W piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie otworzono specjalną ekopracownię. To miejsce mogło powstać dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i ma być zielonym sercem szkoły.
REKLAMAEkopracownia ma przybliżać uczniów do tematów związanych ze środowiskiem. Prezentować je w sposób badawczy. Dzięki temu miejscu młodzież może uczestniczyć w badaniach, obserwować żywe stworzenia i być bliżej natury. To innowacyjny sposób nauki w porównaniu z tym co przekazują podręczniki –„Został zakupiony nowoczesny sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne, które umożliwią prowadzenie lekcji w sposób zrozumiały i ciekawy dla uczniów” – opowiada nam Edyta Grabowska, nauczyciel biologii i koordynator ekopracowni.
REKLAMAW otwarciu pracowni udział wzięła społeczność szkolna z dyrektor Anną Misiowiec na czele, ale i przedstawiciele władzy: burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, wicestarosta konecki Wiesław Skowron, radna powiatowa Liliana Brożyna –„Jest to szkoła, która ma bardzo dobre wyniki jeżeli chodzi o kształcenie młodzieży. Profile są różne, ale osiągnięcia uczniów są nawet na skalę krajową. Nam nic nie pozostaje jak tylko nie utrudniać młodzieży i nauczycielom realizacji pomysłów, składania różnego rodzaju wniosków. Wspieramy inicjatywy tej szkoły z bardzo ciekawym rozwiązaniem jakim jest utworzenie sali o profil, który na obecne czasy jest bardzo istotny. Być może kiedyś z tej młodzieży zainteresowanej obszarem ekologii, ochrony środowiska wyrosną naukowcy, fachowcy, którzy pomogą nam i światu byśmy żyli w odpowiednich warunkach” – mówi Wiesław Skowron, wicestarosta konecki.
W ekopracowni można między innymi dbać o żywe żółwie lądowe prosto z Grecji, które posiadają swoje paszporty i certyfikaty. Uczniowie obserwując ich życie uczą się o funkcjonowaniu gadów. Jest tam także kolekcja stawonogów zatopionych w szkle, a oprócz tego duża ilość sprzętu badawczego. To wszystko nie tylko dla szkolnej społeczności –„To niewątpliwie wielka atrakcja dla naszej szkoły i dla naszych uczniów, ponieważ młodzież będzie miała możliwości uczenia się w pracowni na miarę XXI wieku. Będą z niej korzystali zarówno nasi uczniowie, którzy będą rozwijali swoje kompetencje, ale i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Stąporków, a także z lokalnych przedszkoli” – opowiada Anna Misiowiec, dyrektor ZSP w Stąporkowie.
Nowoczesna sala powstała dzięki dotacji wynoszącej 49 500 złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a całkowity koszt jej powstania to blisko 55 tysięcy złotych.
Po otwarciu nowej pracowni wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się do sali gimnastycznej by wziąć udział w konferencji naukowej pn. „Pszczoły – owady niezwykłe”.
Zdjęcia: