Tradycją w Końskich były trzeciomajowe biegi. W 2020 i 2021 roku nie odbyły się one z uwagi na pandemię. Tym razem przeszkodził im remont Parku Miejskiego, czyli miejsca, w którym rywalizowali biegacze. Zamiast nich odbył się jednak spacer historyczny, w którym udział wzięło kilkadziesiąt osób. Trzeciomajowe biegi mają natomiast powrócić za rok.
REKLAMASpacer historyczny „Szlakiem Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej w Końskich” organizowany przez konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Komisję Opieki nad Zabytkami i Muzeum Ziemi Koneckiej rozpoczął się we wtorek o godzinie 9:00 w Ogródku Jordanowskim. To wydarzenie zastępujące tradycyjne 3 Majowego biegi, z których w tym roku zrezygnowano z uwagi na remont parku –„Jest to trzeci już spacer. Dwa odbyły się w ubiegłym roku. Impreza w zastępstwie biegów, które miały wielką tradycję i rozgrywały się od 1991 roku, od 200 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwsze dwa lata biegaliśmy ulicami miasta ze startem i metą na ul. Piłsudskiego, później przenieśliśmy się do parku by było bezpieczniej. Były takie lata tłuste, że nawet ponad tysiąc uczestników brało udział w naszych biegach. Pandemia przeszkodziła przed rokiem, w tym nie mamy jeszcze ukończonej rewitalizacji parku i to jeden wielki plac budowy. Postanowiliśmy, że w miejsce biegów zorganizujemy spacer historyczny, który nawiązuje do Konstytucji 3 Maja, do postaci Stanisława Małachowskiego, który tworzył tę konstytucję. Przypomnę, że urodził się w Końskich, tu się wychował i był marszałkiem Sejmu Wielkiego. Miał kluczowe znaczenie przy uchwaleniu Konstytucji 3 Maja” – tłumaczy Wojciech Pasek, prezes PTTK Końskie.
REKLAMAUczestnicy mieli do przejścia około 12 kilometrów i musieli po drodze zaliczyć różne punkty historycznie ważne dla naszego miasta. Udział wzięło kilkadziesiąt osób, zamieszkujących nie tylko na Konecczyźnie. Na rajd przybyli też na przykład kielczanie, czy piechurzy z województwa łódzkiego. Kilku uczestników podzieliło się z nami swoimi refleksjami:
– „Jestem z Wami od kilkudziesięciu lat. Biegaliśmy wspólnie z panem Paskiem maratony, a u Was byłem już na takim w 1993 roku. Bardzo mi się tutaj podoba, on mnie wciągnął w tę konecką okolicę. Zaliczyłem już piętnaście pięćdziesiątek i trzy setki. W tym spacerze historycznym jestem już drugi raz. Zawsze wracam z uwagi na znajomych, ale i tę okolice, bo cudze chwalicie, a swego nie znacie” – mówi nam Mieczysław z Włoszczowy.
–„Byłam już kilka razy i bardzo mi się to podoba. Wolę przejść się na taki rajd niż siedzieć w domu. Jestem z powiatu włoszczowskiego, ale trochę staram się przyswoić tę historię Końskich” – opowiada Wiesława.
–„Jestem tu by spędzić czas aktywnie, ze znajomymi. To dla mnie już trzeci spacer, poprzednie były bardzo fajne. Ja interesuje się historią, uważam że trzeba znać swoją okolicę i to co się na niej działo” – dodaje Gabriela.
Każdy biorący udział w rajdzie otrzymał kartę startową z mapką, na której zaznaczono punkty kontrolne. Trasa została odświeżona tak by uczestnicy już biorące udział w spacerze trzeciomajowym nie musieli przeżywać powtórki. Piechurzy wystartowali z Ogródka Jordanowskiego, a następnie zmierzali ul. Browarną do cmentarza epidemicznego w Stadnickiej Woli, następnie przeszli Aleją Katyńską, koło dworca PKP i dalej przez centrum miasta. Uczestnicy otrzymali do rozwiązania test składający się z 26 pytań, które dotyczyły obiektów z trasy. Odpowiedzi ukryte były właśnie w miejscach pamięci – ich opisach, czy samym wyglądzie. Osoby, które najlepiej rozwiązały test zostały zwycięzcami specjalnego konkursu wiedzy historycznej i wygrały drobne upominki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali medale z wizerunkiem Anny ze Stadnickich, czyli Hrabiny Małachowskiej, a także dyplomy okolicznościowe.
Zdjęcia: