Od 119 lat bęben oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa w bardzo wczesny wielkanocny poranek w Czermnie w gminie Fałków. Nie inaczej będzie i tym razem. Już o godzinie 2:00 w nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy usłyszą dudnienie nawołujące ich do przybycia na rezurekcję. Kilka lat temu prezentowaliśmy Wam materiał dotyczący niezwykłych bębniarzy i bębna z Czermna. Dziś przypominamy ten wielkanocny obyczaj za sprawą historyka i regionalisty Mariana Adamczyka.
REKLAMAPrzeczytajcie wpis historyka zamieszczony w grupie Czermno i powiat konecki – historia:
„119 lat Bębna Wielkanocnego w Czermnie!
Już od 119 lat Bęben z Czermna oznajmia Zmartwychwstanie Pana. I także w tym roku tak będzie. Poniżej jego historia i bębniarz Robert Majewski.
Historia owego bębna zaczęła się w czasie pokrywania czermińskiego Kościoła blachą w 1903r.. Wówczas to podczas tych prac znaleziono uszkodzoną mosiężną kulę. Prawdopodobnie znalazł ją jeden z pracujących Szymon Czopkiewicz (1856 -1914) mieszkający w Czermnie na ul. Osnowa. Czopkiewicz postanowił kulę przeciąć na pół i na dobrej połowie naciągnąć cielęcą skórę. W ten sposób powstał czermiński bęben. Od tego czasu zaczął corocznie na tym bębnie oznajmiać w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę Zmartwychwstanie Chrystusa. Czynił tak do 1913r. Po nim rolę bębniarza przejął Jan Konieczny (1893-1984). W czasach PRL także odbębniano w Czermnie Zmartwychwstanie Chrystusa mimo przeszkód stosowanych przez służby komunistyczne, a jednego razu bęben zabrano i pocięto, a następnie wrzucono do Strugi znajdującej się w centrum Czermna. Jednak bęben wyłowiono ze Strugi i naprawiono, aby dalej mógł wypełniać swoje zadanie. Gdy Jan Konieczny już nie mógł bębnić, to jego czynności przejął Tadeusz Mirosław Majewski (1947- 2010). Tadeusz Majewski mimo tego ,że przeniósł się na Śląsk to i tak na okres Wielkanocy przybywał do Czermna, aby bębnić i oznajmiać Zmartwychwstanie. Obecnie bębniarzem czermińskim jest syn Tadeusza Majewskiego – Robert Majewski. Trasa bębnienia w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę w Czermnie zaczyna się o drugiej w nocy przy Krzyżu na skrzyżowaniu ul. Kościelnej i Osnowa, a następnie przez ul. Osnowa i Zasadzie do Remizy OSP Czermno. Od Remizy powrót przez ul. Osnowa na Cmentarz, aby zatrzymać się na chwilę przy grobie Tadeusza Majewskiego oddając mu hołd. Od cmentarza na ul. Kościelną i wędrówka w kierunku Smykowa do granic Czermna. Następnie powrót w kierunku Olszamowic, a po tym następuje zwrot do czermińskiego kościoła, a właściwie pod plebanię ok. godz. 5.30. aby obudzić księdza zgodnie z tradycją. Koniec wędrówki to czynny udział we mszy rezurekcyjnej.”
Przypominamy także nasz materiał wideo zrealizowany w 2018 roku, gdzie druhowie sami opowiadają o historii bębna oraz corocznym bębnieniu: