Średnie miesięczne zarobki dekarza w Norwegii na początku 2022 roku wynosiły brutto ok. 38 330 NOK /ok. 17 630 PLN, czyli 2-3 razy więcej niż w Polsce. Mając na uwadze fakt, że minimalne stawki godzinowe są tu rokrocznie negocjowane przez przedstawicieli związków zawodowych oraz pracodawców, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się zmian. Należy jednak pamiętać, że w Norwegii nie ma mowy o uznaniowości zarobków. Kiedy zapadnie decyzja o zmianie stawek (oby na wyższe!), wszyscy pracownicy będą zarabiali zgodnie z nową tabelą.
REKLAMAOferty pracy dla dekarzy w Norwegii – tylko w agencji pośrednictwa
Praca w Norwegii to inspirujące doświadczenie, fantastyczna przygoda oraz możliwość uzyskania wysokich zarobków. Pod warunkiem jednak, że trafimy na uczciwego pracodawcę, a ktoś dobrze zorientowany w realiach norweskiego rynku pracy pomoże nam załatwić wszelkie formalności. Norwegia ma całkowicie odmienne od polskiego prawo pracy, którego nieznajomość może skutkować problemami.
REKLAMADlatego warto wiedzieć, że na polskim rynku funkcjonują agencje pośrednictwa pracy za granicą, których właściciele sami kiedy byli pracownikami etatowymi w Kraju Fiordów. Oferty pracy dla dekarzy znalezione w takich agencjach są zawsze bezpieczne: nie ma ryzyka trafienia na nieuczciwego pracodawcę i zostania oszukanym.
Oferty pracy dla dekarzy w Norwegii, które znajdziemy w agencji albo które agencja wyszuka i wyselekcjonuje specjalnie dla nas, biorąc pod uwagę nasze plany i potrzeby, to w 100% wartościowe ogłoszenia. To zero ukrytych kosztów i przejrzyste warunki zatrudnienia. Dzięki agencji pracownicy zatrudniani są legalnie, w oparciu o umowę o pracę, podpisywaną przed jej rozpoczęciem, a konieczną również do uzyskania norweskiego numeru personalnego (tymczasowego lub stałego).
Stawki godzinowe dekarzy w Norwegii
Wiesz już, ile wynoszą średnie miesięczne zarobki dekarza w Norwegii. Przyjrzyjmy się teraz minimalnym stawkom godzinowym.
Od 1 lipca 2021 roku w branży budowlanej obowiązują następujące stawki godzinowe (brutto):
- pracownicy wykwalifikowani: 220,00 NOK [poprzednio: 209,70 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
- pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w pracach budowlanych: 198,30 NOK [poprzednio: 188,40 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
- pracownicy niewykwalifikowani z co najmniej rocznym stażem pracy na budowie: 206,50 NOK [poprzednio: 196,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
- pracownicy poniżej 18 roku życia: 132,90 NOK [poprzednio: 126,50 NOK – 01.06.2019–30.06.2021]
Ponadto:
- stawka za nadgodziny powinna wynosić stawkę godzinową +50%,
- za nadgodziny w niedziele, święta, bądź nadgodziny między 21:00 a 6:00, należy się stawka dwa razy wyższa;
- dopuszczalna liczba nadgodzin (regulowana przepisami prawa!) to w ciągu siedmiu dni – 10 godzin, w ciągu czterech tygodni – 25 godzin, w ciągu 52 tygodni – 200 godzin.
Praca dekarza w Norwegii – wymagania i obowiązki
Praca dekarza nie różni się pod względem wymagań od pracy w Polsce, należy mieć jednak na uwadze fakt, że dobór materiałów oraz sposób budowania jest tu nieco inny, bo odmienny jest także klimat. Możliwe więc, że zajdzie konieczność doszkolenia się. Niemniej jednak dobrze wykształcony, doświadczony oraz skłonny do uczenia się nowych technik dekarz ma szanse na taką samą ścieżkę awansu zawodowego jak rodowity Norweg.
W ogłoszeniach o pracy dla dekarzy najczęściej pojawiają się następujące obowiązki:
- układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC,
- montaż izolacji,
- ocena stanu ryzyka pożaru związanych z pracami,
- utrzymywanie porządku w miejscu pracy.
Wśród wymagań niezmiennie pojawiają się:
- udokumentowane doświadczenie zawodowe,
- uprawnienia do pracy na wysokości,
- umiejętność pracy zespołowej.
Atutem zawsze jest znajomość języka angielskiego lub norweskiego w stopniu komunikatywnym, ale jeśli nie znasz języka, dobra agencja pośrednictwa także znajdzie dla ciebie satysfakcjonujące stanowisko pracy. Mało tego: będąc pod jej opieką, przez cały dzień będziesz miał kontakt z przyporządkowanym polskojęzycznym koordynatorem, który odpowie telefonicznie na wszelkie pytania dotyczące pobytu w Norwegii oraz samej pracy.
Czy Norwegia wciąż potrzebuje polskich dekarzy?
Norweska branża budowlana boryka się z poważnym deficytem rąk do pracy. Szybkie starzenie się społeczeństwa oraz fakt, że Norwegowie to naród niezbyt liczny, który wszelkie niedobory kadrowe uzupełnia dzięki napływowi emigrantów zarobkowych sprawiły, że Polacy wyrobili tu sobie dobrą markę.
Podsumowanie
Szukasz zatrudnienia w Norwegii? Jesteś doświadczonym dekarzem? Skorzystaj z usług dobrej agencji pośrednictwa pracy. Będziesz robił to samo co w kraju, ale za dużo większą stawkę, a pracownicy agencji dołożą wszelkich starań, abyś nie odczuł trudów relokacji. Wyspecjalizowana agencja, która cieszy się dobrą renomą zarówno wśród pracowników z Polski jak i pracodawców z Norwegii, to gwarancja pomocy w załatwieniu wszelkich formalności przed i w trakcie wyjazdu. Nie wahaj się! Pracuj na wymarzonym stanowisku i zarabiaj 2-3 razy więcej niż w Polsce.
Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistą ds. zatrudnienia z JobbAssistanse. Aktualne oferty pracy dla dekarzy w Norwegii można znaleźć na stronie – https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/.
Artykuł sponsorowany