W piątek miała miejsce Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta i Gminy w Końskich. Jej głównym punktem było przyjęcie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie gminy, które umożliwią podpisanie umowy z nowym wykonawcą ulic w centrum miasta. Nie zabrakło gorącej dyskusji. Zachęcamy do obejrzenia całości obrad TUTAJ.
REKLAMAW sesji wzięło udział 16 z 21 radnych. Głównym jej punktem były zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz Budżecie Miasta i Gminy w związku ze zmianą wykonawcy przebudowy ulic w centrum Końskich. Szybko rozpoczęła się dyskusja o dotychczas wykonanych pracach. Głos zabierali radni Wiesław Malicki i Ernest Kruk, a odpowiadał im burmistrz Krzysztof Obratański.
REKLAMAMalicki i Kruk mówili przede wszystkim o kolizjach kanałów, które wykryto pod ziemią, na które powoływał się poprzedni wykonawca uzasadniając swoje odstąpienie od umowy (o uwagach poprzedniego wykonawcy więcej TUTAJ). Mieli też pretensję o to, że ani poprzedni, ani nowy wykonawca nie pojawili się na sesji.
Burmistrz zapewniał, że jeżeli radni zgodzą się na przesunięcia to gmina podpisze umowę z nowym wykonawcą Spółką Granit Dariusz Pylak. Po podpisaniu umowy przedsiębiorca miałby uczestniczyć w spotkaniu z przedsiębiorcami z ul. Piłsudskiego, a także z radnymi.
Umowa z nowym wykonawcą będzie obmiarowa, czyli gmina zapłaci za dokładną ilość wykonanej pracy i zużytego materiału. Wynagrodzenie będzie więc ściśle uzależnione od wykonanej pracy. Pytań o przebudowę centrum było jeszcze wiele, a całą dyskusję znajdziecie Państwo TUTAJ.
W dalszej dyskusji radny Marek Kozerawski wyliczał pomoc, która była przekazywana uchodźcom w Sielpi. O sprawy związane z uchodźcami pytała też radna Ewa Samson. Marek Kozerawski poprosił też jednego z radnych o odniesienie się do zarzutów dotyczących jego osoby i ewentualnego kłamstwa lustracyjnego. W odpowiedzi na ten zarzut Wiesław Malicki zapowiedział proces cywilny skierowany przeciw radnemu Kozerawskiemu. Przypomnijmy, że sprawa dotycząca ewentualnego kłamstwa lustracyjnego jest obecnie rozpatrywana przez sądy apelacyjne, wyrok tam nie zapadł.
Radny Zbigniew Hybik poinformował, że ośrodki w Sielpi wciąż nie mają podpisanych umów dotyczących finansowania pobytu uchodźców z powiatem koneckim. Hybik przekazał też, że według jego wiedzy turystyczne jednostki z innych powiatowych takowe umowy już posiadają.
W końcu doszło do serii głosowań. Głosowanie nad zmianami w WPF umożliwiającymi zawarcie umowy z nowym wykonawcą: 15 radnych za, 1 przeciw (Wiesław Malicki), 5 nieobecnych.
Głosowanie nad zmianami w budżecie miasta i gminy umożliwiającymi zawarcie umowy z nowym wykonawcą: 16 radnych za, 5 nieobecnych. Te dwie przyjęte uchwały oznaczają, że w najbliższych dniach (być może godzinach) gmina podpisze umowę z firmą Granit Dariusz Pylak na dokończenie remontów ulic w centrum. Wykonawca ma wejść na plac budowy natychmiast, ponieważ obecnie realizuje po sąsiedzku inną inwestycję, czyli przebudowę skweru na przyszły rynek.
Wszyscy obecni radni przyjęli także uchwałę dotyczącą zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym – chodzi tu między innymi o przyjęcie po 3 tysiące zł wsparcia rządowego dla jednostek OSP na przygotowanie miejsc dla Ukraińców.