Zupełnie inny przebieg niż dotychczas miała uroczystość kolejnej rocznicy „Bitwy pod Gruszką”. W ostatnią niedzielę za organizację tego wydarzenia odpowiadał Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego – Zarząd Główny oraz koneckie koło. Głównym punktem programu było poświęcenie i postawienie krzyża na miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stał pomnik. Krzyż ma upamiętniać wszystkich, którzy zginęli w tym miejscu – niezależnie od tego jakie były motywy ich walki.
REKLAMANiedzielna uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 od uroczystej mszy świętej w w Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jóźwikowie – Gruszka w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Bohaterów Bitwy pod Gruszką. W nabożeństwie udział wzięły delegacje wraz z pocztami sztandarowymi środowisk kombatantów, weteranów, organizacji patriotycznych oraz młodzieży – w jej trakcie nastąpił akt poświęcenia „KRZYŻA PARTYZANCKIEGO”, daru od parafian, mieszkańców m. Gruszka i uczestniczących środowisk patriotycznych.
Po mszy około 13:00 miał miejsce przemarsz uczestników uroczystości i przeniesienie poświęconego Krzyża Partyzanckiego na „Polankę Chwały” w Gruszce, gdzie nastąpiło jego wkopanie. W podstawie krzyża umieszczono akt poświęcenia i nadania z informacją o tym co działo się w Gruszce w 1934 roku, a także nazwiskami wykonawcy i kapłana, który poświęcił krucyfiks.
REKLAMAWcześniej wszyscy uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.
Uroczystość prowadził płk. Zbigniew Żurowski z Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Wspomagali go szef koneckiego koła związku Andrzej Nieszpaur. Z kolei płk. Marek Jedynak ze Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Generała Franciszka Gągora odczytał Apel Pamięci –„Jesteśmy dzisiaj w miejscu kiedy rankiem 29 września 1944 roku liczące około 1500 osób zgrupowanie oddziałów partyzanckich Armii Ludowej im. Ziemi Kieleckiej, Brygady „Świt”, „Wolność”, przybyłych z lasów suchedniowskich oraz pododdziały AK ze zgrupowania „Szarego” oddziału „Chytrego”, a także 60 osobowy pododdział żołnierzy rosyjskich zostało otoczone przez 6 tysięcy żołnierzy i żandarmów niemieckich. Przeprowadzony przez Niemców atak doprowadził w godzinach popołudniowych do rozpoczęcia obrony oddziałów partyzanckich, którzy w nocy z 29 na 30 września zdołali wyrwać się z okrążenia w zwartych oddziałach. Straty zgrupowania partyzanckiego wyniosły około 50 zabitych i 70 rannych. Niemców zginęło około 200 żołnierzy. Dla nas Polaków ta wojna od pierwszego do ostatniego dnia była walką o coś więcej niż przetrwanie. Była heroiczną walką w obronie człowieczeństwa, godności człowieka, tożsamości oraz bytu narodu i państwa” – odczytywał płk. Marek Jedynak.
Pod krzyżem delegacje Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Andrzejem Szejną na czele złożyli znicze oraz wieńce. Uroczystość zakończyło „Spotkanie Pokoleń” przy żołnierskiej grochówce.
Zdjęcia:
Szanowny redaktorze, jeżeli opisuje pan wydarzenia historyczne proszę o fakty a nie o sowiecką propagandę.
To nie była żadna bitwa.
Żandarmeria niemiecka rozgoniła pijanych bandziorów z band AL.