REKLAMA

Nasze parafie zapraszają na pielgrzymkę! Wyjście już 8 sierpnia [wideo, zdjęcia]

Rozpoczęły się działania związane z 41. Pieszą Pielgrzymką Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy w parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich przy ul. Gimnazjalnej 14! W innych parafiach także można się zapisywać. Zapisy w „Odkupicielu” przyjmowane są w kościelnej kaplicy w dni powszednie między godziną 17 a 18, w niedzielę po każdej mszy św. (8:00,9:45,11:00,12:15,16:00). Koszt pielgrzymki to 60 zł. O zapisy i koszty w innych parafiach należy pytać swoich księży. 

REKLAMA

Pielgrzymka jest przeżyciem religijnym. Ma charakter modlitewny; dziękczynny i pokutny. Celem jej jest zbliżenie ludzi do Boga przez wspólnotowe podążanie pielgrzymim szlakiem. Pielgrzymi codziennie biorą udział we mszy świętej, a w czasie drogi uczestniczą w programie duszpasterskim, na który składają się modlitwy, rozważania, wspólne śpiewy, nabożeństwa; zwracają się do siebie „siostro, bracie” i pomagają sobie wzajemnie. Celem pielgrzymki jest również formowanie postawy chrześcijańskiej, a także tworzenie wspólnoty między ludźmi.
Uczestnik pielgrzymki to ten kto akceptuje jej religijny charakter, pragnie pogłębić swoją duchową formację, jest fizycznie przygotowany do przejścia codziennie ok. 30 km, ukończył 16 lat (osoby młodsze mogą pielgrzymować jedynie z pełnoletnim opiekunem i za pisemną zgodą prawnych opiekunów), dokonał zapisu do odpowiedniej grupy, nosi ze sobą legitymację – identyfikator;

REKLAMA

Pielgrzym nie pije alkoholu, nosi strój odpowiedni do charakteru pielgrzymki, nie używa telefonu w czasie modlitw i nabożeństw, a w innym czasie korzysta z niego z umiarem, podporządkowuje się zarządzeniom przewodnika i służb porządkowych, nie oddala się samowolnie od grupy pątniczej. Pielgrzymka porusza się w grupach, prawą stroną drogi. Ze względów bezpieczeństwa zakazane jest zostawanie za grupą oraz oddalanie się od grupy bez zgody przewodnika i służb porządkowych. Wszyscy pielgrzymi zobowiązani są do wypełniania poleceń kierownika trasy i służby porządkowej. Noclegi przewidywane są w warunkach turystycznych. Na trasie z wdzięcznością korzystają z udzielanej gościny; starają się przy tym nie nadużywać gościnności gospodarzy. Transport bagażu miedzy miejscami noclegowymi zapewniony jest przez organizatorów w ramach opłaconego wpisowego. Na drogę zabiera się jedynie rzeczy niezbędne w marszu. Bagaż uczestnika powinien zawierać: śpiwór, karimatę, dres do spania, przybory toaletowe, ręcznik, ciepłą odzież, odzież na zmianę, skarpety oraz potrzebne rzeczy według własnego uznania. Powinien być jak najmniejszy.


W czasie drogi pielgrzymi noszą stroje odpowiednie do stanu i charakteru pielgrzymki. Strój uczestnika powinien zapewniać swobodę ruchu, a także być dostosowanym do warunków atmosferycznych (np. okrycie przeciwdeszczowe, ciepła odzież, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV 10). Pomoc medyczna świadczona jest przez uczestniczących w pielgrzymce lekarzy i pielęgniarki bezinteresownie. W razie konieczności – stwierdzonej przez lekarza lub upoważnioną pielęgniarkę – istnieje możliwość transportu chorego do najbliższego postoju. Lekarz może nakazać jednodniową przerwę w marszu lub opuszczenie pielgrzymki ze względów zdrowotnych. Pielgrzymi podzieleni są na grupy. Na czele każdej grupy stoi przewodnik grupy, odpowiedzialny za jej prowadzenie. Całością pielgrzymki kierują dyrektor lub kierownik pielgrzymki oraz wyznaczeni zastępcy. Wszyscy pielgrzymi zobowiązani są do respektowania poleceń kierownictwa. Dokonując zapisu uczestnik pielgrzymki zobowiązuje się do zachowania jej regulaminu.

„Czas Pielgrzymki jest czasem jedności i braterstwa, gdyż wszyscy razem tworzymy wspólnotę, stąd zwracamy się do siebie bracie, siostro lub po imieniu. Dzielimy się uśmiechem, dobrym słowem, radą, pomocną dłonią z innymi pielgrzymami oraz napotkanymi ludźmi. To pielgrzymi swoją postawą tworzą klimat tej wspólnoty. Bracie, Siostro wyrusz z Nami! Serdecznie zapraszam Cię na tegoroczne rekolekcje w drodze!” – zachęca ksiądz Radosław Zaborski, opiekun grupy nr 10.

Plan pielgrzymki:

Dzień 1. 8.08. – Końskie – Lipa
Msza św. w kolegiacie św. Mikołaja o godz. 7:00
Wyjście godz. 9:15
Obiad w Rudzie Malenieckiej
Nocleg ok. godz. 18:00

Dzień 2. 9.08. – Lipa– Kajetanów
Msza św. w kościele w Lipie
Obiad w Pilczycy
Nocleg ok. godz. 18:00

Dzień 3. 10.08. – Kajetanów – Kurzelów
Pobudka godz. 6:00, msza św. w Kajetanowie, wyjście godz. 8:00
Obiad w Stanowiskach
Nocleg ok. godz. 19:00

Dzień 4. 11.08. – Kurzelów – Dąbrowa Zielona
Msza św. w kościele w Kurzelowie o godz. 6:30
Obiad w Borzykowej
Nocleg ok. godz. 19:00

Dzień 5. 12.08. – Dąbrowa Zielona – Rzeki Wielkie
Msza św. i obiad w Garnku
Nocleg ok. godz. 17:00

Dzień 6. 13.08. – Rzeki – Jasna Góra
Msza św. o godz. w Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce
Obiad na Przeprośnej Górce
Wejście ok. godz. 17:00

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *