Kredyt stanowi jedno z głównych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy sięgają po niego bardzo często, i to bez względu na to, czy zamierzają sfinansować większe inwestycje, czy chcą nieco podreperować budżet firmy. Kiedy można ubiegać się o kredyt dla przedsiębiorców?
REKLAMAFinansowanie dla początkujących
Zazwyczaj przedsiębiorcy potrzebują sporej ilości środków finansowych na start, czyli w momencie, gdy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy też wiele źródeł finansowania jest dla nich niedostępnych. Podobnie jest z kredytem — choć banki deklarują wsparcie dla młodych przedsiębiorców, to jednak stawiają im też pewne wymagania. Przede wszystkim muszą oni prowadzić działalność przynajmniej przez kilka miesięcy — zwykle minimum to 3-6 miesięcy. Ponadto, kwoty kredytu dla początkujących przedsiębiorców nie są zbyt wysokie. Warto przy tym pamiętać, że firma dopiero buduje swoją historię kredytową, stąd też banki bardzo często przyglądają się finansom osobistym właścicieli, zanim zdecydują się udzielić kredytu.
REKLAMAKredyt dla przedsiębiorców — na jakich warunkach?
Kredyt dla przedsiębiorców mogą pozyskać właściciele dobrze prosperujących firm, które mają w miarę stabilną sytuację finansową. Tak jak w przypadku osób fizycznych, banki sprawdzają zdolność kredytową przedsiębiorstwa. W tym celu należy przedstawić sprawozdanie finansowe z ostatniego roku, zeznanie podatkowe oraz zaświadczenia o niezaleganiu z płatnością składek ZUS, oraz podatków. Są to podstawowe wymagania każdego banku. W przypadku kredytów na większe kwoty wymagany jest również projekt inwestycyjny. Banki udzielają finansowania firmom, które nie są nadmiernie zadłużone i które najprawdopodobniej będą w stanie spłacić kredyt. Bardzo ważna jest również branża, w której działa przedsiębiorstwo. Nie jest tajemnicą, że w lepiej prosperujących branżach, takich jak IT, o wiele łatwiej jest pozyskać finansowanie. Trudniej może być natomiast właścicielom biur podróży czy lokali gastronomicznych.
Zabezpieczenie kredytu
Banki bardzo często wymagają od przedsiębiorców dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zazwyczaj wystarczające okazuje się standardowe ubezpieczenie, choć w niektórych przypadkach może być wymagany nawet zastaw hipoteczny. Właściciel firmy nierzadko musi poręczyć, że w razie problemów finansowych przedsiębiorstwa, on przejmie na siebie spłatę poszczególnych rat kredytu. Ważne jest ewentualne poręczenie osoby trzeciej, jeśli sytuacja finansowa właściciela nie jest dla banku zadowalająca. Jeśli firmą zarządza większa liczba osób, wszystkie mogą być zobligowane do tego, aby solidarnie odpowiadać za zobowiązania przedsiębiorstwa. Niemniej jednak to, czy bank będzie wymagał jakichś dodatkowych zabezpieczeń, zależy w głównej mierze od pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorcy sumy pieniężnej. Przy kredytach o wyższej wartości zabezpieczenie, z oczywistych względów, zwykle jest wymagane. Nieco inaczej jest przy kredytach na niskie kwoty, które niekoniecznie będą objęte jakimikolwiek zabezpieczeniami.
artykuł sponsorowany