Konecki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 od 1 sierpnia 2016 roku do 31 grudnia 2017 roku, czyli łącznie przez 17 miesięcy realizuje projekt w Programie FRSE Erasmus + finansowany ze środków Unii Europejskiej.
REKLAMAProjekt ten nosi nazwę „Mobilność uczniów i kadry Technikum nr 2 w Końskich – podstawą wysokiej jakości kształcenia zawodowego.” Udział w nim wzięli: Dyrektor szkoły – Jan Rybiński, Koordynator projektu – Katarzyna Rybińska, Pracownik ds. monitoringu i ewaluacji – Marcin Pluta, Pracownik ds. obsługi kadrowo-finansowej – Janina Jeżewska jako zespół zarządzający projektem, a także nauczyciele i uczniowie z Technikum należącego do ZSP nr 2 w Końskich. W ramach projektu uczniowie szkolili się, poznawali nową kulturę i doskonalili się w Niemczech u partnera programowego, czyli firmy Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte w Schkeuditz.
Projekt zakładał i zrealizował praktykę zawodową – staż 16 uczniów z klas II i III technikum usług fryzjerskich oraz technikum budownictwa w Niemczech, w terminie od 29.01.2017r. do 11.02.2017r. (łącznie 14 dni). I gr. zawodowa – 10 osób z technikum usług fryzjerskich, II gr. zawodowa – 6 osób z technikum budownictwa, którzy łącznie stanowili I grupę wyjazdową. Podczas wyjazdu uczniowie nie tylko szkolili się we fryzjerstwie i budownictwie, ale i zwiedzali Lipsk oraz Berlin.
REKLAMADrugim wyjazdem był wyjazd nauczycieli na szkolenia z cyklu Job Shadowing. Praktyki Job Shadowing odbyły się w instytucjach kształcenia i szkolenia zawodowego w Niemczech. 4 nauczycieli, w tym technikum usług fryzjerskich (2 osoby)/technikum budownictwa (2 osoby) w terminie od 19.08.2017r. do 26.08.2017r. (łącznie 8 dni) przebywało na takich praktykach. Nauczyciele stanowili II grupę wyjazdową. W ramach program kulturowego dla kadry zorganizowano wycieczki do Lipska oraz Drezna.
W miniony czwartek, 30 listopada w szkole przy ulicy Warszawskiej w Końskich odbyła się konferencja podsumowująca projekt. We wstępie szeroko o programie opowiedział dyrektor placówki Jan Rybiński.
I choć szkoła realizowała projekt to przechodził on przez ręce urzędników Starostwa Powiatowego. Warto dodać, że projekt napisany przez naszą szkołę zajął 36 miejsce na 781 wniosków złożonych w całym kraju. Z tego, że program był realizowany w ZSP nr 2 bardzo cieszy się członkini Zarządu Powiatu Dorota Duda.
W kolejnej części nauczyciel, a jednocześnie koordynatorka projektu Katarzyna Rybińska przedstawiła prezentacje pokazującą realizację programu w szczegółach, potem prezentację o miastach, które zwiedzili uczestnicy zaprezentowały uczennice biorące udział w Erasmusie. A wszyscy obejrzeli film pokazujący to co działo się podczas realizacji projektu.
Następnie rozstrzygnięto konkurs dla uczniów na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą projektu, a o Job Shadowing, czyli specjalnych szkoleniach dla nauczycieli opowiedziała Edyta Kuleta – nauczycielka z ZSP 2, która brała w nich udział. W międzyczasie piosenki po polsku oraz po niemiecku zaśpiewały uczennice szkoły – Anna Witczak i Kinga Kuterska.
W ostatniej części konferencji zaprezentowano cele projektu, które wiązały się głównie z edukacyjnym i praktycznym rozwojem uczniów, poszerzeniem ich horyzontów, rozwojem nauczycieli, a także z częścią kulturową, czyli poznaniem miast, w których byli uczestnicy programu. Natomiast dyrektor szkoły wszystkim uczestnikom projektu wręczył specjalne certyfikaty oraz dokumenty potwierdzające udział w mobilnościach.
Już na sam koniec twórcom projektu serdecznie gratulowali: w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty jego reprezentant wizytator Sławomir Krzysztofik oraz Izabela Borkowska, która podczas konsultacji pomagała tworzyć wniosek o unijne wsparcie.
Zdjęcia:
artykuł sponsorowany