REKLAMA

Bawili się i czcili św. Rocha [video, zdjęcia]

Od przeszło dziesięciu lat święto Gowarczowa łączone jest z odpustem św. Rocha, patrona zabytkowego kościółka. Szesnasty sierpnia zawsze jest hucznie obchodzony przez wszystkich mieszkańców miejscowości i okolic. 

REKLAMA

Tym razem mogło nie dojść do wielkiego dla lokalnej społeczności wydarzenia, a wszystko to przez kapryśną aurę. W niedzielę porywista burza dała się we znaki do tego stopnia, że Wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha zastanawiał się nawet nad odwołaniem imprezy. Najwidoczniej nad mieszkańcami czuwał Święty Roch, bo około godziny 15. niebo zaczęło się wypogadzać. Odpusty na Rocha w Gowarczowie organizowane są od 107 lat, czyli początku istnienia tej parafii, ale pomysł połączenia ich z dniami gminy to dosyć nowa inicjatywa. Po mszy świętej, która miała miejsce w kościele otwieranym tylko raz do roku, uczestnicy przeszli na plac w okolicach szkoły podstawowej. –„Te odpusty tutaj odbywały się od zawsze. Natomiast taka forma została zapoczątkowana dziesięć lat temu przez księdza wikariusza naszej parafii Damiana Spiżewskiego. Ksiądz już jak to w życiu bywa opuścił parafię, a ten festyn na Rocha pozostał. Z roku na rok ulepszamy to święto. Dla nas jest ono ważne, bo są tu mieszkańcy, ale i osoby, które przyjeżdżają specjalnie na ten dzień z zagranicy, czy dużych polskich miast.” – opowiedział nam Adam Kubka z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie.

Atrakcji w najdalej wysuniętej na północ gminie powiatu koneckiego było co nie miara. Liczne kramy, wesołe miasteczko, no i przede wszystkim występy. –„Zaczęliśmy od prezentacji młodych wokalistów z naszego Centrum Kultury, jak zwykle promujemy ludowy zespół „Bębnowianki”. W tej chwili na scenie odbywa się pierwszy z konkursów, a będą trzy. Następnie pokażą się wokaliści z MGDK Końskie, a już takim jednym z głównych punktów programu będzie występ zespołu Talking Brothers prezentującego covery grupy Modern Talking. Gwoździem zaś powinien być koncert grupy disco polo Skaner, znanej z telewizji. Oni mają nas rozgrzać do czerwoności, a później do samej północy to rozbawienie powinien podtrzymać zespół Masters z Opoczna” – tak program święta Gowarczowa zaprezentował Adam Kubka.

REKLAMA

Faktycznie podczas występu grupy Skaner pod sceną bawiły się niezliczone tłumy. Natomiast dzień Gowarczowa przyniósł też inną nowinę: na dobre z kampanią wyborczą do Parlamentu wystartowali lokalni politycy. Na polach przy szkole podstawowej widziani byli między innymi Andrzej Szejna z SLD, Dorota Duda startująca z PSL-u, czy poseł Jan Cedzyński.

REKLAMA

Dodaj komentarz