Powiatowy Urząd Pracy w Końskich realizuje projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej pt.: „Aktywni na koneckim rynku pracy (I1)”. W ramach działania PUP wesprze osoby poszukujące pracy i spełniające konkretne kryteria. Na ten cel przygotowano niemal 3,8 miliona złotych.
REKLAMAREKLAMA
Projekt jest realizowany od 1 stycznia br. do 31 marca 2025 r.
Jego głównym celem jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy – w szczególności osób młodych, zwłaszcza poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży, długotrwale bezrobotnych oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jak również dla osób biernych zawodowo, a także poprzez promowanie samozatrudnienia i ekonomii społecznej.
Uczestnikami projektu są osoby zarejestrowane w PUP Końskie jako:
1. Osoby bezrobotne znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym w szczególności:
– osoby młode w wieku 18-29 lat, w tym osoby z grupy NEET,
– osoby po 55 roku życia,
– kobiety,
– osoby z niepełnosprawnościami,
– osoby długotrwale bezrobotne,
– osoby z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, bez kwalifikacji, osoby sprawujące opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz powracające na rynek pracy po zakończonym okresie sprawowania opieki.
2. Reemigranci i imigranci (o ile wpisują się w kategorię osób bezrobotnych).
W przypadku wsparcia skierowanego do osób w wieku 18 – 29 lat udział takiej osoby w projekcie EFS+ jest obligatoryjnie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych,
Projekt zakłada następujące formy wsparcia:
- Indywidualne Plany Działań dla wszystkich uczestników projektu,
- Poradnictwo zawodowe,
- Pośrednictwo pracy,
- Staże,
- Prace interwencyjne,
- Bony na zasiedlenie,
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- Refundacja pracodawcy wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Budżet projektu ogółem wynosi: 3 788 096,20 złotych. Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej: 3 219 881,77 zł.
Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub działalności gospodarczej przez minimum 61% uczestników projektu, którzy w momencie przystąpienia do projektu byli osobami pozostającymi bez pracy.