REKLAMA

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z drabin ewakuacyjnych

Drabiny ewakuacyjne to jeden z najistotniejszych elementów infrastruktury ewakuacyjnej w każdym budynku. I choć każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, do czego drabina ewakuacyjna służy, mało kto w praktyce miał okazję z niej korzystać. Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z takich drabin.

REKLAMA

Drabiny ewakuacyjne – kiedy istnieje obowiązek ich montażu?

Drabiny ewakuacyjne to integralny element infrastruktury każdego obiektu, który posiada dwa lub więcej kondygnacji. W tym zakresie przepisy BHP i rozporządzenia Ministra Infrastruktury są jednoznaczne, co w dużej mierze wymusza na projektantach zaplanowanie rozstawu tych elementów już na etapie projektu budynku.

REKLAMA

Co w przypadku, gdy projekt nie uwzględnia drabin ewakuacyjnych? Istotne jest, by uwzględnić ich montaż natychmiast po wykonaniu prac budowlanych. W najgorszym wypadku brak drabin ewakuacyjnych może spowodować brak możliwości dopuszczenia budynku do użytkowania, co z pewnością nie sprzyja naszym zamierzeniom. Dodatkowo drabiny ewakuacyjne powinny spełniać konkretne kryteria techniczne.

Mowa tu między innymi o odpowiedniej szerokości stopni, odległości ich rozstawu i dodatkowych akcesoriach zwiększających bezpieczeństwo poruszania się po drabinie. Jeśli drabina ewakuacyjna jest wyższa niż trzy metry, zachodzi konieczność wykorzystania specjalnego kosza ochronnego dostępnego pod adresem https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/zestawy-z-koszem-ochronnym/.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z drabin ewakuacyjnych

Samo uwzględnienie drabin ewakuacyjnych w projekcie nie zapewni jeszcze całkowitego bezpieczeństwa osób, które będą korzystać z dróg ewakuacyjnych. W wyniku stresującej sytuacji ludzie zachowują się nierozważnie, dlatego tak ważne jest, by byli oni przygotowani na kryzysowe sytuacje i znali procedury, które pomogą im wyjść cało z opresji.

Ewakuacja z miejsc publicznych – wszystko o czym powinieneś wiedzieć! To w tym poradniku zawarte są najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób poradzić sobie w chwili zagrożenia i jak w odpowiedni sposób korzystać z całej infrastruktury ewakuacyjnej, a szczególnie z drabin, które gwarantują bezpieczeństwo szybkie opuszczenia budynku nawet z poziomu wyższych kondygnacji.

Odpowiednie oznaczenie ciągów ewakuacyjnych to podstawa

O czym warto pamiętać, planując drogi ewakuacyjne w szkołach, budynkach firmowych czy obiektach użyteczności publicznej? Przede wszystkim o odpowiednim oznaczeniu wyjść ewakuacyjnych, jak również drabin, które pozwolą na szybkie opuszczenie budynku z wyższych pięter.

Wydawać by się mogło, że oznaczenia drabiny ewakuacyjnej, ale także innych elementów infrastruktury, jak gaśnic stanowi całkowicie zbędne tło. Nic bardziej mylnego. To właśnie te rzucające się w oczy obrazki niejednokrotnie uratowały życie i majątek osób, które doświadczyły pożaru lub innych niebezpiecznych zdarzeń. Oczywiście przepisy BHP bardzo wyraźnie uwzględniają tego typu elementy w swoich przepisach, jednak bardzo istotne jest, by z dużą uwagą uwzględniać je także w realnym planowaniu dróg ewakuacyjnych.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *