REKLAMA

Wskazówki pomocne podczas zakupu używanego pojazdu

Zakup używanego samochodu to skomplikowany proces. Na rynku dostępnych jest wiele egzemplarzy, wśród których znajdują się także samochody powypadkowe, kradzione lub w złym ogólnym stanie technicznym. Jednak poszukiwanie pojazdu na rynku wtórnym jest opcją zdecydowanie mniej kosztowną niż w salonach motoryzacyjnych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wybierania używanego samochodu.

REKLAMA

Podstawowa kwestia – sprawdzenie dokładnej historii pojazdu

Wiele bardzo ważnych informacji o samochodzie możemy wyczytać z raportu historii pojazdu. Mimo szczerych chęci i wiary w dobre intencje sprzedawców, niestety zdarzają się osoby nieuczciwe, które zatajają ważne dla bezpieczeństwa aspekty. Na stronie sprawdzauto.pl po wpisaniu numeru VIN pojazdu otrzymujemy pełny raport historii pojazdu, który czasami obnaża nieprzyjemne informacje ukrywane przez sprzedawcę. Dzięki temu przed zakupem można upewnić się, czy samochód na pewno jest bezpieczny, a jego sprzedaż legalna.

REKLAMA

Częstą praktyką stosowaną przez oszustów jest cofanie licznika przebiegu samochodu. Dzięki sprawdzeniu raportu na podstawie numeru VIN można mieć wgląd w prawdziwe dane i zobaczyć, czy licznik wskazuje faktyczny przebieg pojazdu. Ważną kwestią dla bezpieczeństwa jest też upewnienie się, że wybrane auto nie było uczestnikiem wypadków i kolizji oraz przeszukanie baz policyjnych, dzięki czemu można mieć pewność, że pojazd nie pochodzi z kradzieży. Wszystkie te informacje oraz wiele innych można znaleźć w raporcie historii pojazdu, dlatego tak ważne jest sprawdzenie go przed zdecydowaniem się na zakup samochodu.

Rozmowa ze sprzedającym i pomoc osoby doświadczonej

Rozważając zakup samochodu, trzeba zastanowić się dokładnie jakie pytania chcemy zadać sprzedającemu. Zakup auta jest dużym wydatkiem, nawet jeżeli korzystamy z rynku wtórnego. Właśnie dlatego trzeba się upewnić, że nie inwestujemy pieniędzy w uszkodzony lub niespełniający naszych oczekiwań pojazd. Warto dopytać się, czy samochód aktualnie wymaga jakichś napraw, czy ma systematycznie prowadzoną książkę serwisową, jeżeli jakieś elementy były wymieniane, to jakie oraz czy ma jakiekolwiek defekty – takie jak na przykład rdza.

Nie każdy jest wystarczająco obeznany z motoryzacją, aby zauważyć wszystkie możliwe uchybienia lub wady pojazdu. Z tego względu dobrym pomysłem jest poproszenie zaufanego mechanika lub innej osoby zaznajomionej z tą branżą, aby towarzyszyła nam podczas oględzin pojazdu. Taka osoba może spojrzeć fachowym okiem na dokumentację samochodu, zmierzyć grubość lakieru i sprawdzić stan techniczny ogumienia lub innych ważnych części pojazdu – na przykład silnika. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której zaraz po zakupie samochodu pojawia się awaria i konieczność kosztownej obsługi serwisowej.

Jazda próbna – ocena zachowania pojazdu w różnych warunkach

Nie powinniśmy się decydować na zakup pojazdu bez wcześniejszego zabrania go na jazdę próbną. Podczas niej można nie tylko ocenić, czy samochód nie jest uszkodzony i działa tak jak powinien. Dopiero wsiadając do auta i chwilę w nim spędzając podczas jazdy, możemy ocenić, czy jest on dla nas odpowiednim wyborem. Jazda próbna pozwala sprawdzić, z jaką płynnością auto rusza i hamuje. Jeżeli nie odpala za pierwszym razem, to od razu jest znak, że prawdopodobnie rozrusznik nie działa tak, jak trzeba. Uszkodzony może być również akumulator.

Uruchamiając silnik, możemy też sprawdzić, czy nie świecą się żadne kontrolki oraz stan techniczny pozostałego wyposażenia samochodu – nawiewu, radia lub elektrycznych lusterek. Jeżeli cokolwiek działa inaczej, niż powinno, to znak, że nie warto decydować się na dany pojazd. Jazda próbna powinna też odbywać się w ciszy, bez głośnej muzyki i rozmów – dzięki temu można wsłuchać się w odgłosy, jakie pojazd wydaje podczas jazdy i określić, czy nie ma żadnych nieprawidłowości.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *