REKLAMA

Uczniowie z II LO w ramach programu Erasmus odwiedzili Estonię! [zdjęcia]

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich, od lat odwiedzają przeróżne kraje, w ramach programu Erasmus+ współfinansowanego przez Unię Europejską. W tym roku młodzież wybrała się do Estonii w okresie od 19 do 25 marca.

REKLAMA

REKLAMA

 

Do nadmorskiego uzdrowiska Parnawa wyjechali uczniowie: E. Młodawska, J. Skwarek, M. Łyczek, J. Kozubski, a towarzyszyli im opiekunowie: M. Świtakowska, J. Kozubska oraz G. Stolarska-Dukat. Tegoroczna edycja przebiegała pod nazwą „Spa Towns: places of civilization and health” – „Miasta uzdrowiskowe: miejsca cywilizacji i zdrowia” i obejmowała uczestników z Bułgarii, Portugalii, Niemiec, Polski oraz Estonii. Jednym z istotnych punktów programu były prezentacje poszczególnych krajów, które dotyczyły praktykowanych na przestrzeni pokoleń, recept na zdrowie, młodość i urodę. Zostały one poprzedzone wykładem wygłoszonym przez specjalistę z zakresu farmakognozji, profesora Aina Raala. Uczniowie w grupach międzynarodowych przygotowywali także herbatki ziołowe, komponując skład według własnego uznania.

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się wizyta w interaktywnym Muzeum Zdrowia w Tallinie. Tam można było między innymi: prześledzić kolejne etapy powstawania gatunku Homo Sapiens, a także przyswoić przekazaną w ciekawy sposób wiedzę dotyczącą rozwoju medycyny i funkcjonowania ludzkiego ciała. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z historią letniej stolicy Estonii – Parnawą, gdzie uczestniczyli w warsztatach muzycznych poświęconych twórczości Raimonda Valgre. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewaniem utworów słynnego kompozytora. Oprócz tego zostali zapoznani ze specyfiką języka estońskiego oraz podstawowymi zwrotami. Uczniowie brali również udział w warsztatach aktorskich, wykazując się talentem scenicznym pod profesjonalnym okiem Meelisy Sarv, inscenizując narodowe legendy związane z motywem wody. Zrealizowali też pomysł na wodną abstrakcję, malując swoje graficzne projekty piaskiem.

Podczas tygodniowego pobytu międzynarodowy licealiści odwiedzili znane Spa Hedonoraz oraz uzdrowiskowe miasto Haapsalu, gdzie podziwiali lokalną architekturę i zimowe nadbałtyckie krajobrazy. Młodzież przemierzyła średniowieczną starówkę w Tallinie, zwiedziła zamek w Haapsalu, oraz wybrała się na wycieczkę do Parku Narodowego Matsalu.

W wolnym czasie uczniowie integrowali się, organizując np. wieczór karaoke, a po dniu wypełnionym zajęciami, z przyjemnością relaksowali się w hotelowym SPA. Zwieńczeniem wyjazdu było uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów.

Pobyt w Estonii przyczynił się nie tylko do poszerzenia wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia, zgodnie z dewizą „Sanus per Aquam”, ale stanowił okazję do bliższego zapoznania się z historią i kulturą tego kraju. Spotkanie w międzynarodowej grupie potwierdziło, że tam, gdzie rodzi się przyjaźń, znikają bariery.

Zdjęcia [źródło: II LO Końskie]:

materiał promocyjny

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *