Władze wszystkich szczebli samorządu podsumowały rok pracy w piątek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Wydarzenie zorganizowało Starostwo Powiatowe przy współpracy z wszystkimi ośmioma gminami naszego regionu.
REKLAMAPowiatowe spotkanie noworoczne to wydarzenie organizowane zawsze w styczniu i zawsze jest na nim wiele podsumowań. To jedyne takie wydarzenie w województwie, bo przyjeżdżają na nie przedstawiciele Wojewody, Urzędu Marszałkowskiego, wszystkich gmin powiatu, starostwa powiatowego, a często i starostowie ościennych powiatów. Dzieje się tak już od 18 lat. Tym razem mówiło się dużo także o potrzebie jedności w samorządach, wiele o tym, że to samorządy są najbliżej obywateli, a słowa te padały głównie w kierunku zarządzających naszym krajem. Na spotkaniu pojawili się niemal wszyscy wójtowie i burmistrzowie naszych gmin. Był więc Józef Śliz ze Smykowa, Leszek Kuca z Rudy Malenieckiej, Robert Wielgopolan z Słupi Koneckiej, Michał Pękala z Radoszyc, Stanisław Pacocha z Gowarczowa, Zdzisław Skiba z Fałkowa w zastępstwie Henryka Koniecznego, Krzysztof Obratański z Końskich i w końcu Dorota Łukomska ze Stąporkowa. To właśnie Pani burmistrz jest ostatnio bohaterką samorządowców, w kuluarach dało się słyszeć, że praktycznie wszyscy zarządcy z naszego regionu popierają jej głośny list do prezesa Kaczyńskiego [do znalezienia TUTAJ]. W imieniu władzy gminnej głos podczas spotkania zabrał burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. –„Myślę, że formuła tego spotkania niewyczerpalna, bo rok za każdy razem jest inny, czego innego dotyczą problemy, czego innego dotyczą dokonania. Będę wyrazicielem opinii wszystkich tu obecnych koleżanek i kolegów wójtów i burmistrzów jeżeli powiem, że w imieniu samorządów wszystkich tu obecnych, a za ich pośrednictwem całej społeczności powiatu chciałbym złożyć serdeczne życzenia noworoczne. Już z wypowiedzi p. Starosty widać było wyraźnie, że to co ważne, albo znakomita większość tego co ważne dzieje się w Polsce gminne i Polsce powiatowej. Jeżeli szukamy już gdzieś zła, patologii, czegoś niegodziwego to proszę pamiętać, że znacznie więcej rzeczy wstydliwych dzieje się w Warszawie niż w Końskich, Gowarczowie, Radoszycach, Rudzie Malenieckiej, Fałkowie, czy Słupi. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.” – mówił ze sceny burmistrz Obratański.
REKLAMAW podobnym tonie wypowiadał się także Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. –„Jest to bardzo dobra okazja do tego by tworzyć tę wspólnotę. My Polacy bardzo tego potrzebujemy, na co dzień mało sobie ufamy. W moim odczuciu ta samorządność zdaje egzamin. Ona nie jest bez wad, jest wiele rzeczy nad którymi trzeba pracować, ale warto pomnażać to dobro, które dzieje się w tej przestrzeni lokalnej. Należy nie szukać tego co nas dzieli, ale tego co nas może jeszcze bardziej połączyć. Za to jak to robicie u Was dziękuję.”
O samorządności nie mówił przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski podsumowywał to co działo się przez ostatnie 12 miesięcy w całym kraju. – „Miniony rok był rokiem dobrym dla Polski. Nie będę tego wątku rozwijał, bo każdy mógł zauważyć choćby poprzez organizację dużych wydarzeń w Warszawie jak szczyt NATO, czy Światowe Dni Młodzieży. One pokazały jak Polska potrafi być gościnna i jak potrafi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom tych wydarzeń. To istotne. W tamtym roku rząd jednocześnie pochylił się nad rodziną i te rodziny otrzymały zdecydowane wsparcie, co myślę, że też nie jest bez znaczenia. W moim życiu prywatnym miniony rąk upłyną pod znakiem narodzin mojego pierwszego wnuka – Jana Bętkowskiego. To dla mnie wydarzenie najbardziej istotne.” – mówił Andrzej Bętkowski, Wicewojewoda Świętokrzyski.
Za liczną obecność przedstawicielom różnych jednostek dziękował starosta Bogdan Soboń. –„Noworoczne spotkania organizujemy wspólnie z samorządami gminnymi i z tego miejsca chciałbym wszystkim ośmiu gminom podziękować. Salę mamy pełną, więc samorząd powiatu wraz z ośmioma gminami może się z tego powodu cieszyć. Gości mamy z powiatu, województwa i kraju. Spotykamy się w duchu wzajemnej przyjaźni, współpracy i szacunku. Naszym nadrzędnym celem jest praca na rzecz powiatu koneckiego i oczywiście jego mieszkańców.” – mówił Soboń.
Faktycznie na sali dostrzec można było przedstawicieli różnych środowisk. Oprócz wymienianych zarządców byli tam między innymi: Sławomir Marczewski, radny wojewódzki z SLD oraz Robert Plech – szef powiatowych struktur tego ugrupowania; Marcin Piętak – doradca Wojewody Świętokrzyskiego, Grzegorz Piec – członek Zarządu PiS w województwie Świętokrzyskim, czy Michał Cichocki – radny powiatowy i szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Wśród zgromadzonych znalazło się także miejsce dla społeczników, między innymi Beaty Kij z Koneckiej Sekcji Karate oraz Andrzeja Kosa, jednego ze współtwórców Orszaku Trzech Króli w Końskich.
Ważną częścią wydarzenia było także wręczenie nagród dla zasłużonych mieszkańców oraz instytucji z regionu w 2016 roku. Wśród nich znalazły się: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Tomasz Michalski, Adam Sosnowski, Maciej Dziuba, Piotr Ambroszczyk, Tadeusz Czarnecki, Michał Pronobis, Marcin Kij, Akademia Siatkówki SKRY Bełchatów, Chór Kolegiacki im. Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego, zespół muzyczny #Cookie oraz dziecięcy zespół folklorystyczny Królewiaczki. Więcej o nagrodach powiatu powiemy Państwu w osobnym materiale wideo.
Oczywiście całemu spotkaniu, które doskonale poprowadzili: Beata Jakubowska – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich oraz Krzysztof Stachera – naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym towarzyszyły występy artystyczne. Na scenie widzieliśmy więc Chór Kolegiacki im. Błogosławionego Księdza Kazimierza Sykulskiego, młodzież z „Mechanika”, a także zespół „Kólewiaczki”. Ten ostatni otrzymał tak wielkie brawa, że musiał w ramach bisu wystąpić drugi raz.
Zdjęcia: