[artykuł sponsorowany] Elewacja to wizytówka naszego domu, która nie tylko podkreśla jego estetykę, ale pełni także niezwykle istotną rolę w konstrukcji budynku. Z biegiem czasu i pod wpływem różnych warunków atmosferycznych, elewacja niszczeje, brudzi się i traci dawną estetykę. Dlaczego warto zadbać o fasadę domu? Jak sprawić, aby elewacja przez lata zachowała atrakcyjny wygląd? Przeczytaj poniższy artykuł.
REKLAMA

Płytki klinkierowe inspirowane drewnem są wysoko odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Fot. Cerrad
Dlaczego warto dbać o elewację? Ochrona i estetyka Twojego domu
Elewacja wpływa na ogólny stan techniczny budynku. Uszkodzenia mechaniczne powstałe na elewacji mogą prowadzić do zawilgocenia konstrukcji ścian, a w konsekwencji do jej zniszczenia, oraz rozwoju grzybów i pleśni. Zniszczona elewacja to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia i bezpieczeństwa.
Zadbana elewacja to nie tylko ochrona budynku, ale również element, który wpływa na ogólny wygląd naszego domu. A piękna elewacja to doskonała podstawa do stworzenia przytulnej przestrzeni na świeżym powietrzu, np. na balkonie czy tarasie. Stan elewacji realnie wpływa na wartość nieruchomości. Budynek z czystą i dobrze utrzymaną fasadą jest bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości: szybciej przyciągnie nabywców, a uzyskana kwota ze sprzedaży będzie wyższa, niż w przypadku niezadbanych domów.
REKLAMA

Najczęstsze problemy z elewacją i ich przyczyny
Najczęstszymi problemami, z jakimi mierzy się każda fasada, to zabrudzenia. Na powierzchni elewacji osadzają się spaliny, kurz i piasek oraz pyłki. Na zabrudzenia tego typu najbardziej narażone są domy otoczone przez pola uprawne. W obszarach miejskich budynki brudzi głównie smog, czyli spaliny, sadza i inne zanieczyszczenia, unoszące się w powietrzu. Brud w połączeniu z opadami może tworzyć nieestetyczne zacieki na powierzchni elewacji. Im bardziej strukturalna powierzchnia elewacji, tym głębiej może wniknąć brud i trudniej będzie usunąć zanieczyszczenia. Nie da się w stu procentach uniknąć zabrudzenia, jednak można je w dłuższej perspektywie ograniczyć, stosując dodatkową impregnację na płytki lub tynk i regularne czyszczenie elewacji.
Kolejnym zmartwieniem szpecącym elewację są białe wykwity. Wykwity to częsty problem, szczególnie w przypadku jasnych elewacji domów wykonanych z klinkieru. Mogą pojawiać się na powierzchni płytek już po roku od wykończenia elewacji. Powstają na skutek rozpuszczania się soli zawartych w zaprawie lub samych płytkach klinkierowych. Aby ich uniknąć, do wykonania elewacji z płytek klinkierowych należy używać wyłącznie produktów przeznaczonych do klejenia i fugowania klinkieru. Podobnie do mycia elewacji z klinkieru należy stosować wyłącznie specjalistyczne środki pielęgnacyjne.
Tynk lub płytki elewacyjne w szarym odcieniu pasują do nowoczesnch budynków – na ciemnej powierzchni zabrudzenia będą mniej widoczne. Fot. Cerrad
Mchy, algi, grzyby i porosty stanowią istotne zagrożenie dla elewacji. Brunatno-zielony nalot na powierzchni elewacji może świadczyć o zawilgoceniu przegrody. W tym przypadku najlepiej jest zapobiegać i zacząć od wyboru odpowiednich i trwałych materiałów. Należy zastosować paroprzepuszczalne materiały izolacyjne na elewację domu. Dobrym pomysłem jest skalna wełna mineralna, ponieważ nie chłonie wilgoci, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Aby zabezpieczyć tynk przed mchem i innymi nalotami organicznymi, warto do mieszanki dodać środki biobójcze, lub wybrać gotowe tynki silikonowe o właściwościach biobójczych i samoczyszczących.
Pod wpływem promieni słonecznych niektóre materiały mogą wyblaknąć i stracić pierwotny kolor. Promieniowanie UV może odbarwiać między innymi fasady drewniane, farby i tynki oraz panele elewacyjne z tworzyw sztucznych. Tutaj problem rozwiąże umycie i ponowne malowanie elewacji — regularne odświeżanie pozwala zachować świeży wygląd kolorów na długie lata. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie impregnatów i lakierów nawierzchniowych o właściwościach ochronnych, które przedłużą trwałość koloru w przyszłości.
Stosowanie kleju i zapraw do klinkieru zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych wykwitów na powierzchni płytek. Fot. Paradyż
Jak prawidłowo czyścić elewację? Krok po kroku
Mycie elewacji domu warto wykonać w miesiącach letnich. Wysokie temperatury przyspieszą proces schnięcia. Mycie fasady rozpoczynamy od górnych części ścian w kierunku fundamentów, dzięki temu rozpuszczone zabrudzenia nie spłyną na czyste powierzchnie. Zwróćmy uwagę na preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju elewacji. Inne zastosujemy do mycia naturalnego kamienia, inne do elewacji tynkowanej a jeszcze inne do mycia elewacji klinkierowej.
Mycie tynku
W przypadku niewielkich, szarych zabrudzeń z kurzu i pyłu do mycia elewacji tynkowanych może wystarczyć jedynie ciepła woda. Zabrudzenia możemy czyścić myjką ciśnieniową z lancą spryskującą, lub szczotką. Podczas mycia lancę czyszczącą kierujemy pod różnymi kątami, aby dokładnie usuwać plamy. Zabrudzenia punktowe lub na niewielkiej powierzchni można umyć ręcznie, przy użyciu miękkiej gąbki. Usuwanie silnych zabrudzeń ułatwi wyższa temperatura wody. Przed przystąpieniem do mycia elewacji warto sprawdzić działanie środków i temperaturę wody na mniejszym fragmencie ściany. Zbyt wysoka temperatura i ciśnienie powyżej 120 barów mogą uszkodzić fasadę.
Mycie elewacji z klinkieru
Do mycia i impregnacji klinkieru używamy wyłącznie środków przeznaczonych do tego rodzaju płytek.
- Zacieki z powierzchni płytek usuwamy suchą, czystą gąbką. Pozostałości po czyszczeniu na sucho można usunąć na mokro.
- Środek czyszczący do klinkieru nanosimy na suchą powierzchnię przy użyciu pędzla, zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nałożeniu preparatu płytki zwilżamy wodą.
- Po umyciu fasady impregnujemy ją preparatem do elewacji klinkierowych
Mycie elewacji z kamienia
Kamienie elewacyjne są trwałe i doskonale znoszą trudne warunki atmosferyczne: opady, zmiany temperatur, wiatr i promieniowanie UV. Elewację domu z kamienia musimy zaimpregnować. Porowata struktura kamienia sprawia, że z czasem mogą na niej pojawić się nie tylko zabrudzenia, ale też grzyby, mchy lub porosty. Nieimpregnowane piaskowce i wapienie wchłaniają brud, a powierzchnię marmuru łatwo poplamić. Impregnacja, czyli wypełnienie porów kamienia, zabezpieczy kamienną fasadę na lata. Stosowanie preparatów z silikonem, żywicą lub związkami krzemu należy powtarzać co ok. 6-7 lat.
Jak wyczyścić elewację z kamienia?
- Szczotką z miękkiego drutu z niewielką ilością wody – sprawdza się do usunięcia niewielkich zabrudzeń i błota.
- Para wodna lub woda pod ciśnieniem – do mycia z kurzu, piasku i czarnych osadów elewacji.
- Środki chemiczne do kamienia – do polerowanych kamieni stosujemy zasadowe środki myjące.
- Piaskowanie – czyszczenie kamienia na sucho z wykorzystaniem piaskarki. Piaskowanie świetnie odświeży niepolerowany granit lub poszarzały piaskowiec.
Warto wykonywać regularne czyszczenie elewacji. Podatność na zabrudzenia zależy od położenia budynku względem stron świata i bezpośredniego sąsiedztwa, koloru oraz rodzaju użytego materiału elewacyjnego. Fot. Cerrad
Naprawa uszkodzeń elewacji: skuteczne rozwiązania
Pod wpływem warunków atmosferycznych i osiadania budynku mogą powstać pęknięcia i szczeliny w tynku lub innych materiałach elewacyjnych. Nieestetyczne pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne elewacji tworzą tak zwane mosty termiczne, przez które ucieka ciepłe powietrze z wnętrza domu. Skutkiem nieuszczelnionych mostów są wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak sobie z nimi poradzić?
Rysy i niewielkie uszkodzenia tynku można zaszpachlować i pomalować. Aby skutecznie uszczelnić pęknięcia, warto zastosować wysokiej jakości zaprawy uszczelniające lub podkłady. Przed przystąpieniem do wypełnienia większych ubytków należy je dokładnie wyczyścić. Uszczelnienia wykonujemy zgodnie z instrukcjami producenta produktu.
W przypadku uszkodzenia elewacji z kamieni lub płytek, po usunięciu uszkodzonych elementów należy wypełnić nić powstałe ubytki odpowiednią zaprawą. Do tego celu doskonale sprawdzą się między innymi fugi cementowe, o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne.
W przypadku głębokich pęknięć i poważnych uszkodzeń sięgających warstwy izolacyjnej należy niezwłocznie wymienić zniszczone elementy. Wtedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy wykonają naprawy zgodnie ze sztuką budowlaną i zapewnią trwałość elewacji na kolejne lata.
artykuł sponsorowany
[…] którzy chcieliby skorzystać z programu dopłat do remontu elewacji w centrum powinni kontaktować się z Urzędem Miasta i Gminy w […]