W przedświąteczny wtorek radni Miasta i Gminy Końskie decydowali o szeregu spraw na kolejnej sesji. Zapis całej sesji znajdziecie TUTAJ. U nas skrót.
REKLAMAPierwsze dyskusje podczas sesji rozpoczęły się przy ustaleniu porządku obrad. Ostatecznie włączono do niego kilka punktów oraz co ważne dla radnych – także możliwość dyskusji w sprawach różnych.
Seria głosowań rozpoczęła się od zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i gminy Końskie –„W zakresie przedsięwzięć zmiany są niewielkie. Dotyczą tylko dwóch przedsięwzięć, gdzie dokonujemy zwiększenia wydatków na rok 2021, co umożliwi podpisanie umów z wykonawcami tych zadań: są to zadania dotyczące budowy cmentarza grzebalnego i wykonania odwodnienia w miejscowości Sierosławice„ – mówiła skarbnik gminy Beata Lis.
REKLAMANastępnie radni pochylili się nad zmianami w budżecie na obecny rok. Największa z nich to wpłynięcie do gminnej kasy pieniędzy na budowę rządowych bloków przy ulicy Armii Krajowej w Końskich –„Wprowadzone do budżetu zostały dochody w kwocie aż trzech milionów złotych, na które gmina posiada dokument przyznający te środki. Związane jest to z utworzeniem spółki w zakresie budowy mieszkań. To jest ta spółka SIM SMS. W całości te środki zostaną przeznaczone na wydatki związane z objęciem udziału w tej spółce” – tłumaczyła Beata Lis.
Wpłynięcie środków i rozpoczęcie działań związanych ze spółką, która została utworzona by budować bloki potwierdził też burmistrz Obratański –„Gmina Końskie z upoważnienia Państwa radnych złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na działalność tej inicjatywy i już otrzymała potwierdzenie przyznania trzymilionowej dotacji na ten cel” – dodawał szef gminnego samorządu.
Rajcy pochylili się także nad zaplanowaną przez burmistrza zmianą w Zarządzie Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi. Włodarz zaproponował by w jednostce pojawiło się stanowisko zastępcy dyrektora. Silny sprzeciw tej inicjatywie zgłosił radny Ernest Kruk. Poparł ją za to będący zazwyczaj w opozycji radny Mariusz Brzozowicz:
– „ZOSiR od 1 stycznia jest poszerzony w zakresie swojego działania o dawny zakład budżetowy jakim jest Pływalnia Miejska, a więc podwoił zakres swojego działania […] Formuła działania jest różna niż np. w spółkach prawa handlowego, gdzie gmina Końskie utrzymuje jednoosobowe zarządy, ale tam prezes może ustanowić prokurentów. W przypadku jednostki budżetowej zakres pełnomocnictw dyrektora jednostki jest ściśle określony i nie może udzielić pełnomocnictw za wyjątkiem wynikających z uchwał rady. Stąd propozycja by dopuścić możliwość utworzenia w tej jednostce stanowisko zastępcy dyrektora” – przekonywał burmistrz Obratański.
– „Cały czas Pan podkreśla, że w okresie pandemii musimy wszyscy się uzbroić w cierpliwość i musimy w jak największym stopniu ograniczać wydatki. Z drugiej strony tworzy pan sztuczne stanowisko. Nie wiem do końca czy jest ono potrzebne […] Coś mi się tu gryzie p. burmistrzu. Nasuwa mi się spostrzeżenie, że nic Pan nie robi akurat w kierunku tego by zaoszczędzić pieniądze i podatki gminne, tylko zostają one wydane” – podważał zasadność pomysłu radny Kruk
– „Pandemia trwa, ale musimy chyba mieć możliwość takiego stanowiska, bo w momencie gdy pandemia będzie zawieszana i będzie możliwy powrót do sportowego życia, czy miasta, powiatu, czy całego kraju. Nie tego zawodowego, ale na poziomie rozgrywek miejsko-gminnych, czy powiatowych by wtedy funkcjonowały obiekty sportowe i one zapełniły się sfrustrowaną młodzieżą, ludźmi, którzy chcą uczestniczyć w życiu sportowym, a mają to ograniczone. Jest ogromna ilość obiektów w mieście i gminie, nad którymi trzeba zapanować i myślę, że jeśli doszłoby do tego, że byłby powołany zastępca to byłoby to wskazane. Ja sobie nie wyobrażam księgowej, z całym szacunkiem dla niej, by się zajmowała obiektami sportowymi. To muszą być ludzie, którzy się na tym znają, zjedli na tym zęby i którzy potrafią to zrobić” – deklarował radny Mariusz Brozowicz.
Ostatecznie po długiej dyskusji, którą znajdziecie Państwo w zapisie wideo całej sesji (TUTAJ) radni zgodzili się na utworzenie nowego stanowiska w ZOSiR – 15 z nich było za, 2 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Podczas sesji uchwalono też plan rozwoju Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Końskich, radni wysłuchali i zaakceptowali także sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich w 2020 roku. Wiceburmistrz Krzysztof Jasiński mówił o ostatecznym przekształceniu Szkoły Podstawowej w Kopaninach poprzez zmianę siedziby na Bedlno.
Sprawy różne miały miejsce po zakończenie głosowań:
Radna Lidia Wiśniewska upominała się o oświetlenie uliczne w Starym Sokołowie. Radna Ewa Samson pytała też o rewitalizację centrum i rozpoczęcie prac w tym miejscu. Burmistrz Obratański poinformował, że gmina stała się już właścicielem Koneckiej Glorietty i Placu pod Orłem i rozpoczyna tam konsultacje z konserwatorem zabytków.
Radny Wiesław Malicki dopytywał o przekładany termin oddania do użytku Koneckiego Centrum Kultury. Odpowiadał mu burmistrz Końskich -„Termin umowny zakończenia przebudowy Gimnazjum nr 2 na Koneckie Centrum Kultury minął 28 lutego, a wykonawca zwrócił się o przedłużenie terminu powołując się na przypadki covidu u pracowników i ich rodzin. Gmina nie znalazła podstaw do przedłużenia, a wykonawca jest w niedoczasie, a więc naliczamy kary umowne” – odpowiadał mu burmistrz Obratański.
Radny Ernest Kruk po raz wtóry dopytywał o stan prac przy zbiorniku wodnym w Sielpi. Zapewniono go, że obecnie trwa drugi etap rewitalizacji, a konkretnie to związane z nim kolejne prace ziemne.
Sesję zakończono świątecznymi życzeniami – złożył je przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Końskich Piotr Słoka.