Konecki Szpital im. św. Łukasza wspólnie z Wydziałem Polityki Społecznej, Oświaty i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w najbliższych tygodniach będą uświadamiać konecką młodzież w różnych medycznych aspektach. Na początek w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich odbył się wykład dotyczący antybiotyków.
REKLAMA–„Rozpoczynamy promocję i edukację wśród młodzieży społeczeństwa powiatu koneckiego. Dzięki uprzejmości powiatu i dyrekcji chciałabym przedstawić wszystkie aspekty dotyczące zmniejszenia ryzyka odporności antybiotykoterapii. Uświadomić młodzieży co to są antybiotyki, kiedy je należy stosować, a kiedy z nich zrezygnować i jakie są skutki uboczne stosowania antybiotykoterapii” – mówi nam Joanna Marczak, specjalista ds. epidemiologii w ZOZ Końskie.
Spotkanie otworzył Krzysztof Stachera, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym, a następnie młodzież mogła wysłuchać ciekawego wykładu na wspomniany temat. W sumie udział w wydarzeniu wzięło kilka klas ze „Starego Ogólniaka”. Cykl profilaktycznych spotkań teraz przeniesie się do innych placówek oświatowych –„Przewidujemy spotkania w pozostałych szkołach ponadpodstawowych, gdzie wyjdziemy również z tematyką zapobiegania zakażeniom – takich jak grypa, inne zakażenia wirusowe i najważniejsza w tej kwestii zapobiegania procedura mycia i dezynfekcji rąk” – dodaje Joanna Marczak.
REKLAMAWładze powiatu zapowiadają, że będą starać się organizować także podobne spotkania edukujące, ale w innych tematykach.
Zdjęcia:
Co żółtaczka panuje i chcą to ukryć?
Antybiotyki przepisują nie szpitale, ale przychodnie, w większości prywatne i mają umowy z NFZ. Jeżeli antybiotyk nie działa, to się robi test, a to kosztuje. Przychodnie mają limity badań. Pacjent oczekuje skutecznego leczenia, a mówi się mu, że ma zapłacić za badanie, bo prywatny właściciel przychodni za to nie zapłaci. I tak dochodzimy do sedna sprawy: chodzi o pieniądze.
Antybiotyki mogą być szkodliwe, a brak ich podania w porę jeszcze gorszy. W przychodniach nie robią badań krwi pod kątem czy to wirus czy bakteria i wtedy jasno wiedzieliby czy zastosować antybiotyk i jaki. Nawet jak mają ogólne badania krwi i widzą stan zapalny to bronią się przed podawaniem antybiotyków. Z drugiej strony ludzie widząc to załatwiają sobie prywatnie antybiotyki przy płatnych wizytach u tych samych znachorów i biorą je często nie potrzebnie.
Dobrze by było zrobić takie szkolenie przedewszystkim środowisku lekarskiemu które decydentem antybiotykoterapii. Młodzież, ani żaden człowiek nie będący lekarzem nie ma uprawnień do wydawania sobie takich leków…
Czyli co,zostanie nam już tylko modlitwa…często pomaga ale w jednak co lekarz to lekarz
[…] Konecki szpital wspólnie z Wydziałem Polityki Społecznej, Oświaty i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich przeprowadza spotkania z konecką młodzieżą dotyczącą aspektów medycznych. Pierwsze takie szkolenie odbyło się na początku kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich i dotyczyło antybiotykoterapii – więcej o tym TUTAJ. […]