Nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie ma wiedza o odpowiednim zachowaniu podczas ewentualnej ewakuacji. Kiedy na przykład znajdziemy się w zatłoczonym budynku użyteczności publicznej i akurat wybuchnie pożar, odpowiednie i odpowiedzialne postępowanie może uratować życie nam oraz innym osobom przebywającym w środku.
REKLAMAEwakuacja 1, 2 i 3 stopnia
Ewakuację można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy ma miejsce podczas nagłego zagrożenia życia i zdrowia, którego przyczyną może być przykładowo wybuch. Jest to nieplanowana akcja, w której trzeźwe zachowanie, zgodne z zasadami ewakuacji, ma największe znaczenie. Stopień drugi i trzeci oznaczają planowane działanie, związane z wydłużonym w czasie zagrożeniem zdrowia mieszkańców. Stopień drugi i trzeci różni się przyczyną potencjalnej ewakuacji, ale zarówno w pierwszym, jak i drugim stopniu zagrożenia, dużo większą rolę odgrywa skoordynowane postępowanie służb porządkowych, które mogą np. zalecić bezwzględne używanie tylko jednej drogi ewakuacyjnej lub poprowadzić ewakuację systemem drabin ewakuacyjnych: https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125.
REKLAMAWyposażenie budynku użyteczności publicznej w przedmioty ułatwiające ewakuację
W trakcie ewakuacji nie może zdarzyć się nic bardziej utrudniającego wydostanie się z budynku od instynktownego, bezmyślnego działania. W trakcie ewakuacji należy pamiętać o tym, że najskuteczniejszą metodą opuszczenia zagrożonego miejsca jest kierowanie się znaczeniem znaków ewakuacyjnych i korzystanie z infrastruktury ewakuacyjnej – tu przykład: crynoline.pl. Każdy budynek użyteczności publicznej w Polsce musi być wyposażony w łatwe do dostrzeżenia i jednoznaczne znaki, które umożliwiają odpowiedne poruszanie się w kierunku wyjścia, miejsca zbiórki.
Uciekanie na własną rękę może jedynie utrudnić faktyczne wydostanie się z miejsca, a jednocześnie eskalować chaos oraz panikę wśród innych obywateli. Warto wiedzieć, że w każdym budynku znajduje się dodatkowo czytelny i zrozumiały plan ewakuacji, na którym widnieją strategiczne punkty w momencie zagrożenia takie jak: wyjścia ewakuacyjne, hydranty i gaśnice.
Jak się zachować w trakcie ewakuacji
Istnieje kilka podstawowych zasad, dzięki którym usprawnimy ewakuację i zmniejszymy szkody. Po pierwsze, gdy usłyszymy alarm ewakuacyjny (ciągły dzwonek), musimy wyłączyć lub zabezpieczyć wszystkie sprzęty, które mogą przyczynić się do zwiększenia zagrożenia (na przykład komputery podczas pożaru).
Drugim krokiem, o ile oszacujemy, że wyjście ewakuacyjne położone jest blisko od naszego aktualnego miejsca przebywania, jest wydostanie się z budynku, kierując się drogą ewakuacyjną. Chód powinien być równomierny i szybki, ale spokojny, by nie potęgować paniki. Jeśli wyjście ewakuacyjne nie znajduje się w odległości od kilku do kilkunastu metrów, należy znaleźć większą grupę ludzi i wraz z nimi podążać po drodze ewakuacyjnej.
Podczas ewakuacji należy otwierać wszystkie mijane drzwi, w celu upewnienia się, że reszta osób przebywających w danym miejscu usłyszała alarm. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z wind – jeśli winda się zatnie, nie będziemy mieli możliwości wydostania się. W przypadku, gdy przyczyną ewakuacji jest pożar, a ogień zagrodził nam dostęp do wyjścia, należy znaleźć puste pomieszczenie i uszczelnić drzwi tak, aby dym nie mógł się przedostać i przez okno sygnalizować potrzebę ratunku.
artykuł sponsorowany
[…] Ewakuacja z miejsc publicznych – wszystko o czym powinieneś wiedzieć! To w tym poradniku zawarte są najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób poradzić sobie w chwili zagrożenia i jak w odpowiedni sposób korzystać z całej infrastruktury ewakuacyjnej, a szczególnie z drabin, które gwarantują bezpieczeństwo szybkie opuszczenia budynku nawet z poziomu wyższych kondygnacji. […]