Właśnie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży, ale niektórzy myślą już o tym by wyruszyć w drogę na Jasną Górę. Dokładnie 8 sierpnia z Końskich wyjdą pątnicy, a już dziś do tego by przeżyć tę piękną przygodę zapraszają młodzi.
REKLAMANa kilka dni przed przyjazdem do Polski Papieża Franciszka, a zarazem na kilkanaście przed kolejną pielgrzymką do Częstochowy spotkaliśmy z księdzem diakonem Pawłem Męciną, a także Wojtkiem i Maćkiem, którzy mimo młodego wieku już kilkanaście razy szli po pątniczym szlaku. – „Na pielgrzymkę idę 18 raz. Można powiedzieć, że na pielgrzymkę chodzę od najmłodszych lat. Pierwszy raz poszedłem będąc jeszcze u mamy pod sercem. Dla mnie to zawsze był czas zastanowienia się nad sobą i skorzystania z tego sakramentu pokuty i pojednania. Czy warto iść na pielgrzymkę? Tak – zwłaszcza dla nas młodych, bo możemy razem słuchać konferencji, razem wzrastać w wierze, razem upadać, czy nawet gdy jest ciężko razem się wspierać i iść dalej. Zachęcam jak najbardziej do pójścia na pielgrzymkę. To jest świetny czas, świetne rekolekcje. Ja np. jeszcze przez kilka miesięcy śpiewam i gram piosenki pielgrzymkowe.” – opowiedział nam Maciek.
Podobnie o tym wydarzeniu wypowiada się młody ksiądz – Paweł Męcina. Dla niego przygoda z kapłaństwem, z zagłębianiem się w naszą wiarę rozpoczęła się właśnie podczas pielgrzymki. – „W mojej rodzinnej miejscowości nie miałem z kim pójść. Uważałem, że pielgrzymka jest to spotkanie ludzi, którzy całą drogę idą, modlą się na różańcu, może jakaś koronka, jakieś litanie. To dla kogoś młodego mało atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. Jednak po namowach księdza Dariusza postanowiłem pójść na pielgrzymkę i spotkałem ludzi młodych, ludzi którzy zafascynowali mnie swoją wiarą, swoim sposobem bycia. Pokazali mi taką wiarę jakiej ja nigdy nie widziałem: wiarę radosną.” – mówi nam ksiądz diakon Paweł Męcina.
REKLAMANasi rozmówcy podkreślają, że fizycznie pielgrzymka nieco wyczerpuje, ale duchowo daje odpocząć, pozwala uspokoić myśli, znaleźć prawdziwe porozumienie z Panem Bogiem, ale i z drugim człowiekiem, bo podczas pokonywania drogi z Końskich do Częstochowy jest także wiele czasu na kontakty towarzyskie. – „Pielgrzymka jest to czas rekolekcji w drodze. W trakcie naszej wędrówki od 8 do 13 sierpnia odbywamy rekolekcje. To jest czas modlitwy, wysłuchania konferencji. To znakomity czas na spowiedź, ona odbywa się w drodze. Można wyjść spoza kratek konfesjonału i spotkać się z kapłanem twarzą w twarz. Jest to bardzo ciekawa wersja spowiedzi, trochę poza schematami, które przeżywamy w parafiach na co dzień. Pielgrzymi podkreślają, że bardzo sobie cenią tę formę.” – ksiądz diakon Paweł Męcina
A kiedy już się wsiąknie w pielgrzymkowy klimat to zazwyczaj pozostaje się w nim na długie lata. Rzadko zdarza się by ktoś kto raz poszedł nie chciał tego uczynić po raz drugi. – „Po każdej pielgrzymce czuje się, że coś się skończyło i że tego już nie ma. Od razu planuje się co będzie za rok i w większości jest tak, że na obecnej pielgrzymce już sobie obiecuje, że na następną również pójdę.” – opowiada nam Wojtek.
Każdego roku kapłani, a także wierni wyruszający do Częstochowy obierają sobie inne hasło. Jest ono motywem przewodnim całej pielgrzymki, tematem rozmów, modlitw i rozważań. W 2016 roku wszystko będzie toczyć się wokół Miłosierdzia. – „W tym roku będziemy pielgrzymować pod hasłem <<Miłosierni jak ojciec>>. Miłosierdzie jest w tym roku bardzo obecne, dużo się na nim skupiamy, bo to rok duszpasterski miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży. Miłosierdzie przewija się każdego dnia, a my będziemy analizować to miłosierdzie z każdej strony.” – tłumaczy ksiądz diakon Paweł Męcina
Informacji o pielgrzymce należy szukać w każdej z parafii. Z Końskich wyruszają trzy grupy: Grupa 6 z parafii św. Mikołaja w Końskich, grupa 8 to parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i parafia z Kazanowa, grupa nr 10 z parafii Chrystusa Odkupiciela. Kolumna, która pielgrzymuje z Końskich zazwyczaj liczy około 700 – 1 000 osób, a idą w niej także pątnicy z okolicznych miast. Kapłani i uczestnicy pielgrzymek z otwartymi ramionami czekają na kolejnych chętnych. W niektórych parafiach zapisy już trwają, w innych rozpoczną się za chwilę. –„U nas, czyli w parafii św. Mikołaja w Końskich od 1 sierpnia. Informacje szczegółowe będą jeszcze podawane, ale wzorem lat ubiegłych od godziny 10 do 11 i od 16 do 18 młodzież zaangażowana przy pielgrzymce będzie zapisywać.” – informuje ks. Męcina.
Koszt pielgrzymki w większości parafii to około 50 zł, w tej cenie zazwyczaj otrzymuje się też różne pątnicze gadżety: koszulki, modlitewniki, krzyżyki. Bardzo często sponsorzy zapewniają również wyżywienie.