Najważniejszym punktem obchodów 70-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich było nadanie imienia tej placówce. Od dziś Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa mają patrona - Generała Antoniego Piwowarczyka pseudonim Wąsowicz.
Święto szkolnej społeczności rozpoczęło się o godzinie 9.00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich od uroczystej mszy świętej, na której poświęcono także nowy szkolny sztandar. Od 10.45 uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz zaproszeni goście brali już udział w części oficjalnej i artystycznej w budynku szkoły. Tę zaś rozpoczął obecny dyrektor placówki Jan Rybiński. Przywitał on gości, a następnie opowiedział o dorobku szkoły, a także przybliżył postać jej nowego patrona. Warto dodać, że do 2002 roku patronem szkoły był Stanisław Kwiatkowski. Od soboty jest nim generał Antoni Piwowarczyk pseudonim "Wąsowicz" -"Postać bohatera Antoniego Piwowarczyka stanowi ważny element w pracy wychowawczej z młodzieżą. Wspomnijmy, że Antoni Piwowarczyk urodził się 15 września 1910 roku w pobliskiej Kornicy, trzy kilometry od naszej szkoły. Charakter jego kształtowała światła rodzina chłopska. Antoniemu Piwowarczykowi rodzice dali szansę kształcenia się. Podjął naukę w Państwowej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Nasz bohater związał się z chłopską organizacją wolności <
Słowom tym zaś przysłuchiwała się córka Antoniego Piwowarczyka - Ewa. Uczestniczyła ona zresztą w całej jubileuszowej uroczystości. Kolejnym punktem obchodów było oficjalne nadanie imienia - Przewodniczący Rady Powiatu Marian Król odczytał uchwałę Rady Powiatu, która tego dotyczyła. Następnie zaprezentowano nowy sztandar, a darczyńcy dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego trzon. Byli to głównie przedsiębiorcy i absolwenci "Kanady." Po wbiciu gwoździ w sztandar pod swoją opiekę przejęli go uczniowie. Na tym zakończyła się część oficjalna, a rozpoczęła artystyczna.
::attachment{"type":"image","item_id":"568036", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
Była ona wyjątkowa, bo na jednej scenie mogliśmy oglądać obecnych uczniów, absolwentów, a także nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Dzięki temu fragmentowi szkolnego święta najbardziej dało się odczuć atmosferę jedności. Wszyscy swoje role odegrali znakomicie, a widowisku towarzyszyła muzyka, którą najłatwiej określić jako ponadczasową. Mogliśmy usłyszeć między innymi utwory Marka Grechuty, Edyty Gepert i Andrzeja Rosiewicza. Na szczególną uwagę zasłużył sobie zwłaszcza jeden wokalista - absolwent ZSP nr 2 Robert Balcerak.
Na sam koniec pozostawiono czas dla gości. Każdy chętny mógł zabrać głos. O historii szkoły mówili jej byli dyrektorzy: Jan Wiklak oraz Jan Płóciennik, życzenia od innych szkół, a także drobne prezenty na ręce Jana Rybińskiego złożyli dyrektorzy innych placówek - między innymi Jan Słuszniak z SOSW w Baryczy oraz Wojciech Jasnos z I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. W imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa życzenia i grawerton przekazała jego zastępczyni Agata Bińkowska. Życzenia od Związku Nauczycielstwa Polskiego wybrzmiały zaś za sprawą Karoliny Orłowskiej-Carmenate. Natomiast Zarząd Powiatu podarował szkole na 70-urodziny czek o wartości 10 tysięcy złotych. -"Wiadomo, że życie toczy się dalej. 70 lat to jest piękny czas, ale my żyjemy przyszłością. Po tej lekcji historii i patriotyzmu powiem, że szkoła ma drugi człon nazwy <
Tuż po szefie powiatu głos zabrał Krzysztof Stachera, naczelnik oświaty w Starostwie. Wręczył on nagrody w wysokości 2700 złotych związane z piątkowym Świętem Edukacji Narodowej. Przypadły one: dyrektorowi Janowi Rybińskiemu, pani wicedyrektor Laurze Mościńskiej oraz nauczycielowi Kamilowi Szczukockiemu.
::attachment{"type":"image","item_id":"568039", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
Niemal jako ostatni głos zabrał przedstawiciel gminy Końskie. Wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który przez wiele lat był nauczycielem oraz wicedyrektorem "Kanady" podkreślał przede wszystkim zasługi poprzedników obecnej szkolnej władzy związane z rozbudową i remontami budynku. -"Ta szkoła nazywana Kanadą to była szkoła przetrwania. Szkoła przetrwania dla nauczycieli i dla uczniów. O niej zapomniał Pan Bóg, o niej zapomniały władze lat 60-tych i 80-tych zarówno polityczne, jak i oświatowe. Zapomniały, bowiem w ziemi znalazła się podmurówka szkoły, która nigdy nie powstała. A dzisiaj ta szkoła jest w nieco innym wymiarze, bez pieców w salach lekcyjnych, z bieżącą wodą, z toaletą w budynku - choć to akurat miało swoje plusy. To co mówię stawia szkołę w nieco innym wymiarze w przed latami 80-tymi i w nieco innym wymiarze w latach 90-tych. Tak naprawdę rozwój placówki, Zasadniczej Szkoły Zawodowej miał miejsce począwszy od dziewięćdziesiątego roku i powiem to z pełną odpowiedzialnością: kiedy dyrektorem został obecny tutaj Jan Wiklak. Wtedy szkoła zaczęła zmieniać swoje oblicze - pojawiła się woda, droga, ciepełko w szkole. To też dzięki nauczycielom ówczesnych czasów, którzy byli nie tylko nauczycielami, ale stali się i pracownikami. Oni nosili cegły, wylewali podmurówkę pod łazienki, robili swoimi własnymi rękoma szkolne ogrzewanie. W końcu sprawiali też, że proces edukacyjny szedł we właściwym kierunku." - mówił wiceburmistrz Jasiński.
Jasiński po zakończonej przemowie wręczył jeszcze prezenty od siebie oraz od gminy. Ich adresatami byli: obecna dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich, a także byli zarządcy tej placówki: Jan Wiklak oraz Zbigniew Orzechowski.
Po przemowach wszyscy uczestnicy obchodów udali się na przepyszny poczęstunek.
::attachment{"type":"image","item_id":"568045", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"800"}
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
Kawiarnia "Zardzewiały kaloryferem".
Dachdecker
17:42, 2026-06-26
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
Nazwa moze cos z Żeberkiem?
UrrsK
16:21, 2026-06-26
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
Stufa Cafe
Paweł
15:17, 2026-06-26
Magda Gessler w Stąporkowie. Zagłosuj w ankiecie!
Magda Seller i memiczny burmistrz naprawiacz będą rewoluować smierdzącą bigosem knajpę w której nic się nie dzieje a jedynie hula wiatr
Czellito
13:21, 2026-06-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz