO
osiągnie poziom 50 ppm
• Po 10-40 minutach, jeśli stężenie CO
osiągnie poziom 100 ppm
• Po 3 minutach, jeśli stężenie CO osiągnie
poziom 300 ppm lub wyższ
B po pierwsze jakbyś mieszkal w bloku w końskich w tej mafi koneckie spółdzielni gdzie za ogrzewanie się płaci pieniądze jak za złoto- swoja drogą kto korzysta i zarabia na tych pomiernikach na kaloryferach ? – to powinno być dawno zlikwidowane , wtedy byś zrozumiał że ludzie płacąc takie pieniądze za 3do 5 kaloryferów pomijaja aspekt przewietrzania.
Po drugie błędy w budownictwie lata zaniedban, przychodzi kominiarz raz do roku bada to ,zgłaszają ludzie problemy i co ??? Jak masz zly obieg powietrza w mieszkaniu nie ma wentylacji to co masz w zime non stop otwierac okno ? Chlopie co ty…Najlepiej jest zbierać gruba kasę za czynsze remonty itd I walić lewe faktury ludziom wmawiwjac że tak wiele jest robione …nie ma się kto wziasc za takie instytucje jak ta konecka spółdzielnia mieszkaniiwa !!!!
W takiej sytuacji powinny być rutynowe kontrole w budynkach spółdzielni detektorem strażackim. I to jest w gestii mieszkańców.