Tadeusz Grajpel powraca z kolejnym wykładem bazującym na drzeworytach. Tym razem o zarazie i drzeworycie odbijanym na tkaninach. Ponadto z okazji zbliżającej się Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za pomocą drzeworytu historyk zrekonstruował orkiestrowe serduszko.
REKLAMATadeusz Grajpel najpierw zademonstrował ilustracje drzeworytnicze przedstawiające karawaki (krzyże morowe), które wieszano w celu ochrony przed zarazą. Ilustracje te zostały wystawione na aukcje na rzecz WOŚP przez konecki sztab. Znajdziecie je TUTAJ.
Historyk opowiedział także o najstarszych drzeworytach, które już tysiące lat temu były odbijane na tkaninie – pokazał wzory egipskie czy greckie, które były wykorzystywane np. do ozdoby tunik.
REKLAMATadeusz Grajpel wykonał także drzeworyt czerwonego serca będącego symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opisując proces powstawania takiego drzeworytu.
Tadeusz Grajpel – konecczanin, od 30 lat zajmuje się w swej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Współpracuje z najbardziej prestiżowymi muzeami, uczelniami, instytutami badawczymi. Prowadzi wykłady, warsztaty, podczas których z niezwykłą pasją dzieli się ze słuchaczami swą wiedzą.