REKLAMA

Compliance Officer – zawód przyszłości?

Od 2002 roku w Polsce działa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Reguluje ona odpowiedzialność często określaną w praktyce jako odpowiedzialność karna spółek, a toczące się dyskusje zmierzają do wprowadzenia nowych, bardziej restrykcyjnych przepisów w tym względzie. Częścią zmian ma być obowiązkowe powołanie stanowiska Compliance Officer, którego zadaniem będzie zapewnianie zgodności działania z prawem.

REKLAMA

Compliance Officer

Do niedawna stanowisko Compliance Officer popularne było jedynie w instytucjach finansowych oraz oddziałach międzynarodowych koncernów. W ostatnich latach wraz ze wzrostem częstotliwości kontroli w obszarach regulowanych prawem oraz coraz wyższą dotkliwością kar nakładanych w przypadku stwierdzenia braku zgodności z przepisami prawa, coraz więcej firm z różnych sektorów decyduje się na powołanie stanowiska Compliance Officer.

REKLAMA

Zainteresowanie Compliance rośnie również w wyniku toczących się prac legislacyjnych nad nową ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Na początku stycznia 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Projekt zakłada surowe sankcje za taką organizację firmy, która umożliwiła popełnienie czynu zabronionego, a przedsiębiorca poniesie odpowiedzialność jeśli nie wyznaczył osoby lub komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za ograniczania ryzyka prowadzenia działalności w kontrze do obowiązujących przepisów prawa. W praktyce oznacza to, że określenie zasad postępowania oraz procedur wewnętrznych na wypadek zagrożenia popełnienia czynu zabronionego oraz stworzenie systemu przewidywania i minimalizowania ryzyka działania niezgodnego z prawem, w tym powołania Compliance Officera, staje się obowiązkowe.

Rola komórek Compliance i Compliance Officera

Chcąc skutecznie ograniczać ryzyko prowadzenia działalności niezgodnej z obowiązującym prawem i normami warto rozważyć powołanie odpowiednich komórek odpowiedzialnych za obszar Compliance, a także utworzenie sytemu Compliance i dedykowanych stanowisk, takich jak Compliance Officer czy Compliance Manager.

Warto rozumieć, że funkcja compliance powinna mieć odpowiednie umocowanie w strukturze przedsiębiorstwa czy organizacji. Kluczowe w tym względzie jest zapewnienie komórkom Compliance niezależności i możliwość bezpośredniego raportowania do zarządu czy też rady nadzorczej. Istotne jest minimalizowanie możliwości powstania konfliktu interesów, między innymi poprzez unikanie umiejscawiania tej funkcji w departamentach o podwyższonym ryzyku prowadzenia działalności niezgodnej z prawem.

Głównym celem Compliance oraz Compliance Officera jest między innymi:

  • minimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności w niezgodzie z przepisami prawa,
  • minimalizowanie ryzyka wystąpienia strat finansowych oraz odpowiedzialności karnej spowodowanych brakiem zgodności z prawem,
  • minimalizowanie ryzyka utraty reputacji przedsiębiorstwa z powodu nie przestrzegania przyjętych norm prawnych, ale też etycznych i społecznych.

Compliance Officer – kompetencje

Ze względu na interdyscyplinarny charakter funkcji pełnionych przez Compliance Officer’ów na stanowisko to powinni być powoływane osoby spełniające określone wymogi. Zasadne wydaje się powierzenie tej roli osobom dysponującym wiedzą i praktyką prawniczą, doświadczeniem z zakresu audytu wewnętrznego, ale też dogłębnym rozumieniem kategorii, w której działa przedsiębiorstwo. Dlatego przykładowo w przedsiębiorstwach informatycznych niezbędne będzie powoływanie do roli Compliance Officera osób rozumiejących zasady prowadzenia działalności w tej kategorii, a także potrafiące przewidywać potencjalne obszary zagrożone ryzykiem niezgodności. Znajomość otoczenia biznesowego oraz specyfiki konkretnej firmy pozwala bowiem dużo sprawniej dostrzegać ryzyka.

Ze względu na tego typu wymogi niezbędne może okazać się inwestowanie w umiejętności osób pełniących funkcję Compliance Officera. Pomocne w tym mogą być rozmaite szkolenia i kursy dla Compliance Officerów, jak też szkolenia i kursy dotyczące zasad prowadzenia audytu wewnętrznego, kontroli wewnętrznej, tworzenia systemów sygnalizacji w obszarze niezgodności itp.

Szkolenia Compliance, kurs Compliance Officer

Listę szkoleń, kursów oraz praktycznych warsztatów dla Compliance Officerów i dotyczących compliance można znaleźć na stronie https://eventis.pl/szkolenia/compliance. Dotyczą one zarówno takich zagadnień jak tworzenie systemu compliance w przedsiębiorstwie, jak też przygotowują do pełnienia funkcji Compliance Officer.

Szkolenia Compliance znajdziemy przede wszystkim w dużych miastach, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław czy Poznań. Znaczna część szkoleń i kursów dla Compliance Officer’ów dostępna jest aktualnie również online, przez sieć Internet, co sprawia że dostęp do wiedzy i sprawdzonych praktycznych rozwiązań w powyższym obszarze jest znacząco lepsze niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Koszt szkoleń Compliance stanowi jednocześnie niewielki procent kosztów związanych z koniecznością zapewnienia zgodności działania przedsiębiorstwa z przepisami prawa, stąd też nie warto oszczędzać na tego typu inwestycji w bezpieczeństwo nie tylko przedsiębiorstwa, ale też kadry zarządzającej.

materiał partnera 

REKLAMA

One thought on “Compliance Officer – zawód przyszłości?

  1. Adr pisze:

    Zastanawiam się czy w naszym regionie jest zapotrzebowanie na takie stanowisko jak Compliance Officer? czy firmy tworzą takie stanowiska?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *