Umowa gminy Końskie ze spółka Granit Dariusz Pylak na dokończenie remontu ulic w centrum Końskich została podpisana, a nowy wykonawca od poniedziałku 11 kwietnia rozpoczął roboty. Przed nim arcytrudne zadanie, bo do 15 czerwca musi zakończyć remont dróg, a do 30 czerwca inwestycja powinna zostać odebrana po wszystkich wprowadzonych poprawkach. O tym co w najbliższych miesiącach będzie działo się na ulicach Piłsudskiego, Plac Kościuszki i Księdza Granata, a także na samej płycie rynku szeroko opowiedział nam burmistrz Krzysztof Obratański.
REKLAMAtkn24.pl: Możemy przekazać dobre nowiny. Jest firma, która podejmie się dokończenia przebudowy ulic w centrum Końskich.
Krzysztof Obratański: „Po piątkowych zmianach w budżecie i WPF gmina Końskie mogła podpisać umowę dotyczącą przebudowy ulicy Piłsudskiego i Placu Kościuszki i to oznacza, że od wczoraj wykonawca jest upełnomocniony do podejmowania tam prac. One już się zaczęły w poniedziałek i myślę, że z każdym dniem będziemy widzieć narastającą skalę tej interwencji, bo pamiętać trzeba, że termin jest morderczy tj. do 15 czerwca muszą zostać zakończone prace po to by do 30 czerwca zostały odebrane i wykończone”
tkn24.pl: Ten sam wykonawca zajmuje się rynkiem. Czy te nowe obowiązki wpłyną jakoś na zadanie już wykonywane, czyli na tworzenie płyty nowego rynku?
K. Obratański: „Mamy informację dotyczącą wpływu przebudowy ulicy na tempo prac przy rynku. Kontrakt dotyczący rynku zakładał zakończenie prac do końca listopada tego roku. Sam wykonawca jednak ze względu na inne zobowiązania informował o tym, że będzie chciał to przyspieszyć i że do lipca rynek będzie gotowy. W związku z tym, że przejmuje w biegu bardzo poważne zadanie to dziś wycofuje się z tej deklaracji i wiemy, że przebudowa rynku przeciągnie się na okres wakacyjny. To mimo wszystko oznacza, że zgodnie z podpisaną umową ulica Piłsudskiego i Plac Kościuszki zostaną udostępnione pieszym i kierowcom w całej okazałości do końca czerwca tego roku. Natomiast plac w rozumieniu rynku przed kościołem w centralnym miejscu będzie zakończony prawdopodobnie do końca wakacji”
tkn24.pl: Co w takim razie z ulicą Księdza Granata?
K. Obratański: „W znacznej części ulica Księdza Granata też, chociaż nie w całości. To wiąże się z ograniczeniem zakresu, które to było konieczne ze względu na trzymanie się terminu, czyli inaczej mówiąc mogliśmy utrzymać zakres łącznie z Księdza Granata, ale wtedy wątpliwe byłoby dotrzymanie terminu, a wiąże się to z umową o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Lepiej zrobić mniej i dofinansowanie skonsumować, niż zrobić więcej i stracić je z odsetkami […] Reszta ks. Granata to będzie osobne zadanie. Razem ze skrzyżowaniem ulic Mieszka I, Iwo Odrowąża, Zamkowej, Piłsudskiego i Ks. Granata będzie podstawą złożenia wniosku na dofinansowanie w Funduszu Dróg Samorządowych w tegorocznym naborze. Jeżeli nam się uda je pozyskać to myślę, że wkrótce również z wysokim dofinansowaniem gmina to zrobi”
tkn24.pl: Przejdźmy do samego rynku. Co tam już udało się wykonać i co przed nami?
K. Obratański: „Na rynku w tej chwili zrobiona jest cała infrastruktura podziemna, czyli instalacje elektryczne, energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, kanalizacji deszczowej. W tej chwili po przygotowaniu podbudowy trwają intensywne prace związane z nawierzchnią. Widzimy to, że powstaje nawierzchnia granitowa i część niej z piaskowca. Kluczowe będzie nawiązanie do przyszłej drogi, czyli wykonanie opaski granitowej wokół rynku, które pozwolą nawiązać do przyszłych ulic – mówię tu o ulicy Piłsudskiego, Księdza Granata i Plac Kościuszki […] Jak to będzie wyglądać? Jest zamknięta w krawężnika jednolita w miarę, chociaż podzielona kolorami i ornamentami płyta rynku i zejście jest do krawędzi jezdni opaską granitową w innym nieco kolorze i innym kształcie tych płytek. Nie będzie typowego krawężnika tylko łagodne przejście z płyty na jezdnię. Zapewne Ci, którzy często tam przechodzą widzą też prace inżynieryjne związane z budową przyszłej fontanny. Tam już są elementy podbudowy zalane żeliwem i w tej chwili trwają prace nad wykończeniem części żelbetowych samej skorupy przyszłej fontanny. Po świętach rozpocznie się montaż urządzeń dotyczących samej części wodnej fontanny, czyli zbiornika szczelnego i aparatury, która będzie sterowała całym urządzeniem”
tkn24.pl: Wielu mieszkańców martwi się o pomnik Tadeusza Kościuszki, który znajduje się na skwerze. Co z nim?
K. Obratański: „Wszystko wskazuje na to, że Kościuszko będzie zmieniał swoje miejsce, chociaż nieznacznie – zostanie przesunięty o kilka metrów. Natomiast nie będzie przesunięty na miejsce wskazane w projekcie opracowanym przez architekta. Takie przesunięcie na większą odległość wymagałoby prawdopodobnie przenosin w powietrzu, czyli odcięcia posągu od cokołu, przenosin dźwigiem i to mogłoby zakończyć się katastrofą, czyli uszkodzeniem całego monumentu. Zaproponowane przesunięcie o kilka metrów byłoby prawdopodobnie po gruncie. To jest propozycja wykonawcy. Trwają uzgodnienia ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków w jaki sposób by to miało być wykonane, w jaki sposób zapewniałoby trwałość tego monumentu. Chciałbym przypomnieć, że w kontrakcie mamy zapisane, że w przypadku gdyby ekspertyza wykazała, że jakiekolwiek ruszenie może zaowocować uszkodzeniem to dopuszczamy wyrażenie zgody na pozostawienie go w tym samym miejscu. Jeżeli jednak można go bez obawy przesunąć to zobowiązanie wykonawcy jest obowiązujące. Jeszcze jedna kwestia jest ważna: dokumentacja zawiera trójwymiarowe fotografie posągu w takiej technologii, która w przypadku katastrofy umożliwi odtworzenie tego posągu w skali 1:1 w szlachetniejszym materiale, czyli kamieniu”
tkn24.pl: Czy nowy rynek będzie gospodarzem różnych imprez kulturalnych?
K. Obratański: „Projekt techniczny przewiduje możliwość aranżowania tam różnych imprez, a w tym rozstawiania sceny, bo w płycie rynku są zamontowane urządzenia mocujące, odciągi do sceny i tego by ona uzyskała stabilność. Będzie też możliwość uzyskania podłączenia elektrycznego. Rozstawienie tam sceny jest stosunkowo proste i nie wymaga wielkich zabiegów. Pozostaje kwestia tego kiedy rzeczywiście rynek będzie gotowy i po drugie jakiego rodzaju imprezy tam będziemy chcieli robić. Rynek jest centralnym miejscem i ważnym punktem w stosunku do całego miasta. Pamiętać należy, że część wydarzeń np. związanych z Dniami Końskich to są wydarzenia o charakterze artystycznym, to są koncerty i z tego punktu widzenia uwzględnić należy, że rynek sąsiaduje z kościołem i trudno sobie wyobrazić by jednocześnie trwały głośne koncerty z muzyką rockową w niedzielę kiedy towarzyszą temu nabożeństwa. Nie chcielibyśmy tutaj doprowadzać do kolizji. Na pewno będziemy uzgadniać tego rodzaju imprezy w taki sposób by nie kolidowały one z innymi funkcjami rynku i pobliskich nieruchomości. Pierwsze wydarzenie co do którego mam pewność, że ono może być na rynku zorganizowane to kiermasz bożonarodzeniowy. Rynek będzie gotów, a do tego czasu przygotujemy kramiki, stoiska i znajdziemy chętnych by tam rękodzielnicy wystawiali swoje dzieła. Na rynku stanie też świąteczna choinka i myślę, że ten centralny punkt miasta będzie równie popularny i często odwiedzany jak choinka z saniami w Parku Miejskim […] Myślę, że część uroczystości patriotycznych, obchodów świąt Państwowych, Narodowych i Lokalnych będzie mogła być przeniesiona do rynku. Wyobrażam sobie, że przyszłoroczne święto 3 Maja będzie mieć ważny punkt już tam na rynku”
tkn24.pl: Mówimy o ulicach, płycie rynku, a co z kamienicami wokół, które nie są w najlepszym stanie? Gmina uruchomiła specjalny program ulg – czy są zainteresowani?
K. Obratański: „Na razie nie mamy jeszcze żadnego zgłoszenia, ani podpisanej umowy. Natomiast mamy pytania dotyczące szczegółów tego programu, o możliwości składania wniosków, tego co musi być elementem wniosku i co będzie stanowiło podstawie rozliczenia. Jestem dobrej myśli – do 30 czerwca jest troszkę czasu i myślę, że będzie zainteresowanie tym programem”
Ile Nas podatników będzie ta zmiana wykonawcy kosztowała?
będzie taka jakość jak remont domu kultury już tynk odpada dokładnie wyjeżdżając z ulicy browarnej prawa strona budynku patrząc na rynne pionową przy samym dachu porażka ze skwerem będzie to samo zaraz się coś zapadnie lub inne awarie FUSZERKA W KAŻDYM CALU
To nic tu nie można zrobić dobrze .Wszędzie opóźnienia ,fuszerka i drogo.
Betonowa pustynia, gdzie lepiej nie pokazywać się zwłaszcza latem w czasie upałów.
Zalew w Sielpi jak zobaczyłem to mnie „krew zalała” to jakieś jaja .
Sezon kiedy się rozpoczyna w Sielpi?
Coś czarno to wygląda.Kolejna betonoza nas czeka.Ale pan burmistrz zadowolony…będą imprezy na skwerku…i patriotyczne i kościelne …bedzie sie miał gdzie wykazać elokwencją,bo bajerować to on potrafi.