W piątek społeczność Zespołu Placówek Oświatowych im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli obchodziła dzień patrona oraz 20-lecie istnienia jednostki. Była msza, patriotyczna akademia i piknik dla wszystkich uczniów.
REKLAMAWydarzenia rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Kościele pw. św. Anny w Końskich. Potem uczestnicy przemaszerowali do szkoły by wziąć udział w uroczystej akademii pn. „Mały roznosiciel nadziei” – „14 czerwca każdego roku to tradycyjne święto naszej szkoły. Rocznica nadania imienia, sztandaru zespołowi ówczesnemu szkół – szkoły podstawowej i gimnazjum, a od jakiegoś czasu Zespołu Placówek Oświatowych. To 10 rocznica nadania imienia, ale w tym roku mamy wyjątkową uroczystość, bo to 20-lecie szkoły, która funkcjonuje od 1 września 2004 roku […] Patronem szkoły jest Armia Krajowa, więc tradycyjnie ten wątek patriotyczny jest szczególnie ważny. Przygotowana akademia nawiązuje do tematyki Armii Krajowej, a w tym roku jeszcze dodatkowo 80-ta rocznica Powstania Warszawskiego, a jednocześnie przywołujemy te wszystkie momenty i chwile z historii szkoły, które pozwalają być nam dumnym z tego, że jesteśmy w Stadnickiej Woli w Szkole Podstawowej i Przedszkolu” – opowiada Czesław Staciwa, dyrektor ZPO w Stadnickiej Woli.
REKLAMAW szkolnym święcie udział wzięli przedstawiciele gminy Końskie, czyli organu prowadzącego: burmistrz Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński, obecny był też przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka. Powiat reprezentował naczelnik promocji Marian Wikiera, który niegdyś w Stadnickiej Woli był wicedyrektorem. Na uroczystość przybył również dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Krzysztof Stachera, a szczególnymi gośćmi byli kombatanci i członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Nam burmistrz Końskich mówił o tym jak ta szkoła powstawała –„Decyzja o budowie tej szkoły nie była łatwa, dlatego że wszyscy mieliśmy świadomość, że mamy zmniejszającą się liczbę dzieci w wieku szkolnym i może się okazać, że będzie to budowa na wyrost. Z drugiej strony ważne jest gdzie ta szkoła jest usytuowana i czy ma być najbliżej uczniów, czy trzeba będzie ich dowozić. Gmina Końskie pozyskała nieruchomość na granicy Końskich i Stadnickiej Woli z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i miała możliwość zaprojektowania i wybudowania szkoły, ale od początku było to pomyślane jako zespół szkół złożony wtedy ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Trzeba było przemodelować siatkę szkół, a dla szkoły problemem był brak naturalnego zaplecza kadrowego i trzeba było zrobić wszystko, by ta szkoła powstała w jak najlepszej jakości i z jak najlepszymi technologiami, tak by do niej przyciągnąć dzieci. I wydaje mi się, że ten postulat się udało spełnił” – wspomina Obratański.
Po części oficjalnej był czas na piknik rodzinny, podczas którego między innymi nie zabrakło okolicznościowego tortu.
Zdjęcia:
Szkoła powstała dzięki , a przede wszystkim Panu Burmistrzowi Henrykowi Popikowi oraz ówczesnym władzom. A gimnazjum Nr 2 w Końskich dawniejszą szkołę podstawową Nr 3 przy ul .Partyzantów zlikwidował obecny, przy udziale radnych. Tak się zwija miasto.