REKLAMA

Czym jest e-recepta? Co warto o niej wiedzieć?

Recepta elektroniczna jest z nami od kilku lat. Mimo to wielu Polaków w dalszym ciągu o niej nie słyszało. Z tego powodu postanowiliśmy w dzisiejszym artykule przybliżyć ten temat, głównie z uwagi na jego praktyczność oraz duże znaczenie w procesie cyfryzacji medycyny.

REKLAMA

Co to jest e-recepta?

E-recepta, czyli bezpieczna recepta elektroniczna, to naturalnie cyfrowy odpowiednik swojej papierowej wersji. Choć może zdawać się, że to w takim razie żadna rewolucja, rzeczywistość wygląda inaczej.

REKLAMA

Wszystko sprowadza się bowiem do znacznie większych możliwości oraz bezpieczeństwa. A także wygody, bowiem dzięki różnym stronom internetowym możemy otrzymać na przykład L4 online bez wychodzenia z domu.

Jakie są zalety e-recepty?

Pierwszą zaletą jest przede wszystkim to, że samo wystawianie recept jest znacznie prostsze. Oczywiście, wypisanie wszystkich informacji na kartce również nie było szczególnie trudne, jednak odręczne pismo lekarza potrafiło doprowadzić do niepotrzebnych pomyłek. Tym bardziej, że niektóre z nich mogły być naprawdę kosztowne.

Co mamy na myśli? Zdarzało się, że farmaceuta w aptece nie był w stanie odczytać nazwy leku. Wówczas wydawał lek, który jego zdaniem był zapisany na kartce. W efekcie pacjent otrzymywał nie to, co powinien. Teraz o takich pomyłkach nie ma mowy. Co więcej, dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta możemy łatwo sprawdzić sposób dawkowania przypisanych nam leków. To kolejny istotny plus, ponieważ badania pokazywały, że wielu Polaków nie przyjmuje leków w poprawny sposób.

Z rzeczy bardziej oczywistych – kartka wypisana przez lekarza mogła się łatwo zgubić. Czasem bywało i tak, że praliśmy spodnie, z których zapomnieliśmy wyjąć recepty…

E-recepta jest też znacznie bezpieczniejsza od zwykłej recepty. Co mamy na myśli? Otóż lekarz podczas wypisywania jej zostanie poinformowany przez system, że próbuje przepisać nam lek, na którego substancję jesteśmy uczuleni. To bardzo ważne, ponieważ pacjenci często zapominali powiedzieć lekarzowi, że nie mogą przyjmować danych substancji. Teraz za każdym razem poinformuje o tym system.

Ważne jest również to, że lekarz może zobaczyć, czy wykupiliśmy poprzednio przepisane nam lekarstwa. To także bardzo ważne, ponieważ część chorujących zgłasza się do lekarza, dostaje zwolnienie, jednak nie zamierza kupować lekarstw. A następnie ich stan zdrowia się pogarsza.

Dodatkową zaletą jest to, że e-receptę możemy zdobyć drogą online. Jest ona znakomitym uzupełnieniem teleporady. Lekarz prowadzi z nami konsultację, a następnie wypisuje stosowny dokument. Dodatkowo e-receptę możemy również uzyskać za pomocą jednej ze stron internetowych do tego przeznaczonych. W ten sposób nie musimy stać w długich kolejkach do lekarzy, a więc nie będziemy zarażać innych pacjentów w poczekalni.

Jak widać plusów jest naprawdę wiele. Właśnie dlatego na samym początku podkreśliliśmy, że choć jest to niepozorna zmiana, to w rzeczywistości skutki są naprawdę daleko idące. Z tego powodu liczymy również na to, że cyfryzacja w medycynie dalej będzie postępować. W dalszym ciągu wiele czynności administracyjnych moglibyśmy uprościć. Zmiany wymagają jednak czasu oraz dobrego przetestowania. Natomiast gołym okiem widać, że digitalizacja jest tym, czego potrzebujemy. Szczególnie w momencie, gdy w Polsce medyków jest coraz mniej.

O czym musimy pamiętać?

Choć wymieniliśmy dużo zalet recepty elektronicznej, chcielibyśmy podkreślić kilka ważnych rzeczy. Zacznijmy od tego, że dokument ten jest teraz łatwiej uzyskać, natomiast absolutnie nie może on zastąpić nam konsultacji z lekarzem. Jeśli więc czujemy, że nasz stan zdrowia się pogarsza, to koniecznie umówmy się na rozmowę ze specjalistą. Być może wystarczy nam teleporada, a może potrzebna będzie wizyta stacjonarna. Nasze zdrowie jest bardzo ważne, dlatego nie możemy rezygnować z diagnozy lekarza.

Nie warto bagatelizować choćby i drobnych przesłanek. Może się bowiem okazać, że są one zalążkiem czegoś znacznie poważniejszego. Dlatego też miejmy zawsze na uwadze, że kontakt z lekarzem po prostu jest potrzebny.

Sama e-recepta też nie jest jeszcze dopracowana tak, jak wszyscy byśmy tego chcieli. To znaczy już teraz system ten ma wiele zalet, dzięki czemu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnej recepty papierowej, natomiast w dalszym ciągu czekamy na wdrożenie kilku nowych funkcji. Nie ma się jednak czemu dziwić, proces cyfryzacji jest długi, tym bardziej, że technologia nieustannie się rozwija. Wystawianie recept online jest więc bardzo praktyczne, natomiast nie możemy zapominać o istotnej roli lekarza.

Dlaczego e-recepta jest ważna?

Ta cyfrowa transformacja opiera się na różnych usługach, których celem jest wymiana i udostępnianie danych zdrowotnych w prostszy, bardziej płynny i bezpieczny sposób.

E-recepta przynosi kilka korzyści zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. W istocie e-recepta umożliwia:

  • dematerializacja i uproszczenie obiegu przesyłania recept, ułatwienie pracy pracownikom służby zdrowia i zaoferowanie pacjentom alternatywy dla recept papierowych
  • płynność i niezawodność wymiany informacji między różnymi pracownikami służby zdrowia, którzy będą mogli monitorować faktycznie wydawane leki i świadczoną opiekę w celu poprawy koordynacji opieki
  • zmniejszenie ryzyka fałszerstwa poprzez zagwarantowanie niepowtarzalności recepty
  • wzmocnienie adekwatności opieki i walki z pomyłkami dzięki modułowi pomocy w wypisywaniu recept stosowanemu przez lekarza na wcześniejszym etapie.
  • uproszczenie procesu wysyłania recept przez pracowników służby zdrowia
  • lepszą koordynację opieki i dostęp pacjenta do e-recept za pomocą Internetowego Konta Pacjenta

Cyfryzacja szansą dla medycyny

Już teraz widać, jak bardzo Polska potrzebuje cyfryzacji. To dzięki niej możemy iść naprzód, jeśli chodzi o obsługę pacjentów, ale również wdrażanie stosownych ułatwień dla lekarzy oraz farmaceutów. Nasz kraj w ciągu najbliższych lat będzie musiał poradzić sobie z ogromnymi wyzwaniami, między innymi wynikającymi z niedoborów personelu. Właśnie dlatego tak istotne jest ułatwianie pracy medykom, aby ci mieli do wykonywania mniej czynności administracyjnych, a zamiast tego mogli nieść pomoc pacjentom.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *