REKLAMA

Zabezpieczono unikalne ślady dinozaurów w stąporkowskich lasach! [zdjęcia]

Dobiegają końca prace dotyczące zabezpieczenia śladów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie znajdującego się w lasach Nadleśnictwa Stąporków nieopodal Wólki Plebańskiej. Działania ochronne trwały od końca września i zostały wykonane przez specjalistyczną firmę na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach pod ścisłym nadzorem naukowym i konserwatorskim we współpracy z leśnikami.

REKLAMA

Wyczyszczone i zabezpieczone tropy znajdują się na piaskowcach pod drewnianą wiatą. Niebawem, gdy skończą się prace, będzie można znów oglądać tu unikalne tropy:

REKLAMA

– dwóch dorosłych wielkich, roślinożernych zauropodów,

– stadka czterech młodych zauropodów,

– dwóch drapieżnych średnich dilofozaurów z grupy teropodów,

– inne tropy bez szczegółowego przyporządkowania ras.

Co ciekawe tropy zostały pozostawione w różnych sytuacjach życiowych – w trakcie przemieszczania się na lądzie lub w środowisku wodnym, co w chwili odkrycia pierwszy raz na świecie wskazało na stadny tryb życia dinozaurów roślinożernych.

Odkryto tu też nowy ichnogatunek Kayentapus soltykovensis i inne tropy dinozaurów, ale już nie wyeksponowane, a także prawdopodobnie gadów ssakokształtnych, płazów i ssaków.

Sama nazwa rezerwatu o księżycowym wyglądzie (za sprawą dawnej kopalni gliny ceramicznej używanej na cegły) pochodzi od gagatów – rzadkiej, bitumicznej, błyszczącej odmiany węgla brunatnego, powstałej z uwęglenia jurajskich drzew z rodziny araukarii, która bywa stosowana w jubilerstwie (jako tzw. biżuteria żałobna).

A jeśli ciekawi jesteście jak wyglądał Kayentapus soltykovensis możecie go zobaczyć TUTAJ.

Informacje i zdjęcia: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *