W miejscowości Kłucko w gminie Radoszyce takiego święta jeszcze nie było. Miejscowa szkoła w piątek obchodziła swoje stulecie, nadano jej imię majora Hubala, uroczyście wręczono sztandar, a przy okazji miało miejsce także bierzmowanie młodzieży z parafii św. Faustyny Kowalskiej.
REKLAMAWydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta, na której dokonano także poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Potem wszyscy uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy przez burmistrza gminy Radoszyce Michała Pękalę, wizytator z Kuratorium Oświaty Renatę Jędrzejewską oraz córkę Bronisława i Heleny Król – byłych nauczycieli placówki, którzy służyli w oddziałach Hubala. Poświęcenia tablicy dokonał kielecki biskup pomocniczy Andrzej Kaleta.
Następnie dyrektor szkoły Elżbieta Woźniak powitała wielu gości, w tym wspomnianych już burmistrza i biskupa, księży Mirosława Kowalskiego i Waldemara Września, posła Krzysztofa Lipca, reprezentantkę wojewody świętokrzyskiego – Krystynę Lewandowską, reprezentantkę przewodniczącego Sejmiku i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Patrycję Iwańska – Bęben, starostę koneckiego Grzegorza Pieca i członka zarządu powiatu koneckiego Jarosława Staciwę, przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Radoszyce – Mariana Jankowskiego oraz wielu innych.
REKLAMAGłos jako pierwszy zabrał biskup który podkreślał jak ważny jest pierwiastek duchowy w edukacji –„Chcę w tym momencie pochylić czoło i z wyrazami największego uznania odnieść się do wszystkich tych, którzy sto lat temu zakładali szkołę w Waszej miejscowości. Wszystkim tym również, których trud legł u podstaw funkcjonowania tej szkoły na przestrzeni stu lat i wreszcie Państwa, którzy dzisiaj pełnicie obowiązki pedagogów, nauczycieli i zabiegacie o to by odpowiednie było naszej młodzieży chowanie” – przemawiał kielecki biskup pomocniczy Andrzej Kaleta.
Dyrektorka odczytała list napisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z okazji stulecia szkoły. W liście oprócz gratulacji, podziękowań i pozdrowień napisano, żeby pamiętać o najważniejszych wartościach jakie wyznawał „Hubal” oraz że wychowanie dzieci i ich nauka to jest poważne zobowiązanie.
Następnie dyrektorka opowiedziała historię szkoły – mówiła o losach osób które ją tworzyły. Przez wiele lat istniała ona w ciężkich warunkach, pod koniec XX wieku społeczność przeniosła się do nowego budynku. Pani dyrektor wyjaśniła nam też dlaczego społeczność szkolna wybrała mjr Hubala jako patrona –„Majora Henryka Dobrzańskiego wybraliśmy na patrona naszej szkoły ze względu na wartości jakie kultywował. Związany jest z naszym regionem, ponieważ tutaj założył oddział partyzancki – niedaleko w Zychach. Były już dyrektor szkoły w Kłucku Bronisław Król i jego żona Helena też byli w oddziale Hubala, byli partyzantami, jego żołnierzami. Mamy takie korzenie związane z Hubalem i postanowiliśmy jego to właśnie przybrać sobie za patrona szkoły” – Elżbieta Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kłucku
Podczas uroczystości wizytatorka z Kuratorium Oświaty odznaczyła nauczycielkę Annę Ściegienną Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania – ta zaś niezwykle się wzruszyła. Z kolei Marian Jankowski odczytał decyzję rady dotyczącą nadania imienia wraz z uzasadnieniem. Wniosek wpłynął od rady rodziców.
Nieco później uczennica Marianna Serek przedstawiła sylwetkę Hubala. Ważnym elementem święta szkoły było przyjęcie nowego sztandaru. Rozpoczęło się ono od symbolicznego wbicia gwoździ na sztandarze i złożenie podpisów w akcie. Dokonali tego: Michał Pękala – burmistrz gminy Radoszyce, Elżbieta Woźniak – dyrektor szkoły, Monika Sosnowska – przewodnicząca Rady Rodziców, Weronika Mazur – przewodnicząca samorządu, Beata Kiełbus z nadleśnictwa Ruda Maleniecka, Stanisław Woźniak reprezentujący Koło Łowieckie Szarak oraz przedstawiciel grona pedagogicznego.
Podczas szkolnego święta poznaliśmy też nowe logo placówki – prezentuje ono Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z szablą w dłoni na swoim koniu. Uczniowie szkoły odśpiewali także hymn placówki, którego autorem jest Robert Dulewicz do melodii z pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Burmistrz Michał Pękala podziękował nauczycielom oraz mieszkańcom i zwrócił uwagę na trudną budowę szkoły przez mieszkańców –„Szkoła została zbudowana w tym miejscu w 1991 roku. Wcześniej była w innym miejscu. Natomiast to co wyróżnia tę szkołę to przede wszystkim ludzie z dużym sercem, którzy zrzucili się, chcieli ją wybudować i wybudowali ją na tej ziemi, w tej miejscowości: Kłucko. To miejsce łączy trzy gminy: Radoszyce, Mniów i Smyków. Tym mieszkańcom chciałem serdecznie podziękować z tę inicjatywę, za tę budowę. Inicjatorom, o których szeroko mówiono, bo widzimy że w tym miejscu warto było inwestować i budować. Dla naszej kochanej młodzieży, dla pokoleń, bo ta szkoła już wykształciła pokolenia. To są pokolenia, które reprezentują nas później na zewnątrz” – mówił nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.
Włodarz wręczył też książki i odczytał Akt Przekazania Sztandaru. Zapowiedział również, że gmina na stulecie podaruje szkole bardzo wartościowy prezent – niespodziankę, ale będzie to miało miejsce podczas najbliższej sesji. Z kolei czek dla szkoły od władz powiatu przekazał starosta Grzegorz Piec.
Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list od premiera Morawieckiego, a Patrycja Iwańska-Bęben od Przewodniczącego Sejmiku oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Przekazała też na ręce dyrektorki encyklopedię. Na koniec odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod opieką nauczycielek Renaty Marczyńskiej i Anity Bator.
Dodajmy, że w już stuletniej Szkole Podstawowej im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kłucku uczy się dokładnie 101 dzieci.
Zdjęcia (Patryk Dołęga):