Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Radoszycach jako jedna z czterech bibliotek województwa świętokrzyskiego bierze udział w II edycji projektu „Kodowanie w bibliotece”. Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki niemu najmłodsi mogą uczestniczyć w zajęciach z programowania!
REKLAMADzięki udziałowi w projekcie biblioteka otrzymała trzy roboty Photon z fiszkami i scenariuszami, trzy tablety, matę edukacyjną i trzy gry Scottie Go! Zajęcia z podstaw programowania w bibliotece cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników. Odbywają się raz w tygodniu w kilkuosobowych grupach. Dzieci najbardziej lubią zajęcia z robotem Photon, który poprzez aplikację mobilną wprowadza ich w świat nowych technologii. Photon jest najbardziej zaawansowanym technologicznie robotem edukacyjnym dostępnym na rynku. Wyposażonego w 10 czujników robota można zaprogramować na tysiące sposobów – wykryje przeszkody, zareaguje na dźwięk, zmiany oświetlenia czy dotyk. Możliwości te sprawiają dzieciakom nie lada frajdę.
REKLAMAProgramowanie uczy innych umiejętności
Umiejętność programowania to również umiejętność logicznego myślenia, które w tym przypadku wymaga poznania szeregu algorytmów i rozumienia ich. Niezbędne jest także przewidywanie konsekwencji danego rozwiązania i planowanie działań. Programując trzeba stale przestrzegać pewnych niezmiennych zasad, ponieważ pominięcie jakiegoś elementu sprawi, że program nie zadziała. Kodowanie jest więc również nauką cierpliwości i wytrwałości. Trzeba też dodać, że programowanie bywa dziś nazywane „trzecim językiem”, który poza językiem ojczystym i językiem obcym, warto znać, aby zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany.
Kolejny nabór chętnych do kodowania w radoszyckiej bibliotece już w maju!
Zdjęcia: