REKLAMA

1250 zł mandatu w Końskich. Nowy taryfikator już działa [wideo]

Noworocznym prezentem dla Polaków były podwyżki. Mowa o artykułach spożywczych, alkoholu, tytoniu, energii, czy gazie, ale i o kwotach jakie w formie mandatu możemy zapłacić policji za przewinienia drogowe. Boleśnie przekonał się o tym kierowca audi, który w Końskich został ukarany mandatem w wysokości aż 1250 złotych! 

REKLAMA

„Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za przekroczenia dozwolonej prędkości, za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych czy też łamanie przepisów obwiązujących na przejazdach kolejowych. Kary zwiększyły się także w przypadku jednych z najczęstszych zdarzeń drogowych, czyli kolizji” – mówi nam starszy sierżant Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

I właśnie o tym przekonał się jeden z kierowców podróżujących swoim audi przez Końskie -„W Końskich na ul. Kieleckiej kierujący
osobowym audi nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania manewru zmiany pasa ruchu, w wyniku czego wymusił pierwszeństwo przejazdu na prawidłowo jadącym pojeździe marki Fiat .Za to przewinienie sprawca kolizji otrzymał grzywnę w wysokości 1250 zł i 6 punktów karnych” – dodaje Przygodzka.

REKLAMA

Łatwiej będzie także stracić prawo jazdy. Wiele przewinień drogowych karanych będzie większą ilością punktów karnych. Na dodatek punkty będą kasowały się po dwóch latach (obecnie dzieje się to po roku) od chwili opłacenia mandatu.

Natomiast wyższe mandaty przewidziano także dla pieszych oraz rowerzystów.

Jakie kary mogą nas spotkać? To na przykład:

– mandat 400 złotych za przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h
– mandat 2500 złotych za przekroczenie prędkości 0d 70 km/h wzwyż
– za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu do 3000 zł
– za spowodowanie zagrożenia do 2500 zł
– za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych do 1500 zł
– za rozmowę przez telefon do 500 zł
– jazda rowerem bez uprawnień (dotyczy osób w wieku od 10 do 18 lat) – kara do 1500 zł
– jazda rowerem po użyciu alkoholu  (między 0,2, a 0,5 promila w organizmie) – 1000 zł
– jazda rowerem pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) – 2500 zł
– korzystanie z telefonu lub innego urządzenia podczas przechodzenia przez pasy – 300 zł

To tylko niektóre kary przewidziane przez ustawodawcę. Kwoty często są zawrotne – warto więc po prostu przestrzegać przepisów prawa.

REKLAMA

10 thoughts on “1250 zł mandatu w Końskich. Nowy taryfikator już działa [wideo]

 1. Trol pisze:

  Pokupowali sobie ludzie z 500+ samochody i jak teraz zapłacą mandaty?

 2. mirek pisze:

  polski ład wkracza do akcji rozdają pieniądze których niemają

 3. M pisze:

  Może by się dziennikarstwo biznesowe dowiedziało, co z planami wyłączenia Łysej Góry ze Świętokrzyskiego PN, bo to jest sprawa aktualna i ponadczasowa. Jak nie, to ja się dowiem, ale na swój a nie wasz użytek.
  Bo społeczeństwo może zapłacić wielką karę za ten brak łaskawości dla przyrody.

 4. bikom pisze:

  Najpierw srovid, teraz terror mandatami, a ile osób za chwilkę nieuwagi przekroczy prędkość i dostanie mandat przekraczający ich miesięczne zarobki ? To policyjne i opresyjne pastwo z którego chcą nas wyrzucić !

 5. M pisze:

  Jeżeli będziesz co chwilę patrzeć na prędkościomierz, bojąc się nieznacznie przekroczyć prędkości, to odwracasz uwagę. Taki terror uderza w bezpieczeństwo. Te kary są niekonstytucyjne. I co na to opozycja? Teraz jest zajęta. Zajmuje się atakami na beneficjentów socjalu.

Dodaj komentarz