Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Końskich podsumowali we wtorek 29 marca 2022 r. dwutygodniowy pobyt w Grecji w ramach projektu pn. „Polsko-greckie wyzwanie kulturowe” realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.
REKLAMAW terminie 19.02.-05.03.2022 r. młodzież Ekonomika wraz z opiekunami Iwoną Krzaczyńską i Anną Sorn Wodecką po raz kolejny przebywała w Grecji w nadmorskim kurorcie Tolo na Peloponezie. Tym razem celem wyjazdu nie było odbycie stażu lecz wzmocnienie kompetencji kluczowych 20 uczniów, w tym nauka języków obcych oraz nabycie nowych umiejętności, niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
REKLAMAPodczas spotkań z rówieśnikami prywatnej szkoły Theoritiko w Nafplio realizowany był program mobilności polegający głównie na budowaniu porozumienia pomiędzy uczniami, wzajemnym poznaniu dziedzictwa kulturowego Polski i Grecji oraz wzroście zmysłu inicjatywy, przedsiębiorczości i kreatywności. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowali pod okiem szefa kuchni typowe greckie dania: sos tzatziki, grecką sałatkę i kawę frappe. Brali udział w grach terenowych i zajęciach językowych ucząc się podstawowych zwrotów w języku greckim.
Był to intensywny czas pełen wycieczek i zwiedzania atrakcji turystycznych Peloponezu. Oprócz Aten i Kanału Korynckiego młodzież podziwiała starożytne miasto Mykeny, Skarbiec Artreusza, zwany potocznie Grobem Agamemnona, Epidauros, a w nim Sanktuarium Asklepiosa i antyczny teatr oraz Port Palea Epidavros w zatoce Vlassis. Duże wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła Twierdza Palamidi w Nafplio, z której rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na zatokę i twierdzę Bourtzi. Czas wolny to głównie spacery, korzystanie z uroków morza i plaży oraz poznawanie atrakcji turystycznych miejscowości Tolo. Organizację pobytu i opiekę merytoryczną zapewniła Oksana Wioska z ramienia touroperatora WhiteBlue Tour Service.
Po powrocie uczniowie dokonali podsumowania projektu, w trakcie którego opowiedzieli o pobycie, podzielili się wrażeniami i zwrócili uwagę na korzyści płynące z uczestnictwa w takich przedsięwzięciach szkoły. Spotkanie otworzyła pani Beata Fidor – dyrektor szkoły, która podziękowała uczniom i opiekunom za udany pobyt, przypomniała poprzednie projekty realizowane w Ekonomiku i wyraziła radość z nowych umiejętności zdobywanych przez uczniów za granicą. Po uroczystym wręczeniu certyfikatów uczestnictwa wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Warto nadmienić, że Ekonomik stale dba o jakość pracy i atrakcyjność procesu kształcenia poprzez realizację wielu projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Dzięki uczestnictwu w innowacyjnych działaniach szkoła ma możliwość wypracowania modelu podnoszenia kompetencji kluczowych młodych osób z wykorzystaniem mobilności zagranicznych, podniesienia kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie zarządzania projektem oraz umiejętności współpracy międzynarodowej. Daje to możliwość poprawy oferty edukacyjnej, jej dostosowanie do wymogów europejskiego rynku pracy oraz uzyskania przez szkołę renomy instytucji nowoczesnej i dynamicznej.
W maju kolejna grupa młodzieży uda się na staż do Bolonii we Włoszech.
Zdjęcia:
materiał promocyjny