W poniedziałek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie, która pełni też rolę biblioteki powiatowej zorganizowano seminarium naukowe poświęcone osobie patrona powiatu bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. To w związku z przypadającą na ten dzień 82. rocznicą jego męczeńskiej śmierci.
REKLAMA–„Ponownie spotykamy się w gronie bibliotekarzy z terenu powiatu koneckiego. Zaprosiliśmy dziś bibliotekarzy, ale jest to też spotkanie otwarte, ponieważ chcemy przypomnieć 82. rocznicę rozstrzelania bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. Dokładnie 11 grudnia 1941 roku w Auchwitz rozstrzelano księdza i w 82. rocznicę po tym tragicznym wydarzeniu chcieliśmy przypomnieć sylwetkę księdza, a zarazem pokazać rewelację na naszym rynku historycznym, bo biblioteka zakupiła kolekcję nieznanych fotografii i korespondencji księdza Sykulskiego. Czekaliśmy na tę rocznicę by zaprezentować tę kolekcję. To rzecz, która będzie żyła w formie wystaw, praw badawczych. Zachęcamy do tego by zapoznawali się z tym też Ci, którzy prowadzą prace badawcze dotyczące księdza, który był wybitną postacią” – mówi nam Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki.
Prelekcję o księdzu Kazimierzu Sykulskim poprowadziła Magdalena Weber, a potem dyrektor Kowalczyk prezentował wspomniane unikatowe zdjęcia i listy. Każdy zainteresowany może je w dowolnym terminie obejrzeć w naszej bibliotece. Burmistrz Końskich podkreśla, że dbanie o pamięć patrona regionu to nasza powinność –„Jest to postać, która mogła być niesłusznie zapomniana, pominięta. Tymczasem to jest wspaniały człowiek, duszpasterze, patriota i działacz publiczny. Nam się udało trafić na ślad kolekcji zdjęć, listów i kart pocztowych pisanych ręką ks. Kazimierza i po negocjacjach z właścicielem tej kolekcji udało nam się ją nabyć” – mówi burmistrz Obratański.
REKLAMAWłodarz dodaje, że gmina ma pomysł na to jak pokazywać nabyte eksponaty –„To początek drogi do eksponowania tego zbioru na różnych poziomach. Dzisiaj jest dzień szczególny – 11 grudnia to rocznica śmierci ks. Kazimierza Sykulskiego. Otwieramy drogę do jego ponownego bycia w naszej świadomości. Na razie ta kolekcja będzie prezentowana w części i poczeka na opracowanie, które pozwoli by zrobić standardową wystawę z prezentacją fotogramów. Będziemy chcieli też zachęcić do współpracy uczelnie, instytuty historii, bo to może rozpocząć bardzo ciekawy program badawczy. Wiele fotografii to fotografie zbiorowe i dobrze byłoby by móc opracować nieco większe tło historyczne tych zdjęć” – dodaje włodarz Końskich.
Podczas seminarium władze powiatu koneckiego reprezentował naczelnik promocji Marian Wikiera.
W trakcie wydarzenia zaistniały jeszcze dwa inne tematy:
Pierwszy z nich to: „- Dobre praktyki biblioteczne – Nasze najciekawsze formy działalności edukacyjno-kulturalnej – informacje przedstawicieli poszczególnych bibliotek gminnych o prowadzonych działaniach animacyjnych”, a drugi – „W ukryciu. Historie Ocalałych i Sprawiedliwych – informacja o filmach, zainspirowanych książką H. Zawadzkiej „Ucieczka z getta”, zrealizowanych przez ekipę filmową w Końskich dla Muzeum POLIN w Warszawie”.
Zdjęcia: