REKLAMA

Czy książki Olgi Tokarczuk staną się lekturami szkolnymi?

Pomimo sporego spadku liczby czytanych książek na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, tworzenie dzieł pisanych wciąż jest warte zachodu. Polska literatura od zawsze cieszyła się sporym uznaniem, co pewien czas dając narodowi polskiemu powód do dumy w postaci nagrody Nobla. Ostatnio radość tę przeżywaliśmy w 2019 roku za sprawą Olgi Tokarczuk.

REKLAMA

Olga Tokarczuk – najchętniej czytana autorka w 2019

Jeżeli szukamy wartościowych książek, to świetnym wyznacznikiem są nie tylko opinie innych czytelników, ale także nagrody w dziedzinie literatury. Nagroda literacka Nike ma swoją wymowę, jednak prawdziwym laurem od zawsze jest literacki Nobel. Oznacza ona absolutnie najwyższy poziom dzieł pisanych, jednocześnie z automatu zwiększając zainteresowanie dziełami danego autora. Dzięki nagrodzie Olga Tokarczuk w 2019 wskoczyła do trójki najchętniej czytanych autorów w Polsce. Znalazła się tam razem z Remigiuszem Mrozem oraz Stephenem Kingiem (raport czytelnictwa 2019 od Biblioteki Narodowej).

REKLAMA

Dzieła noblistów jako szkolne lektury

W historii noblowskich nagród z dziedziny literatury niejednokrotnie triumfowały polskie nazwiska. Henryk Sienkiewicz w 1905, Władysław Reymont w 1924, Czesław Miłosz w 1980 czy Wisława Szymborska w 1996 roku, a w 2018 roku zdobyła ją kolejna Polka – Olga Tokarczuk. Do kogo powędruje literacka nagroda Nobla w 2020? Czy znowu pojawi się polskie nazwisko?

Dzieła większości wcześniejszych polskich noblistów z literatury, prędzej czy później zostały lekturami szkolnymi (patrz np. “Chłopi” Reymonta czy Trylogia Sienkiewicza). Czy tak samo będzie z powieściami Olgi Tokarczuk? Czas pokaże. Po otrzymaniu nagrody, zainteresowanie i sprzedaż książek Olgi Tokarczuk znacząco wzrosła, pomimo i tak sporego zainteresowania wcześniej. Największą popularnością cieszą się tytuły „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Czy któraś z nich stanie się za parę lat obowiązkową lekturą szkolną? Niewykluczone.

Wejście do kanonu lektur szkolnych to swego rodzaju kolejne duże wyróżnienie dla autora, gdy jego dzieło staje się obowiązkowe dla wszystkich uczniów w kraju. Pokazuje, że autor ma coś ważnego do pokazania w swoich książkach, niż tylko samą opowieść. Wartości, wyższe cele, ideały, zachowania czy wrażliwość na drugiego człowieka. Za pomocą słów pisanych można przekazać tak wiele cennych kwestii, które znajdziemy także w powieściach Olgi Tokarczuk. Oby i takim wyróżnieniem jak najszybciej mogła zatem pochwalić się nasza noblistka.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *