We wtorek odbyła się sesja Rady Miasta i Gminy Końskie, tym razem już w formule stacjonarnej z kompletem radnych w sali. Najważniejszym punktem obrad było udzielenie wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi miasta i gminy Końskie Krzysztofowi Obratańskiemu za 2020 rok. Radni te uchwały przyjęli niejednogłośnie. Jutro w tym wpisie znajdziecie wideorelację z sesji.
REKLAMAPo przyjęciu porządku obrad informację z pracy burmistrza miasta i gminy Końskie między sesjami przedstawili wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński ze względu na zwolnienie lekarskie Krzysztofa Obratańskiego podczas wtorkowej sesji.
REKLAMAPo przedstawieniu informacji z działalności gminy głos zabrał radny Ernest Kruk. Pytał on między innymi o etapy prac rewitalizacji Sielpi, remont ulic w centrum Końskich oraz o dwóch topielców w Sielpi. O tym ostatnim zdarzeniu radni dłużej dyskutowali. Jej całość znajdziecie TUTAJ.
W sprawie remontu ulic w centrum i skweru w Końskich radny Kruk informował o przedsiębiorcach funkcjonujących w obszarze prac. Skarżą się oni na trudności w funkcjonowaniu, radny zaproponował więc spotkanie, dzięki któremu włodarze mogliby osiągnąć kompromis z firmami. Władze przystały na tę propozycję, jednak obecnie jest ono niemożliwe i trzeba będzie chwilę na to spotkanie poczekać ze względu na brak obecności osób odpowiedzialnych za prowadzenie prac budowlanych.
Kolejnym punktem obrad była debata nad raportem o stanie gminy Końskie za 2020 rok oraz głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi miasta i gminy Końskie wotum zaufania. Jako pierwszy w dyskusji zabrał głos radny Wiesław Malicki w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości z gminy Końskie. Tutaj ponownie mówiono o pracach związanych z rewitalizacją Sielpi. Radny pytał również o szereg inwestycji wykonanych bądź planowanych w minionych latach, między innymi budowę poczekalni przy centrum przesiadkowym w Końskich, skatepark przy stadionie OSiR w Końskich, przebudowę budynku po Gimnazjum nr 2 czy przeglądy techniczne urządzeń na placach zabaw i obiektach sportowych w gminie. Ponadto Wiesław Malicki podkreślił, że klub radnych reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość nie udzieli burmistrzowi ani wotum zaufania, ani absolutorium.
Debatowano jeszcze nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi inwestycji oraz planów koneckiego samorządu. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka przedstawił szereg inwestycji wykonanych bądź w trakcie prac budowlanych w 2020 roku wraz z ich kosztami i dofinansowaniem. Zwrócił także uwagę na dużą nadwyżkę budżetową za miniony rok, na którą wpłynęły dochody dużo wyższe niż pierwotnie planowane. W kwestii demograficznej w 2020 roku było więcej zgonów niż urodzeń oraz więcej rozwodów niż małżeństw.
Po wielu dyskusjach i zapytaniach, które padły podczas tego punktu obrad finalnie doszło do głosowania w sprawie udzielenia Krzysztofowi Obratańskiemu wotum zaufania. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 14 radnych, przeciw – pięciu. Dwóch radnych było nieobecnych podczas głosowania.
Chwilę później, także niejednogłośnie zatwierdzono sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2020 rok. Za było 14 radnych, przeciw – 4, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Absolutorium udzielono stosunkiem głosów 14 za i 5 przeciw. Zarówno przy głosowaniu nad wotum zaufania, jak i absolutorium przeciwni byli ci sami radni – Wiesław Malicki, Ewa Samson, Helena Rozmus, Mariusz Brzozowicz i Barbara Galant. Zgromadzonym radnym za poparcie w imieniu nieobecnego Krzysztofa Obratańskiego dziękował wiceburmistrz Jasiński.
–„Panie przewodniczący, panie i panowie radni. Chciałbym w imieniu nieobecnego pana burmistrza Obratańskiego podziękować wszystkim państwu – członkom Rady Miejskiej za współpracę w roku 2020, za efektywną, skuteczną współpracę. W historii samorządu lokalnego po 1989 roku, a mam prawo to powiedzieć, ponieważ byłem radnym od 1990 roku, a obecnie pełnię funkcję wiceburmistrza. To jest budżet miasta i gminy o skali niewyobrażalnej. To jest budżet miasta zawierający się największą kwotą dochodów, wydatków, największą ilością inwestycji i pozyskanych środków zewnętrznych oraz pozyskanych w zakresie dróg, a wreszcie największą ilością ogłoszonych, zrealizowanych przetargów i wniosków, które zostały przygotowane, w których ubiegaliśmy się o środki zewnętrzne. Chciałbym w imieniu pana burmistrza podziękować za współpracę, za to, co wspólnie osiągnęliście. Myślę, że te głosy krytyki, aczkolwiek krytyki, które odnoszą się do tych inwestycji, które są inwestycjami rządu RP Prawa i Sprawiedliwości, które odnoszą się do programów rządowych, z których uzyskaliśmy maksymalne środki. Życzyłbym sobie, żeby ta współpraca była kontynuowana w kolejnych latach i przyniosła takie efekty, jakie w roku 2020. Ale zapewne nie byłoby tych efektów, gdyby nie niezwykła praca pracowników Urzędu Miasta i Gminy” – przemawiał Krzysztof Jasiński.
Wiesław Malicki, szef koła PiS w Radzie Miejskiej, głosujący przeciwko udzieleniu wotum zaufania i absolutorium, przedstawił nam powody, przez które nie poparł Obratańskiego.
–„To, dlaczego głosowałem przeciwko udzieleniu absolutorium i wotum zaufania przedstawiłem podczas swojego wystąpienia w czasie sesji. Jest to wyraz niezadowolenia mieszkańców z realizacji procesu inwestycyjnego w Końskich, szczegółowo to uzasadniłem, że nie zgadzamy się z tym co i jak robi się w Końskich […] Uważamy, że wiele pieniędzy zostało utopionych, czy wyrzuconych w błoto. W przypadku Sielpi jest to chyba ewidentna i namacalna rzecz, że inwestujemy, wykładamy wielkie miliony, a potem to zalewa błoto, którego nawet wykonawca nie jest w stanie usunąć, bo tak jak powiedział naczelnik wydziału – nie starcza mu czasu, bo czas goni. Ludzie, którzy chcą korzystać w okresie letnim z Sielpi muszą przyjść na czas i my musimy im to udostępnić. Można potem zrozumieć, że robiono to potem „na hura” zasypując ten namuł. Ale z innej beczki, że tak powiem – obserwowałem postępy tych prac w trakcie procesu inwestycyjnego. Przez wiele dni, powtarzam, przez wiele dni nie było robione nic. Sprzęt stał i nie było robione nic, więc brakło czasu, a sezon letni się rozpoczął i trzeba było to przysypać […] Reasumując to wszystko uznaliśmy, że nie udzielimy ani absolutorium, ani wotum zaufania” – mówi nam Wiesław Malicki.
Krzysztof Jasiński w rozmowie z nami podsumował także zarówno sesję, jak i dyskusje z radnymi wywodzącymi się z Prawa i Sprawiedliwości.
–„Po sześciu godzinach została zrealizowana najważniejsza część dzisiejszej sesji obrad Rady Miejskiej w Końskich, bowiem punkty dotyczące głosowania nad wotum zaufania dla burmistrza za sprawozdaniem nad budżetem miasta i gminy oraz absolutorium stały się faktem. Cieszy mnie to, co wyraziłem zresztą w podziękowaniach dla radnych, ale i pracowników UMiG. Nie podziękowałem tylko przedstawicielom jednostek organizacyjnych gminy, umknęło mi to uwadze, ale myślę, że jestem wyrazicielem opinii, która przeważała na sali – że to jest wotum zaufania i absolutorium za udzieleniem burmistrzowi potwierdzenia tego, że jego działanie, metody, strategiczne działania są zbieżne z oceną radnych […] Było sporo dyskusji, staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, ale również głosowanie ze strony PiS było dla mnie troszeczkę zaskakującym z jednego względu – tak naprawdę krytyka PiS dotyczyła tych inwestycji, które zostały zrealizowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy i ta krytyka dotyczyła pracowników UMiG tylko i wyłącznie, a nie burmistrza. Natomiast krytyka dotycząca tych inwestycji to jest krytyka środków rządowych, które polski rząd przeznaczył na te działania, m. in. na Fundusz Dróg Lokalnych, Fundusz Dróg Samorządowych, Autobus Plus. To tylko niektóre z nich” – relacjonuje nam wiceburmistrz Jasiński.
Ponadto podczas sesji przedstawiono informację na temat przygotowania Sielpi do sezonu oraz podjęto szereg uchwał: udzielono wsparcia powiatowi koneckiemu, wprowadzono zmiany do budżetu Końskich na 2021 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2032, określono stawki podatku od nieruchomości, zadecydowano o poborze opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa oraz ustalono szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia. Następnie przystąpiono do sporządzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego w Końskich na wschód od terenów kolejowych oraz w rejonie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów i w sołectwie Sierosławice. Ustalono także wysokości stawek za zajęcie pasa drogowego na gminnych drogach publicznych, określono przystanki komunikacyjne, ustalono stawki opłat za korzystanie z nich i zawarto porozumienie międzygminne. Radni wyrazili także zgodę na nieodpłatne nabycie przez gminę Końskie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości od PKP S.A. z siedzibą w Warszawie.
Całe wypowiedzi oraz dyskusje, jakie miały miejsce podczas sesji Rady Miasta i Gminy Końskie znajdziecie w retransmisji: